Juma kuni O‘zbekiston hududida ob-havoning shakllanishiga sovuq antitsiklon chegarasi ta’sir ko‘rsatmoqda, uning markazi Qozog‘istonning sharqiy tumanlari ustida joylashgan. Butun respublika bo‘ylab ochiq ob-havo kuzatilmoqda, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
Havo harorati kunduzi 2−5 daraja iliqqacha, janubda 7 daraja iliqqacha ko‘tarildi, bu me’yoriy qiymatlardan sal pastdir.
Shanba kuniga o‘tar kechasi O‘zbekiston hududi hali ham sovuq antitsiklon chegarasi ta’sirida bo‘ladi va sovuq havo saqlanib turadi. Kunduzi sovuq havo oqimi sharq tomonga asta chekinadi va harorat 5−7 daraja, ayrim joylarda 8−10 darajagacha iliydi. Respublikada kam bulutli yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib turadi, ertalab va kechqurun tuman tushishi mumkin.
Yakshanba kuni Turkmanistondan nam havo oqimi kirishni boshlaydi. Respublika bo‘yicha ob-havoning bulutli bo‘lishi kutilmoqda, ayrim joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) kuzatiladi, shamol kuchayib sekundiga 15−20 metr tezlikda esadi. Kechasi 0−2 daraja sovuq bo‘ladi, kunduzi 2−4 daraja iliq bo‘ladi.

В пятницу на формирование погоды в Узбекистане влияет периферия холодного антициклона, центр которого находится над восточными районами Казахстана. По всей стране наблюдается солнечная погода, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Дневная температура воздуха повысилась до +2…+5 градусов, по югу — до +7 градусов, что незначительно ниже нормальных значений.
В субботу, 18 января, территория страны все еще будет находиться на периферии холодного антициклона и морозы сохранятся. Днем холодная масса начнет отходить на восток, и воздух прогреется до +5…+7 градусов, местами — до +8…+10 градусов. По республике будет наблюдаться малооблачная погода без осадков, в ночные и утренние часы возможен туман.
В воскресенье, 19 января, начнется вынос влажного воздуха с районов Туркменистана. Ожидается увеличение облачности, местами пройдут осадки (дождь, снег). Ветер усилится до 15−20 м/с. Ночные морозы ослабеют до −2…0 градусов, а дневная температура понизится на 2−4 градуса.