AQSH Davlat kotibi Maykl Pompeo 2−3-fevral kunlari Toshkentga tashrif buyuradi, deb xabar berdi AQSH TIV matbuot xizmati juma kuni. Ushbu tashrif davlat kotibining Buyuk Britaniya, Ukraina, Belarusiya, Qozog‘iston va O‘zbekistonga qilgan safari doirasida amalga oshiriladi.
Toshkentda Maykl Pompeo prezident Shavkat Mirziyoyev va tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov bilan uchrashadi.
Shuningdek, u “Markaziy Osiyo — AQSH” formatidagi vazirlar uchrashuvida (“C5 + 1”) ishtirok etadi. Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston tashqi ishlar vazirlari ishtirok etadi.
Maykl Pompeo AQSHning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasiga muvofiq mintaqa davlatlarini qo‘llab-quvvatlashini tasdiqlaydi, deyiladi xabarda.
Maykl Pompeoning Ukraina, Belorusiya, Qozog‘iston, O‘zbekiston va Kiprga tashrifi 3−7-yanvar kunlariga rejalashtirilgan edi, ammo Iroqda Amerika elchixonasi yaqinidagi norozilik namoyishlari va ushbu mamlakatdagi vaziyatning keskinlashgani sababli kechiktirildi.

Государственный секретарь США Майкл Помпео посетит Ташкент 2−3 февраля, сообщила в пятницу пресс-служба американского внешнеполитического ведомства. Визит состоится в рамках турне госсекретаря в Великобританию, Украину, Беларусь, Казахстан и Узбекистан.
В Ташкенте Майкл Помпео встретится с президентом Шавкатом Мирзиёевым и министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым.
Он также примет участие в министерской встрече формата «Центральная Азия — США» («С5+1»). На ней будут присутствовать главы МИД Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
Майкл Помпео подтвердит поддержку Соединенными Штатами стран региона в соответствии с новой стратегией США по Центральной Азии, говорится в сообщении.
Визит Майкла Помпео в Украину, Беларусь, Казахстан, Узбекистан и на Кипр планировался на период с 3 по 7 января, однако был отложен из-за обострения ситуации в Ираке, где у американского посольства прошли протесты.