Besh nafar Kamerun fuqarosiga nisbatan jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari yakunlandi, deya xabar berdi O‘zbekiston IIV huzuridagi Tergov departamenti.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, kamerunliklar o‘z vatanlarida turib ijtimoiy tarmoqlar orqali O‘zbekiston fuqarolari bilan tanishib, ularning moddiy ahvoli, faoliyat turlari bilan tanishib, o‘zlarini xuddi shu sohada investor sifatida tanishtiradilar. So‘ngra ular O‘zbekistonga sayyoh sifatida kelib, avval tanishgan shaxslar bilan uchrashadi. Ushbu fuqarolarga kamerunliklar O‘zbekistonga 2 milliondan 10 million dollargacha miqdorida 100 dollarlik kupyuralarni olib kirishlari, biroq bu pullar bojxona xizmatining diqqatini tortmasligi uchun qora va oq bo‘yoq bilan bo‘yalganini ma’lum qiladi.
Kamerun fuqarolari kupyuralarni dastlabki holatiga qaytarish uchun maxsus kukun lozimligini aytadi. Ular kimyoviy modda sotib olish uchun sarflangan har 100 dollar uchun 300 dollar qaytarishga va’da beradi. Shunday qilib, gumonlanuvchilar o‘zbekistonliklarning ishonchiga kirib, 340 ming dollarga ega chiqadi.
Oktyabr oyida Tergov departamenti tomonidan Kamerun fuqarolariga nisbatan O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a» bandi (ko‘p miqdorda firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borildi.
Tergov vaqtida chet el fuqarolarining firibgarlikdan tashqari, ko‘p miqdordagi soxta pullarni sotishda ham gumonlanayotgani ham aniqlandi.
Ularning uch nafari — K.X., B.P. va T.S. Jinoyat kodeksining 176-modda 3-qismining «a» bandi (juda ko‘p miqdorda qalbaki pul, aksiz markasi yoki qimmatli qog‘ozlar yasash, ularni o‘tkazish) hamda 168-modda 3-qismi «a, b» bandlari (firibgarlik ko‘p miqdorda; takroran) bo‘yicha ayblanmoqda.

Предварительное следствие по уголовному делу в отношении пяти граждан Камеруна завершено, сообщила пресс-служба Следственного департамента при МВД Узбекистана.
По данным следствия, камерунцы, находясь на родине, знакомились через социальные сети с гражданами Узбекистана, узнавали о материальном положении, роде деятельности и представлялись инвесторами в той же сфере. Затем они приезжали в качестве туристов в Узбекистан и встречались с ранее познакомившимися лицами.
Этим гражданам камерунцы сообщали, что завозят в Узбекистан валюту в размере от 2 до 10 млн долларов 100-долларовыми купюрами, но эти деньги окрашены черной и белой краской, чтобы не привлекать к ним внимание таможенной службы.
Граждане Камеруна сообщали, что для возвращения купюрам первозданного вида необходимы специальные порошки. Они обещали, что каждые 100 долларов, вложенных в покупку химических веществ, вернут 300 долларов. Таким образом, подозреваемые вошли в доверии узбекистанцев и завладели суммой в 340 тысяч долларов.
В октябре Следственный департамент возбудил уголовное дело по пункту «а», части 4, статьи 168 Уголовного кодекса Узбекистана (мошенничество в особо крупном размере).
Во время расследования также установлено, что, помимо мошенничества, иностранные граждане подозреваются в сбыте поддельных денег в особо крупном размере.
Трое из них — К. Х., Б. П. и Т. С. — обвиняются по пунктам «а» части 3 статьи 176 (изготовление, сбыт поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг, в особо крупном размере) и «а, б» части 3 статьи 168 (мошенничество, совершенное повторно в крупном размере) Уголовного кодекса.
Гражданин Т. Р. обвиняется по пунктам «а, б» части 3, статьи 168 (мошенничество, совершенное повторно в крупном размере). Пятому участнику дела — Ж.Ф. — предъявлено обвинение по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество, в особо крупном размере). Сейчас все они заключены под стражу.