Bosh vazir Boris Jonson boshchiligidagi Buyuk Britaniyaning Konservativ partiyasi 12 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan parlament saylovlari natijalariga ko‘ra Vakillar palatasidagi 650 o‘rindan 355tasini qo‘lga kiritdi, deya xabar qildi BBC rus xizmati.
Konservatorlarning asosiy raqiblari Jeremi Korbin boshchiligidagi leyboristlar 202 o‘ringa, Shotlandiya milliy partiyasi — 48 o‘ringa, Liberal-demokratik partiyasi — 10 o‘ringa, Shimoliy Irlandiya Demokratik ittifoqi partiyasi — 8, Uels partiyasi — 4, yashillar partiya — 1 o‘ringa ega bo‘ldi. Bundan tashqari, 14 mustaqil deputat parlamentdan joy oldi.
Konservatorlar Boris Jonson va Bryussel hukumati tomonidan imzolangan Buyuk Britaniyaning Yevropa Ittifoqidan chiqishi to‘g‘risidagi bitimni zudlik bilan ratifikatsiya qilmoqchi va 2020 yil 31 yanvarda qirollik rasmiy ravishda Yevropa Ittifoqi tarkibidan chiqadi.

Консервативная партия Великобритании во главе с премьер-министром Борисом Джонсоном по итогам парламентских выборов 12 декабря завоевала 355 из 650 мест в Палате общин, сообщила русская служба BBC.
Главные соперники консерваторов, лейбористы во главе с Джереми Корбином, пока получили 202 мандата, Шотландская национальная партия — 48 мандатов, Либерально-демократическая партия — 10 мандатов, североирландская Демократическая юнионистская партия — 8, Партия Уэльса — 4, зеленые — 1. Кроме того, в парламент проходят 14 независимых депутатов.
Консерваторы намерены немедленно ратифицировать соглашение о выходе Великобритании из Евросоюза, согласованное правительством Бориса Джонсона и Брюсселем, и 31 января 2020 года королевство формально покинет ЕС.