Taqiqni bekor qilish muddati ko‘rsatilmagan. Bundan tashqari, hududiy hukumat Uxanga qatnaydigan shaharlararo avtobuslar harakatini taqiqlab qo‘ydi. Aeroportlar va temir yo‘l vokzallarida uxanlik yo‘lovchilari uchun alohida tekshirish navbatlari tashkil etilgan. Xitoy yangi yili yaqinlashib kelayotgani munosabati bilan mamlakatda yo‘lovchilar oqimi sezilarli darajada ortishini hisobga olib, Uxanda transport harakati to‘xtatilgan.
Xitoy Milliy sog‘liqni saqlash komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda koronavirus tufayli kelib chiqqan pnevmoniya bilan og‘rigan bemorlar soni 541 kishini tashkil etadi, 17 kishi vafot etgan. Yana to‘rtta holat Tailandda, ikkitasi Gonkongda, bittadani Makao, Tayvan, Janubiy Koreya, Yaponiya va AQSHda aniqlandi. Rossiyada Xitoydan kelgan bir nechta reyslarning yo‘lovchilari zudlik bilan kasallikni yuqtirganlikda shubhalanib kasalxonaga yotqizilgan, ammo shu paytgacha biron bir holat tasdiqlanmagan.
Kasallikni yuqtirish holati ilk bor o‘tgan yilning 12 dekabrida qayd etilgan edi. Mamlakat hukumati kasallik keng tarqalayotgani haqida dekabr oyi oxirida e’lon qildi.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lum qilishicha, chegaradan o‘tish joylarida va respublikaning barcha xalqaro aeroportlarida yangi koronavirus virusini yuqtirganlar uchun tibbiy ko‘riklar kuchaytirilgan.
Avvalroq 3−14 fevral kunlari Xitoyning Uxan shahrida Osiyo-Okeaniya qit’alari uchun boks bo‘yicha Tokio Olimpiadasiga yo‘llanma beruvchi musobaqa o‘tishi belgilangan edi. Ushbu hududda hayot uchun xavfli korona-virusning tarqalishi sabab litsenzion turnir bekor qilingani haqida xabar bergan edik.

Власти Китая 21 января ввели запрет на выезд из города Ухань в связи с распространением нового коронавируса 2019-nCoV. Авиарейсы, отправления поездов и автобусов из города временно приостановлены, сообщило издание РБК.
Срок отмены запрета не указывается. Кроме того, региональные власти запретили рейсы междугородних автобусов, направляющихся в Ухань. В аэропортах и на вокзалах для пассажиров из Уханя создаются отдельные очереди для проверки. Движение транспорта в Ухань приостановлено на фоне приближения китайского Нового года, когда пассажиропоток в стране значительно растет.
По данным Национальной комиссии по здравоохранению Китая, сейчас число заболевших пневмонией, вызванной коронавирусом, составляет 541 человек, 17 погибли. Еще четыре случая заболевания выявлены в Таиланде, два — в Гонконге, по одному — в Макао, на Тайване, в Южной Корее, Японии и США. В России несколько пассажиров авиарейсов, прибывших из Китая, были экстренно госпитализированы с подозрением на заражение, однако пока ни один случай не подтвердился.
В Ухане 3−14 февраля должен был пройти лицензионный турнир по боксу для Азии и Океании, но из-за распространения вируса, его отменили. Место и время турнира будет объявлено в скором времени. Боксеры Узбекистана сейчас проводят учебно-тренировочные сборы в Уишане.
Первый случай болезни был зарегистрирован 12 декабря прошлого года. О вспышке заболевания власти страны объявили в конце декабря.
Министерство здравоохранения Узбекистана сообщило, что на пропускных пунктах через границу и во всех международных аэропортах республики усилен медицинский осмотр прибывающих из-за нового типа коронавируса.