O‘zbekiston fuqarolariga Xitoyga xizmat, turistik va boshqa maqsadlarda tashrif buyurishdan tiyilib turishlarini qat’iy tavsiya etiladi, deyiladi Tashqi ishlar vazirligi xabarida.
Vazirlikning qayd etishicha, Xitoy hukumati ko‘rayotgan qat’iy choralarga qaramasdan, koronavirusning yangi shakli (2019- nCoV) tarqalishi bilan bog‘liq vaziyat murakkabligicha qolmoqda. Virusni yuqtirganlar soni 6 mingdan ko‘proqni tashkil qilib, kasallikdan vafot etganlar soni esa 130 nafardan oshdi. Bundan tashqari kasalga chalinganlar qator boshqa davlatlarda ham aniqlandi.
O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasi va bosh konsulxonasi Uxan shahri va karantin joriy qilingan boshqa shaharlardagi hamyurtlarimiz bilan doimiy aloqada bo‘lib turibdi hamda markaziy va mahalliy hukumat idoralari bilan birgalikda yuzaga kelayotgan muammolar, shu qatorda maishiy masalalarni tezkorlik bilan hal qilmoqdalar.
Yanvar oyida Uxan shahridan vatanga qaytib kelgan o‘zbekistonlik talabalar zudlik bilan O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligiga +998909882330 (direktor o‘rinbosari B.Qurbonov), +998972755074 (bosh mutaxassis F.Qurbonbekov) telefon raqamlari orqali bog‘lanishlari zarur.
Tashqi ishlar vazirligi Xitoy hududidagi O‘zbekiston fuqarolariga zarur holatlarda istalgan vaqtda mamlakatimizning Pekin shahridagi Elchixonasiga +86 135 1102−4242 (Bobur Yaxyayev), +86 139 1175−4476 (Shuxrat Umirov) telefon raqamlari orqali hamda Shanxay shahridagi Bosh konsulxonasiga +86 131 2255−5772 (Aziz Ulug‘bekov) telefon raqami orqali murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tadi.
Avvalroq, O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi fuqarolarga zarurat bo‘lmagan taqdirda Xitoyga va boshqa davlatlarga bormaslikni tavsiya qilgan edi.

Министерство иностранных дел настоятельно рекомендовало гражданам Узбекистана воздержаться от поездок в Китай в служебных, туристических и других целях, говорится в сообщении МИДа.
В заявлении ведомства сказано, несмотря на предпринимаемые правительством КНР меры, ситуация, связанная с распространением новой формы коронавируса (2019-nCoV), продолжает оставаться сложной. По последним данным, число зараженных превысило 6000, скончались свыше 130 человек. Больные выявлены и в ряде стран за пределами Китая, в том числе в США, Японии, Германии, Франции и других.
Посольство и генконсульство страны в КНР находятся в постоянном контакте с согражданами в Ухане и других городах, где введен карантин, отметили в МИДе.
Граждане Узбекистана, находящиеся на территории Китая, могут при необходимости обратиться в посольство страны в Пекине: +86−135−1102−4242 — Бобур Яхяев, +86−139−1175−4476 — Шухрат Умиров, а также в генконсульство в Шанхае: +86−131−2255−5772 — Азиз Улугбеков.
Студентам, вернувшимся в Узбекистан в январе из Уханя, где произошла вспышка нового коронавируса 2019-nCoV, настоятельно рекомендовано незамедлительно обратиться в Агентство санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения (тел.: +998909882330, замдиректора, +998972755074, главный специалист).
Ранее Министерство здравоохранения Узбекистана также посоветовало гражданам не посещать без необходимости Китай и другие страны.