Sakkizinchi sinf o‘quvchisi S. G‘. qo‘lbola pirotexnika vositasi portlashi oqibatida hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti xabar qildi.
Hodisa 1 yanvar kuni taxminan 16:30 da Toshkent viloyatining Chinoz tumanida sodir bo‘lgan. 20 yoshli X.E., S.A. va B.M. 60 sm uzunlikdagi temir truba ichiga qo‘lbola usulda magma va oltingugurt aralashmasini joylashtirib, yoqishgan. Natijada ushbu temir truba 8-sinf maktab o‘quvchisi S.G‘. ga borib tekkan.
Tan jarohati olgan S.G‘. tuman tibbiyot birlashmasiga yotqizilgan. Biroq S.G‘.ga ko‘rsatilgan tibbiy muolajalarga qaramasdan, shifoxonada vafot etgan.
Mazkur holat yuzasidan Chinoz tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 2501-moddasi 3-qismi «v» bandi (odam o‘lishiga sabab bo‘lgan pirotexnika buyumlarining qonunga xilof muomalasi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Ученик восьмого класса С. Г. погиб в Чиназском районе Ташкентской области в результате травм, полученных при взрыве самодельной петарды, сообщил Следственный департамент при Министерстве внутренних дел Узбекистана.
Инцидент произошел 1 января примерно в 16:30. 20-летние Х. Э., С. А. и Б. М. изготовили кустарным способом взрывчатое вещество, которое заложили в кусок трубы длиной 60 см. Затем молодые люди подожгли его, направив конец пиротехнического устройства на школьника.
Воспламенившийся заряд нанес С. Г. тяжкие телесные повреждения, его доставили в больницу, где, несмотря на усилия врачей, он скончался.
Прокуратура района возбудила уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 250 (незаконный оборот пиротехнических изделий, повлекшее смерть человека) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведется предварительное следствие.