14 yanvar kuni Dehli shahriga amaliy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston tashqi ishlar vaziri Subrahmanyam Jaishankar bilan uchrashdi, deya xabar qildi TIV matbuot xizmati.
Uchrashuvda prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Narendra Modi o‘rtasidagi muhim kelishuvlarga asoslangan O‘zbekiston-Hindiston hamkorligining holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Vazirlar 2020 yilda bo‘lib o‘tadigan oliy va boshqa darajalardagi uchrashuvlar jadvali, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish muddatlari bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston va Hindiston iqtisodiy sohadagi hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat berishi ta’kidlandi.
Afg‘oniston masalasiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston va Hindistonning Afg‘onistondagi vaziyatni tezroq barqarorlashtirishdan manfaatdorligi tasdiqlandi, bu esa mintaqadagi hamkorlikni faollashtirish va kengaytirish uchun keng imkoniyatlarni ochib berishi qayd etildi. Ushbu maqsadlarga erishishga 2019-yil yanvar oyida Samarqand shahrida ilk bor o‘tkazilgan tashqi ishlar vazirlari darajasida Afg‘oniston ishtirokidagi «Hindiston — Markaziy Osiyo» muloqoti majlislarining muntazam o‘tkazilishi ham ko‘maklashadi.

Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов прибыл в Нью-Дели с рабочим визитом, где встретился с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром, сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
На встрече обсуждены состояние и перспективы узбекско-индийского сотрудничества, предложения по графику предстоящих контактов на высшем и других уровнях в 2020 году, а также сроки проведения совместных мероприятий.
Отдельное внимание было уделено афганской проблематике. Подтверждена заинтересованность Узбекистана и Индии в скорейшей стабилизации положения в Афганистане. По мнению сторон, это откроет широкие возможности для активизации и расширения сотрудничества в регионе.
Достижению этих целей будет способствовать регулярное проведение заседаний диалога «Индия — Центральная Азия» на уровне министров иностранных дел с участием Афганистана. Старт диалогу был дан в январе 2019 года в Самарканде.
Кроме того, на встрече обсуждены перспективы укрепления культурно-гуманитарных связей, прежде всего в сферах образования и науки.