Internet nashrlari va ijtimoiy tarmoqlarda 14 dekabr kuni Farg‘ona viloyati hokimi Shuhrat G‘aniyevga mansubligi ta’kidlanib tarqatilgan audioyozuvlarning haqqoniyligi, qachon, qayerda va qanday holatlarda yuz berganligi hamda boshqa holatlar o‘rganilmoqda, deya xabar qildi O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati.
O‘rganish natijalari har tomonlama qonun doirasida ko‘rib chiqilib, ular yuzasidan qo‘shimcha bayonot beriladi, deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, internetda tarqalgan audioyozuvda ovozi Farg‘ona viloyati hokimi Shuhrat G‘aniyevnikiga o‘xshagan erkak Quva tumanidagi namoyishni yoritgan shaxsning janozasini o‘qish haqida gapirgan.
«Ozodlik» radiosining xabar qilishicha, 2 dekabr kuni Shuhrat G‘aniyev selektor yig‘ilishida Quva tumani hokimi Ravshan Qurbonovni tumandagi vaziyat uchun tanqid qilgan. Viloyat hokimi ikki marta tumanda gaz va elektr yo‘qligi uchun yo‘l to‘sib qo‘yilganini yoritgan kishining janozasi o‘qilgan-o‘qilmaganini so‘ragan.

Генеральная прокуратура Узбекистана изучит аудиозапись, на которой мужчина с голосом хокима Ферганской области Шухрата Ганиева говорит о «похоронной молитве» для человека, который сообщил в интернете об акции жителей протеста в Кувинском районе.
В сообщении Генпрокуратуры отмечается, что будет изучена достоверность аудиозаписи, когда, где и при каких обстоятельствах она была сделана и другие детали.
«Результаты изучения будут всесторонне рассмотрены в рамках законодательства, и по ним будет опубликовано дополнительное заявление», — говорится в сообщении.
Напомним, пресс-служба хокимията Ферганской области назвала распространившееся сообщение «очередной клеветой» от радио «Озодлик». В администрации утверждают, что Шухрат Ганиев не произносил слова, озвученные в аудиозаписи, ни на одном совещании.
Ранее депутат УзЛиДеП Расул Кушербаев в беседе с «Газетой.uz» отметил, что органы прокуратуры должны дать правовую оценку словам хокима, если они имели место.