Toshkent, Jizzax va Samarqand viloyatlarida jahon talablariga javob beruvchi uchta yangi golf klubi ochiladi. Bu haqda bosh vazir o‘rinbosari Aziz Abduhakimov Amirsoy tog‘-chang‘i kurorti ochilishiga bag‘ishlangan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
«Biz sayyohlik infratuzilmalarimizni yanada takomillashtirish ustida ishlamoqdamiz… Butun dunyodan sayyohlarni jalb qilish uchun golf klublarini tashkil etishimiz ham muhim. Hozirda golf klublarini barpo etish bo‘yicha uchta loyiha boshlandi», — dedi Aziz Abduhakimov.
U qo‘shni Qozog‘istonda jahon talablariga javob beruvchi to‘rtta golf klublari faoliyat ko‘rsatayotganini ta’kidlab o‘tdi. O‘zbekistonda bunday majmualar yo‘q, dedi bosh vazir o‘rinbosari. Toshkent viloyatidagi ko‘llarda faoliyat ko‘rsatayotgan Toshkent golf klubi jahon talablariga javob bermaydi.
«O‘ylaymanki, [yangi golf klublari] ham xorijdan juda ko‘p sayyohlarni jalb qiladi. Va albatta, bizga, xalqimizga, davlatimizga daromad keltiradi. Va ertaga byudjega soliq to‘laydigan katta turistik kompaniyalar tashkil etilishi uchun katta biznes imkoniyatga aylanadi», — dedi Aziz Abduhkamov.
Avgustda O‘zbekiston Adliya vazirligi hukumat qaroriga tayangan holda Jizzax viloyatining G‘allaorol tumanida 200 gektar maydonda golf o‘yinlari uchun majmua qurilishi haqida xabar qilgan edi. Loyihani amalga oshirish uchun Mirasmanda Golf Resort mas’uliyati cheklangan jamiyati tashkil etildi. Majmua hududida golf bo‘yicha professional va havaskor musobaqalar o‘tkazish rejalashtirilmoqda.

В Ташкентской, Джизакской и Самаркандской областях откроются три новых гольф-клуба, отвечающих мировым стандартам. Об этом на пресс-конференции, посвященной открытию горнолыжного курорта Amirsoy заявил вице-премьер Азиз Абдухакимов.
«Мы работаем над тем, чтобы еще больше усовершенствовать нашу туристическую инфраструктуру… Чтобы привлекать туристов со всего мира очень важно еще и гольф-клубы создавать. Сейчас у нас уже начато три проекта по созданию гольф-клубов», — сказал Азиз Абдухакимов.
Он отметил, что в соседнем Казахстане действуют четыре гольф-клуба, соответствующих мировым стандартам. В Узбекистане таких комплексов нет, подчеркнул вице-премьер. Существующий Ташкентский гольф-клуб на озерах под Ташкентом также не является таковым.
«Я думаю, [новые гольф-клубы] тоже будут привлекать очень много туристов из-за рубежа. И опять-таки будет возможность зарабатывать нам, нашему населению, государству зарабатывать деньги. И будут большие бизнес-возможности для того, чтобы больше создавалось туристических компаний, которые все завтра будут платить налоги в бюджет», — подытожил Азиз Абдухакимов.
В августе Министерство юстиции Узбекистана со ссылкой на постановление правительства сообщало о строительстве комплекса для игры в гольф на площади 200 га в Галляаральском районе Джизакской области. Для реализации проекта создано общество с ограниченной ответственностью Mirasmanda Golf Resort. На территории комплекса планируется проводить профессиональные и любительские турниры по гольфу.