Fuqaro aviatsiyasi yo‘nalishidagi islohotlarning jadallashtirilishi natijasida 2020-yil mamlakatimiz aviatsiya sohasida tub burilish yili bo‘ladi, deb umid qilamiz, deya ma’lum qildi Uzbekistan Airways va Uzbekistan Airports kompaniyalari qo‘shma bayonotida. Ushbu kompaniyalar 2019-yilda “O‘zbekiston havo yo‘llari” Milliy aviakompaniyasi tarkibidan chiqarilgan edi. Aviatashuvlar va aeroportlar faoliyati bo‘yicha vazifalarning kompaniyalar o‘rtasida taqsimlanishida Jahon banki ekspertlari ishtirok etdi.
“So‘nggi 30 yil davomida mazkur sohada deyarli hech qanday islohotlar amalga oshirilmadi. Buning oqibatida esa jiddiy muammolar to‘planib qoldi. Soha rivojiga yetarli darajada e’tibor qaratilmagani va mutlaqo raqobat muhitining mavjud emasligi ortidan u monopoliya tamoyillari asosida rivojlandi. Tariflarning yuqoriligi va taqdim etilayotgan xizmatlar sifatining pastligi ham aynan shuning natijasidir”, — deya tan olinadi bayonotda.
Uch yil avval aviatsiya bozorini liberallashtirish, parvozlar geografiyasini kengaytirish, sohaga zamonaviy boshqaruv usullarini joriy etish va yo‘lovchilarga ko‘rsatilayotgan xizmatlarni zamon talablari darajasiga ko‘tarish bo‘yicha mamlakat fuqaro aviatsiyasi sohasida keng ko‘lamli islohotlar boshlandi, deyiladi xabarda.
Aviatsiya bozorini liberallashtirish va raqobat muhitini tashkil etish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida respublikaga qatnovlarni amalga oshiruvchi xorijiy aviakompaniyalar soni 2017 yilda 15 tani tashkil etgan bo‘lsa, 2019 yilga kelib ularning soni 23 taga yetdi. O‘zbekiston aeroportlarida xizmat ko‘rsatiladigan reyslar soni 21888 tadan 25 877 tagacha (2020 yilgi prognoz — 30500), xizmat ko‘rsatilgan yo‘lovchilar soni — 3,9 milliondan deyarli 6,5 milliongacha (7,85 million) oshdi.
Aviatsiya bozorini yanada liberallashtirish va parvozlar geografiyasini kengaytirish maqsadida 2019-yilning oktyabr oyidan e’tiboran Qarshi, Nukus, Termiz va Buxoro xalqaro aeroportlarida “beshinchi havo erkinligi” tartibini qo‘llagan holda, “Ochiq osmon” rejimi joriy etildi. Bu jarayonlarning boshlanganiga esa bor yo‘g‘i endi uch oy bo‘ldi! Shu o‘rinda bir narsani alohida ta’kidlab o‘tish lozim, “Ochiq osmon” rejimi joriy etilishi birdaniga mamlakatimizga xorijiy reyslar sonining ortishi va parvozlar oqimining yuqori sur’atlarda ko‘payishida asosiy omil bo‘lib hisoblanmaydi.
Hozirda mazkur aeroportlarga parvozlarni amalaga oshirishni tashkil etish yuzasidan “Turkish airlines”, “Isra air”, “Garuda”, “Aeroflot”, “IrAero”, “S7”, “Yakutiya”, “SCAT” va boshqa bir qator xorijiy aviakompaniyalar bilan muzokaralar olib borilmoqda. Yuqorida sanab o‘tilgan kompaniyalar joriy yilning mart oyidan boshlab, “Ochiq osmon” rejimidan foydalangan holda Moskva, Sankt-Peterburg, Novosibirsk, Irkutsk, Krsanoyarsk, Olmota, Nur-Sulton, Aqtau yo‘nalishlarida parvozlarni amalga oshirishni boshlashga tayyor ekanligini ma’lum qilishdi. Shuningdek, Isroil va Turkiyaga parvozlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ham muzokaralar olib borilmoqda.
Hozirda aeroportlar infrastrukturasi, uchish-qo‘nish yo‘laklari, yo‘lovchi terminallari holati va u yerda xizmat ko‘rsatish standartlari bo‘yicha yaqin kelajakda hal etilishi lozim bo‘lgan qator vazifalar turibdi. Aynan aeroportlar holatini yaxshilash bo‘yicha qator yirik loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan, deyiladi bayonotda.
Xususan, Samarqand xalqaro aeroportida yangi yo‘lovchi terminali va uchish-qo‘nish yo‘lagining qurilishi natijasida aeroportning o‘tkazuvchanlik qobiliyati soatiga 500 nafar yo‘lovchidan 1500 nafarga qadar ko‘tariladi.
Germaniyalik mutaxassislar ishtirokida Toshkent aeroportining o‘tkazuvchanlik holatini optimallashtirish va rekonstruksiya qilish natijasida esa yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish qobiliyati yiliga 4 milliondan 7 millionga ortadi.
Termiz xalqaro aeroportida yangi uchish-qo‘nish yo‘lagining qurilishi, Andijon aeroportining rekonstruksiya qilinishi barcha turdagi havo kemalariga xizmat ko‘rsatish imkonini yaratib, amalga oshirilayotgan qatnovlar sonining 2−3 baravarga ortishiga olib keladi. Ushbu chora tadbirlar esa o‘z navbatida xorijiy aviatashuvchilar o‘rtasida mamlakatimiz aviatsiya sohasi jozibadorligini oshirishga xizmat qiladi.
Belgilangan tadbirlarni ilg‘or xorijiy tajribaga asoslangan holda sifatli bajarish maqsadida Jahon Banki ekspertlari jalb etilgan bo‘lib, ular mamlakatimiz aviatsiya bozorini liberallashtirish va sohada zamonaviy boshqaruv usullarini tadbiq etishga qaratilgan respublikamiz aviatsiya sohasini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqishda bevosita ishtirok etishadi.
Aviatsiya sohasida raqobat muhitini kengaytirish, mamlakatimiz ichki yo‘nalishlari va Markaziy Osiyo mintaqasi yo‘nalishlarida yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish ehtiyojlarini qondirish maqsadida yangi Humo Air aviakompaniyasini tashkil etish ishlari olib borilmoqda.

2020 год станет переломным годом в развитии авиационной отрасли Узбекистана за счет ускоренных реформ, говорится в совместном заявлении компаний Uzbekistan Airways и Uzbekistan Airports. Эти компании были выделены в 2019 году из состава Национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари». В работе по распределению между компаниями функций по авиаперевозкам и деятельности аэропортов участвовали эксперты Всемирного банка.
«В течении последних 30 лет реформы в этой отрасли практически отсутствовали. В результате накопились серьёзные проблемы и глубокие противоречия. Развитию отрасли уделялось недостаточно внимания, она развивалась на принципах монополии в условиях полного отсутствия конкуренции. Отсюда высокие тарифы и недостаточное качество предоставляемых услуг», — признается в заявлении.
Три года назад были начаты реформы по либерализации авиационного рынка, расширению географии полетов, внедрению современных методов управления в сферу и повышению качества обслуживания пассажиров до уровня современных требований, отмечается в сообщении.
За этот период количество иностранных авиакомпаний, осуществляющих рейсы в Узбекистан, увеличилось с 15 в 2017 году до 23 в 2019 году, в 2020 году их должно стать еще больше. Число обслуженных рейсов в аэропортах Узбекистана выросло с 21688 до 25877 (прогноз на 2020 год — 30500), обслуженных пассажиров — с 3,9 миллиона до почти 6,5 миллиона (7,85 миллиона).
С октября 2019 года в аэропортах Карши, Нукус, Термез и Бухара введен режим «открытое небо» с применением «пятой свободы воздуха». Но «введение режима „открытого неба“ само по себе не является ключевым фактором немедленного увеличения количества иностранных рейсов и стремительного роста пассажиропотока», — отмечается в заявлении.
Для налаживания рейсов в эти аэропорты ведутся переговоры с рядом авиакомпаний, включая Turkish Airlines (Турция), Israir (Израиль), Garuda (Индонезия), «Аэрофлот», «ИрАэро», «Сибирь», «Якутия» (Россия), SCAT (Казахстан) и другими. Эти перевозчики заявили о готовности начать полеты с марта по направлениям в Москву, Санкт-Петербург, Новосибирск, Иркутск, Красноярск, Алматы, Нур-Султан, Актау. Ведутся обсуждения по организации полетов в Израиль и Турцию.
«Имеется ряд вопросов, требующих решения в ближайшем будущем, связанных с инфраструктурой аэропортов, состоянием их взлетно-посадочных полос и пассажирских терминалов, стандартов обслуживания в аэропортах. Ожидается, что указанные меры повысят привлекательность авиационного сектора нашей страны для иностранных авиаперевозчиков», — говорится в заявлении.
По данным компаний, запланирован ряд крупных проектов по улучшению состояния аэропортов:
- оптимизация и реконструкция международного аэропорта «Ташкент» с участием немецких специалистов, за счет которой пропускная способность аэропорта будет увеличена с 4 миллионов до 7 миллионов пассажиров в год;
- строительство нового пассажирского терминала и ВПП международного аэропорта «Самарканд», пропускная способность вырастет с 500 до 1500 пассажиров в час;
- строительство новой ВПП в международном аэропорту «Термез» и реконструкция международного аэропорта «Андижан» обеспечит возможность обслуживания всех типов воздушных судов и позволит увеличить количество рейсов в 2−3 раза.
Для качественной реализации этих проектов на основе международного опыта привлечены эксперты Всемирного банка. Они принимают непосредственное участие в разработке Стратегии развития авиационной отрасли Узбекистана, направленной на либерализацию авиационного рынка и внедрение современных методов управления в этой сфере.
Для расширения конкурентной среды и удовлетворение спроса на перевозки внутри страны и в регионе Центральной Азии создается новая авиакомпания Humo Air.
В Uzbekistan Airways и Uzbekistan Airports поблагодарили отечественных и иностранных экспертов, выступающих с комментариями и критикой в СМИ и социальных сетях о реформах в сфере гражданской авиации: «Надеемся на дальнейшее активное участие экспертов и общественности в реализации мер по развитию авиационной отрасли республики».