O‘zbekiston Bosh prokuraturasi 14 yanvar kuni Toshkentning Yashnobod tumanida dizayner va xoreograf Nariman Alimjanovning (Grigoryan, 1985 yilda tug‘ilgan) o‘limi tafsilotlarini e’lon qildi.
17 yanvar kuni qotillikda gumon qilingan shaxsning ushlangani va hibsga olingani haqida xabar berilgan edi. Unga Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi (qasddan odam o‘ldirish) bo‘yicha ayblov qo‘yildi.
Bosh prokuraturaning «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, tergov harakatlari jarayonida A. A. (1996 yilda tug‘ilgan) qotillikda gumon qilingan. Uning o‘z aybiga iqror bo‘lishicha, 13 yanvar kuni soat 9:00 atrofida u Nariman Alimjanovning pullarini qo‘lga kiritish maqsadida uydan chiqqan. U dizaynerga qo‘ng‘iroq qiladi va uyiga borish niyatida ekanini aytadi. O‘zi bilan esa bir litrlik idishda benzin va pichoq oladi.
Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, A. A. dizaynerni qasddan o‘ldirib, uning uyidan qurbonga tegishli bo‘lgan 625 dollar pul, ikkita iPhone smartfori, IQOS elektron sigareti, bir juft AirPods quloqchinlari, Captiva avtomobili kaliti, tan jarohatlari yetkazgan ikkita pichoqni olib ketgan. Qotillik izlarini yo‘qotish uchun A. A. Nariman Alimjanovning jasadi va kvartirasini benzin sepib yoqib yuboradi, so‘ngra eshikni qulflab ketadi.
Jinoyat ishi bo‘yicha hodisa joyi ko‘zdan kechirilib, «Chigil» ko‘chasidan oqib o‘tuvchi «Qorasu» kanalidan 2 dona pichoq, A.A.ning yonidan 400 dollar va 1,06 mln so‘m pul mablag‘lari, 1 dona IQOS elektron sigaretasi va 1 juft Airpods quloqchini ashyoviy dalil tariqasida olingan.
Dastlabki tergov harakatlari davomida sud tibbiy va daktiloskopiya ekspertizalari tayinlanib, ayblanuvchi A.A.ning ko‘rsatuvlarini hodisa sodir bo‘lgan joyda tekshirish tergov harakatlari o‘tkazilib, A.A.ga nisbatan «qamoq» ehtiyot chorasi qo‘llangan. Hozirda jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari davom etmoqda.

Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила детали смерти модельера и хореографа Наримана Алимджанова (Григоряна, 1985 г. р.), тело которого было обнаружено 14 января в доме, где он проживал, в Яшнабадском районе Ташкента.
17 января сообщалось о задержании и заключении под стражу подозреваемого в совершении убийства. Ему были предъявлены обвинение по части 1 статьи 97 Уголовного кодекса (умышленное убийство).
Как уточнили «Газете.uz» в Генпрокуратуре, в ходе следственных действий был установлен подозреваемый в убийстве — А. А. (1996 г. р.). Согласно его признательным показаниям, 13 января примерно в 9:00 он вышел из дома с целью завладения денежными средствами Наримана Алимджанова. Он позвонил и уведомил дизайнера о намерении посетить его. При нем были нож и бензин в литровой бутылке.
По данным Генпрокуратуры, А. А. умышленно убил дизайнера и забрал у него из дома 625 долларов, два смартфона iPhone, электронную сигарету IQOS, пару наушников AirPods, ключи от автомобиля Captiva, принадлежавшего жертве, два ножа, которыми были нанесены телесные повреждения. Чтобы скрыть следы преступления, А. А. облил бензином и поджег квартиру и тело Наримана Алимджанова, после чего закрыл дверь на замок.
Два телефона, ключи от машины и ножи подозреваемый выбросил в канал Карасу. 225 долларов обменял на сумы, часть из них потратил на свои нужды, сообщили в Генпрокуратуре.
Во время изучения места преступления оперативники обнаружили в канале два ножа, а при А. А. — 400 долларов, 1,06 млн сумов, электронную сигарету и пару наушников в качестве вещественных доказательств.
В ходе предварительного следствия назначены судебно-медицинская и дактилоскопическая экспертизы, а также проведено расследование показаний подозреваемого на месте инцидента. Следствие продолжается.