Bugun Kavkaz hududidan kirgan sovuq va nam havo oqimi sababli O‘zbekistonning ba’zi joylarida havo harorati pasayib 5−10 daraja iliq, shimolda 0−5 daraja iliqni tashkil etadi, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
Ertaga 31 dekabr kuni respublikaning katta qismida yog‘ingarchilik to‘xtaydi, faqat Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida kechqurun va ertalab kuchsiz yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Farg‘ona vodiysida kun davomida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi.
Yangi yil kechasi 2020 yilni mamlakat aholisi qorsiz kutib oladi. Antitsiklon chegarasi ta’siri natijasida harorat kechasi manfiy ko‘rsatkichlargacha pasayib, 0−5 daraja iliqni, ayrim joylarda 2 daraja sovuqni tashkil qiladi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston aholisi Yangi yilning birinchi kunini mintaqaga xos bo‘lgan yog‘ingarchiliklarsiz, quyoshli ob-havo bilan qarshi oladi. Kunduzi havo harorati 7−12 daraja iliqqacha ko‘tariladi.
Turkmaniston hududidan nam havo oqimi chiqishi bilan respublikaning janubiy hududlarida 2 yanvarda, 3 yanvarda markaziy hududlar bo‘yicha bulutlar ko‘payadi, ayrim joylarga kuchsiz yomg‘ir yog‘adi. Havo harorati kechasi 0−5 daraja iliq, kunduzi 5−10 daraja iliq atrofida bo‘ladi.
4 yanvarda ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘lishi kutilmoqda. Harorat foni saqlanib turadi va me’yorga yaqin bo‘ladi.

Сегодня с вторжением прохладной и влажной воздушной массы с районов Кавказа по Узбекистану местами пройдет небольшой дождь, по северу — дождь и снег, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Температура воздуха понизится и составит +5…+10 градусов, по северу — 0…+5 градусов.
Завтра, 31 декабря, по большей части территории республики осадки прекратятся, лишь по Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской областям ночью и утром возможен слабый дождь, а по областям Ферганской долины в течении дня местами пройдет дождь.
Синоптики напомнили, что новогоднюю ночь жители страны встретят без снега. Температура ночью с влиянием периферии антициклона понизится до слабо отрицательных значений и составит 0…+5 градусов, местами — до -2 градусов.
Первый день нового года встретит жителей Узбекистана солнечной погодой без осадков, характерной для региона. Температура воздуха днем повысится до +7…+12 градусов.
С выносом влажных воздушных масс с районов Туркменистана 2 января по южным районам республики, а 3 января по центральным районам ожидается увеличение облачности, местами пройдут слабые дожди. Температура воздуха будет в пределах ночью 0…+5 градусов, днем — +5…+10 градусов.
В субботу, 4 января, ожидается погода без осадков. Температурный фон сохранится в тех же пределах и останется в пределах нормы.