24 yanvar kuni Toshkent IIBB xodimlari tomonidan ichki ishlar idoralari xodimlarining qonuniy talablariga bo‘ysunmagan va hujjatlarni taqdim etishdan bosh tortgan shaxslarni tekshirish paytida ulardan 39 ta pichoq olib qo‘yildi, deya xabar qildi poytaxt boshqarmasi matbuot xizmati.
Xususan, soat 23:30 atrofida Bektemir tumanidagi «Qo‘yliq» bozori yaqinida bir erkak xujjatlarini tekshirish uchun to‘xtatilgan vaqtda uning xatti-harakatlari ichki ishlar organlari xodimlarida shubha uyg‘otdi. U shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etishdan bosh tortdi va yaqin atrofdagi ichki ishlar bo‘limiga borish so‘ralganida, yashirinishga harakat qildi. Toshkent viloyati Zangiota tumanida yashovchi 24 yoshli X. I. bilan o‘tkazilgan tekshirish paytida uning ustki kiyimining cho‘ntagidan pichoq topildi. U pichoqni qanday maqsadda olib yurganini tushuntirib bera olmadi.
Xuddi shu kuni Sergeli tumanida soat 02:10 atrofida patrul-post xizmati xodimlari 33 yoshli K. B.ni hujjatlarini tekshirish uchun to‘xtatdi. U hujjatlarini taqdim etish so‘ralganida o‘zini juda tajovuzkor tutdi. Shaxsiy tintuv paytida erkakning yonidan pichoq chiqdi. Vaziyatni aniqlashtirish uchun u tuman ichki ishlar bo‘limiga olib borilgan.

Сотрудники ГУВД Ташкента 24 января изъяли 39 ножей при проверке лиц, не подчинившихся законным требованиям стражей правопорядка и отказавшихся предъявить документы, сообщила пресс-служба столичного управления.
В частности, в 23:30 возле рынка «Куйлюк» в Бектемирском районе для проверки документов был остановлен мужчина, чье поведение вызывало подозрение. Он отказался предъявить документы, удостоверяющие личность, а когда его попросили пройти в ближайший отдел внутренних дел, попытался скрыться. В ходе проверки у жителя Зангиатинского района Ташкентской области, 24-летнего Х. И. в кармане верхней одежды обнаружили нож. Цель, с которой он носил его, мужчина вразумительно объяснить не мог.
В тот же день в Сергелийском районе примерно в 02:10 сотрудники патрульно-постовой службы остановили для проверки документов 33-летнего К. Б., который довольно агрессивно повел себя при просьбе предъявить документы. При личном досмотре у мужчины изъяли нож. Для выяснения обстоятельств он был доставлен в районный ОВД.
Около 10:50 рядом с кафе «Хадра Миллий таомлар» в Шайхантахурском районе внимание сотрудников ГУВД привлекло подозрительное поведение мужчины. При проверке было установлено, что уроженец Андижанской области, 40-летний Б. К. прятал в кармане брюк нож.
По выявленным фактам составлены административные протоколы. Проводимые в Ташкенте профилактические мероприятия для предупреждения фактов ношения колюще-режущих предметов и нанесения телесных повреждений с их помощью продолжаются, отметили в ГУВД.