«O‘zneftgazinspeksiya» 22-noyabr kunidan 1 dekabrgacha Toshkent viloyatidagi 72 ta avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchasida (AGTKSH) tekshiruv o‘tkazdi. O‘rganishlarda «Hududgazta’minot» gaz ta’minoti korxonasiga jami 30 mlrd 441 mln so‘m zarar keltirilganligi aniqlandi, deya xabar qildi Energetika vazirligi va inspeksiya matbuot xizmatlari.
Ekspert xulosasiga ko‘ra, gaz hisoblash uskunalariga qasddan tashqi ta’sir ko‘rsatilgan — hisoblagichlarga ularga ulangan kompyuterlar yordamida shoxobchaga kirib kelayotgan tabiiy gazni hisobga olish konfiguratsiyasiga o‘zgartish kiritilgan.
Majburiy ijro byurosi xodimlari Yangiyo‘l tumanidagi «Yuksak samara metan gaz» stansiyasiga 1,2 mlrd so‘m, «Ravnaq gaz metan servis» — 979,2 mln so‘m, «Hamkor gaz servis» — 1,8 mlrd so‘m, Bekoboddagi «Pegas petrolium gaz» stansiyasiga — 1,5 mlrd so‘m, Ohangaron tumanidagi «Optima gaz servis» stansiyasiga — 1,8 mlrd so‘m, Yuqorichirchiq tumanidagi «Oqqo‘rg‘on eko gaz» stansiyasiga — 604,8 mln so‘m, O‘rtachirchiq tumanidagi «To‘ytepa voha gaz» stansiyasiga — 756 mln so‘m, Qibray tumanidagi «Diydor» stansiyasiga — 1,1 mlrd so‘m, Chinoz tumanidagi «Eko gaz oil» stansiyasiga — 1,6 mlrd so‘m, Angrendagi «Intensiv gaz kompres» statsinyasiga — 1,5 mlrd so‘m va Angrendagi «Yangiyo‘l metan gaz» stansiyasiga — 3,5 mlrd so‘mlik dalolatnomalarni rasmiylashtirdilar.
Bundan tashqari, Sirdaryo viloyati Yangiyer shahridagi avtomobillarga gaz quyish shoxobchalarida ham tabiiy gaz talon-taroj qilingani holatlari qayd etildi. Jumladan, PROMEDGAZ stansiyalarida 972 mln so‘m, «Bog‘don gaz servis»da — 648 mln so‘m, «Ilin gaz oil»da — 777,6 mln so‘m, «Ziyo nur metan servis»da — 11,4 mlrd so‘mlik mablag‘lar qayta hisob-kitob qilindi.
Qashqadaryo viloyatidagi «Shaymardon bobo Po‘lat o‘g‘li» (1,3 mlrd so‘m) va Buxoro viloyatidagi «Romitan trans invest» (246 mln so‘m) metan quyish stansiyalarida ham tabiiy gaz talon-taroj qilingani aniqlandi.

«Узнефтегазинспекция» с 22 ноября по 1 декабря проверила 72 автогазонаполнительные компрессорные станции в Ташкентской области. В ходе инспекции было обнаружено стороннее воздействие на счетчики, которые повлекло ущерб газоснабжающей организации «Худудгазтаъминот» в размере 30,4 млрд сумов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства энергетики и пресс-служба инспекции.
Согласно заключению эксперта внешнее воздействие на приборы учета было продуманным — в счетчиках были изменены конфигурации учета поступающего природного газа на заправку с помощью подключенного к ним компьютера. Из-за этого счетчики учитывали и сохраняли показания поступившего природного газа на заправочную станцию не в полном объеме.
Сотрудники Бюро принудительного исполнения составили акт и произвели перерасчет станциям «Юксак самара метан газ» в Янгиюльском районе на 1,2 млрд сумов, «Равнак газ метан сервис» — 979,2 млн сумов, «Хамкор газ сервис» — 1,8 млрд сумов, «Пегас петролиум газ» в Бекабаде — 1,5 млрд сумов, «Оптима газ сервис» в Ахангаранском районе — 1,8 млрд, «Оккурган эко газ» в Юкоричирчикской районе — 604,8 млн сумов, «Туйтепа воха газ» в Уртачирчикском районе — 756 млн сумов, «Дийдор» в Кибрайском районе — 1,1 млрд сумов. «Эко газ оил» в Чиназском районе — 1,6 млрд сумов, «Интенсив газ компрес» в Ангрене — 1,5 млрд сумов и «Янгийул метан газ» в Ангрене — 3,5 млрд сумов.
Кроме того, крупные хищения природного газа также выявлены в Янгиере Сырдарьинской области на заправках PROMEDGAZ, сумма перерасчета — 972 млн сумов, «Богдон газ сервис» — 648 млн сумов, «Илин газ оил» — 777,6 млн сумов, «Зиё нур метан сервис» — 11,4 млрд сумов.
Хищения обнаружили и на метановых заправках «Шаймардон бобо Пулат угли» в Кашкадарьинской области с перерасчетом в 1,3 млрд сумов и «Ромитан транс инвест» в Бухарской области — 246 млн сумов.
Материалы проверки направлены в правоохранительные органы, отметили в пресс-службах энергетических ведомств.