13 yanvar kuni O‘zbekistonda viloyat va Toshkent shahar xalq deputatlari Kengashlarining saylovdan keyingi ilk sessiyalari bo‘lib o‘tdi, ularda viloyatlar hokimlari saylanib, tasdiqlandi.
Barcha viloyatlarda va poytaxtda xalq deputatlari prezident Shavkat Mirziyoyev taqdim etgan nomzodlarni — amaldagi hokimlarni o‘z lavozimlariga bir ovozdan tasdiqladilar. Shu kunning o‘zida davlat rahbari viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarini tayinlash to‘g‘risidagi farmonlarga imzo chekdi.
Dushanba kuni Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesining ham birinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi, unda prezident roziligi bilan Musa Tajetdinovich Yerniyazov Jo‘qorg‘i Kenges raisi etib qayta saylandi. Ushbu sessiyada, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisining O‘zbekiston Prezidenti bilan kelishilgan taqdimnomasiga binoan Sariyev Kaxraman Ramatullayevich Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisi lavozimiga tayinlandi. Qahraman Sariyev 2016 yildan beri ushbu lavozimni egallab kelmoqda.
“Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida"gi qonunga muvofiq, viloyat va Toshkent shahar hokimi O‘zbekiston prezidenti tomonidan tayinlanadi hamda lavozimidan ozod etiladi. Viloyat va Toshkent shahar hokimi nomzodlari prezident tomonidan tegishli xalq deputatlari Kengashlaridagi partiya guruhlarining har biri bilan maslahatlashuvlar o‘tkazilganidan so‘ng xalq deputatlari viloyat va Toshkent shahar Kengashiga tasdiqlash uchun taqdim etiladi. Tegishli xalq deputatlari Kengashi deputatlari umumiy sonining ko‘pchilik ovozini olgan hokim nomzodi tasdiqlangan hisoblanadi. Xalq deputatlari Kengashi va hokimlarning vakolat muddati — besh yil.
Qoraqalpog‘iston Jo‘qorga Kengesi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari
Musa Tajetdinovich Yerniyazov, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘a Kengesi raisi. Surat: Shuhrat Latipov / “Gazeta.uz”

13 января в Узбекистане прошли первые после выборов сессии кенгашей народных депутатов областей и Ташкента, на которых были избраны и утверждены хокимы этих регионов.
Во всех областях и в столице народные депутаты единогласно поддержали представленных президентом Шавкатом Мирзиёевым кандидатов — действующих хокимов. В этот же день глава государства подписал указы о назначении хокимов областей и Ташкента.
В понедельник также состоялась первая сессия Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, на которой по согласованию с президентом председателем Жокаргы Кенеса был вновь избран Муса Тажетдинович Ерниязов. На этой же сессии по согласованному с президентом представлению главы Жокаргы Кенеса был назначен председатель Совета Министров Каракалпакстана — Кахраман Раматуллаевич Сариев, занимавший этот пост с 2016 года.
В соответствии с законом «О государственной власти на местах», хокимы областей и Ташкента назначаются и освобождаются от должности президентом. До этого президент после проведения консультаций с каждой из представленных в кенгашах партийных групп представляет кандидатуры хокимов для утверждения областным и столичным кенгашем. Утвержденной считается кандидатура, набравшая большинство голосов. Срок полномочий кенгаша и хокимов — пять лет.
Председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, хокимы областей и Ташкента
Муса Тажетдинович Ерниязов, председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz»