Aksiya Chilonzor va Uchtepa tumanlarida boshlandi. Loyihada Toshkent halqa yo‘li ichida joylashgan ko‘p qavatli binolar, qabristonlar va kanallarni o‘z ichiga olgan mavzelar hududlarini qamrab olish rejalashtirilgan.
Shahar hokimining uy-joy kommunal xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Baxtiyor Rahmonqulovning so‘zlariga ko‘ra, ushbu joylar uzoq vaqt qarovsiz qolgan. Avvalo, ular tushgan barglar, novdalar, maishiy va qurilish chiqindilaridan tozalanadi.
Aksiya bilan barcha aholi zich joylashgan hududlarni qamrab olish rejalashtirilmoqda. Xususiy inshootlar hududlarida hududiy obodonlashtirish bo‘limlari kuchlari tashlanadi.
Hokimlik kelajakda poytaxtning tozaligi xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari va aholi kuchlari bilan ta’minlanishiga umid bildirmoqda. Aksiyaning maqsadi fuqarolarda butun shahar tozaligiga ongli yondashishni shakllantirishdan iborat, dedi Baxtiyor Rahmonqulov.
«Biz har bir toshkentlik, har bir fuqaro o‘zini foydali Toshkentda yashayotganidan g‘ururlanishiga erishishimiz kerak. Shaharda yashayotgan har kim yerga axlat tashlab, ko‘chalarni bulg‘ashdan uyaladigan kun kelishi uchun harakat qilishimiz kerak», — dedi Jahongir Ortiqxo‘jayev aksiyani ishga tushirish vaqtida.
Bu ishlarga Toshkent obodonlashtirish bosh boshqarmasi tomonidan qo‘shimcha ravishda yollangan 1000 nafar yollanma ishchi jalb etildi. Ular turar-joy massivlarini manzilli obodonlashtirish bilan shug‘ullanadigan 30 guruhga bo‘lingan. Ishchilar kuniga ikki marta ovqat bilan ta’minlanadi. Guruhlarga shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari va mahalla fuqarolar yig‘inlari vakillari jalb qilinadi.
Toshkent hokimi daraxtlarni kesish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. U shahar obodonlashtirish boshqarmasi xodimlaridan poytaxt Ekologiya boshqarmasi mutaxassisi bilan maslahatlashgandan keyingina daraxtlarga dekorativ va sanitariya ishlovlarini berishga kirishishni so‘radi.
«Iltimos — bitta ham daraxt kesilishiga yo‘l qo‘ymang… Daraxtlarni kesish jinoyatdir. Agar kerak bo‘lsa, bu jinoiy javobgarlikka olib kelishi mumkin… Ushbu aksiya davomida biz bu tuman hududiga 10 mingdan ortiq daraxt ekamiz. Har bir tumanda daraxtlar sonini ko‘paytiramiz. Ammo daraxtlarni kesishga hech kimning haqqi yo‘q», — dedi Jahongir Ortiqxo‘jayev.
Bundan tashqari, mavzelar ichidagi buzilgan o‘yin maydonchalari ta’mirlanib, yo‘l va ko‘chalardagi chuqurlar yamaladi.
«Oddiy qilib aytganda, bu umumiy tozalik. Uyda umumiy tozalashni amalga oshirganimizda, devor qog‘ozi va pollarni o‘zgartirmaymiz-ku. Bu ta’mirlash ishlari emas, balki umumiy tozalik. Biroq qayerda asfalt yotqizish kerak bo‘lsa, biz tartibga keltiramiz», — dedi Baxtiyor Rahmonqulov.
Hokimiyatdan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, shahar hokimi bir yilda uch marotaba shunday aksiya o‘tkazishni rejalashtirgan.

К весенним праздникам в столице будет проведена генеральная уборка. 10 января хоким города Джахонгир Артыкходжаев в присутствии руководителей других городских структур дал старт акции «Файзли Тошкент» («Благодатный Ташкент»).
Акция началась в Чиланзарском и Учтепинском районах. Проектом планируется охватить внутриквартальные территории массивов с многоэтажной застройкой, кладбища и каналы в пределах Ташкентской кольцевой автодороги.
По словам заместителя хокима города по вопросам жилищно-коммунального обслуживания Бахтиёра Рахманкулова, эти участки долгое время оставались без ухода. В первую очередь они будут очищены от опавших листьев, веток, бытового и строительного мусора.
Акцией планируется охватить все густонаселенные массивы. На территории частной застройки будут брошены силы районных управлений благоустройства.
Хокимият надеется, что далее чистота столицы будет поддерживаться силами товариществ частных собственников жилья и самими жителями. Цель акции — воспитать сознательность граждан в отношении чистоты всего города, сказал Бахтиёр Рахманкулов.
«Мы должны сделать так, чтобы каждый житель Ташкента, каждый гражданин гордился тем, что живет в благодатном Ташкенте. Мы должны сделать так, чтобы наступил тот день, то время, когда каждому жителю города будет стыдно бросать мусор на землю и загрязнять улицы», — подчеркнул Джахонгир Артыкходжаев во время запуска акции.
К работам привлечены 1000 работников, дополнительно нанятых Главным управлением благоустройства Ташкента. Они разбиты на 30 групп, которые займутся точечным благоустройством жилых кварталов. Работники будут обеспечены двухразовым питанием. В группах состоят сотрудники Городского управления по экологии и охране окружающей среды, МЧС и представители махаллинских сходов граждан.
Хоким Ташкента уделил особое внимание вопросу вырубки деревьев. Он попросил работников ГУБ приступать к декоративной формовке и санитарной обрезке только после консультаций со специалистом Ташгорэкологии.
«Просьба — не допустите вырубку ни одного дерева… Срубать любые деревья — это преступление. Если понадобится, это может привести к уголовной ответственности… В ходе акции в этом районе мы посадим более 10 тысяч деревьев. Мы увеличим количество деревьев в каждом районе. Но ни у кого нет права вырубать деревья», — сказал Джахонгир Артыкходжаев.
Бахтиёр Рахманкулов уточнил «Газете.uz», что планируется удалять лишь сухие ветки и так называемые «бочки», которые растут от основания ствола и не станут большими ветками.
Также будут выявлены причины возникновения стихийных свалок. По его словам, они могут образовываться из-за отсутствия освещения в темное время суток или недостаточного количества мусорных баков. Поэтому планируется устанавливать фонарные столбы и мусорные баки там, где это необходимо.
«Люди могут сказать, что раньше [мусоросборочный пункт] был ближе, но из-за строительства некоторых объектов внутри дворов был перенесен. Или дорога к нему не освещается. Могут сказать: „Мы и наши дети боимся туда идти“», — сказал Бахтиёр Рахманкулов.
Кроме этого планируется отремонтировать сломанные детские площадки и залатать ямы на внутриквартальных дорогах и тротуарах.
«Обычными словами, это — генеральная уборка. Когда дома мы делаем генеральную уборку, мы не меняем обои и полы. Это не ремонтные работы, а генеральная уборка. Но там, где есть ямы, где обязательно нужно сделать асфальт, мы приведем в порядок», — отметил Бахтиёр Рахманкулов.
По информации хокимията, всего в течение года глава города планирует провести подобную акцию три раза.