AQSHning Toshkentdagi elchixonasi Tvitterda bloger Nafosat Ollashukurova O‘zbekistonni mustaqil ravishda tark etganini ma’lum qildi. Avvalroq u bu borada yordam bergani uchun elchixonaga minnatdorchilik bildirgan edi.
«AQSH elchixonasi ketishidan oldin u bilan uchrashish baxtiga muyassar bo‘ldi va u uning ishini diqqat bilan kuzatishda davom etadi», deyiladi diplomatik vakolatxona xabarida.
«Amerika Qo‘shma Shtatlari so‘z erkinligi har qanday jamiyatning gullab-yashnashi uchun zarur shart ekanini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi. Prezident Mirziyoyevning ta’kidlashicha, tanqidiy OAV hukumat ustidan jamoatchilik nazorati va uning islohot dasturilarining muvaffaqiyatli amalga oshirilishi uchun zarurdir. Jurnalistlar o‘z faoliyatlarini erkin bajarishlari hamda tahdid va tazyiqlarga duchor bo‘lmasliklari kerak», — deyiladi elchixona bayonotida.
Nafosat Ollashukurova o‘tgan yilning oxirgi uch oyini Xorazm viloyat ruhiy kasalliklar shifoxonasida majburiy tartibda o‘tkazgan edi. Toshkentga qaytib kelgach, tazyiqlar davom etayotgani ma’lum qilgan, keyinroq esa shu sababli mamlakatdan chiqib ketishga majbur bo‘lganini aytgan edi.

Посольство США в Ташкенте заявило в Твиттере, что блогер Нафосат Оллашукурова покинула Узбекистан самостоятельно. Ранее она благодарила посольство за помощь в этом.
«Посольству США посчастливилось встретиться с ней до ее отъезда, и оно будет продолжать внимательно следить за ее делом», — говорится в сообщении дипмиссии.
«США решительно поддерживают свободу слова — жизненно важное условие для процветания любого общества. Президент Мирзиёев отмечает, что критические СМИ необходимы для общественного контроля над правительством и успеха его программы реформ. Журналисты должны иметь возможность свободно выполнять свою работу, а не подвергаться угрозам или преследованию», — подчеркивается в сообщении посольства.
Нафосат Оллашукурова в конце прошлого года провела три месяца в Хорезмском психоневрологическом диспансере, куда была помещена после объявления голодовки во время отбывания ареста. По возвращении в Ташкент она заявляла, что продолжает подвергаться давлению, что, по ее словам, вынудило ее уехать из страны.