AQSH Davlat departamenti 2019−2025 yillarga mo‘ljallangan Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasini taqdim etdi (PDF). U AQSH davlat kotibi Maykl Pompeoning yaqinda O‘zbekiston va Qozog‘istonga qilgan tashrifi chog‘ida e’lon qilindi.
Hujjatda ta’kidlanishicha, AQSHning Markaziy Osiyo bo‘yicha avvalgi strategiyasi 2015 yilda tasdiqlanganidan buyon mintaqadagi yangi rahbarlar islohotlar, mintaqaviy aloqalar va hamkorlikni rivojlantirishga Qo‘shma Shtatlarni faol jalb etish uchun yangi imkoniyatlarni taqdim etdi.
Yangi strategiyaga eski strategiyadan joy olgan asosiy tendensiyalardan ayrimlari kiritilgan. Jumladan, mintaqadagi ichki va transchegaraviy terrorizm xavfsizlikka tahdid solayotgan asosiy muammolardan biri sifatida qoldirilgan. Shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari radikal ekstremizm, giyohvand moddalarning noqonuniy aylanmasi va yolg‘on axborotlar kabi barqarorlikka tahdidlar bilan to‘qnashishda davom etadi.
Strategiyada AQSHning mintaqadagi siyosatiga oid oltita asosiy tamoyillar bayon etilgan:
1. Markaziy Osiyo davlatlarining ham alohida-alohida, ham butun mintaqa sifatida suverenitet va mustaqilligini qo‘llab-quvvatlash va mustahkamlash. AQSH mahalliy hokimiyat organlarining demokratik institutlarni mustahkamlash va iqtisodiy taraqqiyotni yuksaltirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash uchun dasturiy yordamlarni taqdim etadi va o‘zining mintaqadagi diplomatik ishtirokini oshiradi. Bundan tashqari, Qo‘shma Shtatlar «mintaqani bo‘lib tashlagan» tushunmovchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha choralarni kuchaytirishni qo‘llab-quvvatlaydi.
2. Markaziy Osiyoda terroristik tahdidlarni kamaytirish. Mintaqa hamjamiyati ekstremistik g‘oyalarga chidamlilik qobiliyatini ishlab chiqishi, uning hududi esa terroristlar uchun boshpana vazifasini bajarmasligi kerak.
3. Afg‘onistonda barqarorlik o‘rnatish uchun yordam ko‘rsatish va ularni kengaytirish. AQSH Afg‘onistonning xavfsiz va barqaror bo‘lishi Markaziy Osiyo davlatlari hukumatlari uchun asosiy ustuvor maqsad ekanini va mojarolarga chek qo‘yishi mumkin bo‘lgan tinchlik jarayonida har kimning muhim rol o‘ynashini tan oladi. Qo‘shma Shtatlar Afg‘oniston bilan bog‘liq iqtisodiy va tijoriy aloqalarni rivojlantirish hamda musulmn ko‘pchilikka ega ko‘p millatli davlatlarni barqaror boshqarish modelini ishlab chiqishda Markaziy Osiyo davlatlariga yordam ko‘rsatadi.
4. Markaziy Osiyo va Afg‘oniston o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish. Markaziy Osiyo davlatlari mintaqaviy barqarorlikka bevosita hissa qo‘shadigan energiya, iqtisodiyot, madaniyat, savdo va xavfsizlik sohalari orqali Afg‘oniston bilan yaqin aloqalarni rivojlantirishlari kerak.
5. Qonun ustuvorligini va inson huquqlarini hurmat qilishni qo‘llab-quvvatlash. Saylovlar, shaffof siyosat, qonun ustuvorligi va inson huquqlarini hurmat qilish yo‘li bilan fuqarolar, inklyuziv siyosiy tizimlarning jiddiy ishtirokini ta’minlash orqali Markaziy Osiyo davlatlari barqarorligini mustahkamlash.
6. AQSHning Markaziy Osiyoga sarmoyalarini jalb qilish. Markaziy Osiyodagi qulay ishbilarmonlik muhiti AQSH kompaniyalarini jalb qiladi va rivojlanishning yanada kengroq maqsadlariga erishishga yordam beradi.
«AQSHning Markaziy Osiyo ishlarida muvaffaqiyatli ishtirok etishi bizning milliy xavfsizligimiz manfaatlarini ta’minlashga va chet elda vatanimiz, fuqarolarimiz va manfaatlarimizni himoya qilishga yordam beradi», — deyiladi strategiyada.
«Barcha besh mamlakat bilan yaqin munosabatlar va hamkorlik AQSH qadriyatlarini targ‘ib qilishga yordam beradi va mintaqadagi qo‘shnilar ta’siriga qarshi turishini ta’minlaydi. Amerika biznesi uchun imkoniyatlarning kengayishi mintaqadagi iqtisodiy farovonlikni oshiradi, shuningdek, Qo‘shma Shtatlarda ish bilan ta’minlash va sanoatni rivojlantirishga yordam beradi», — deyiladi hujjatda.

Государственный департамент Соединенных Штатов Америки представил новую стратегию по Центральной Азии на 2019−2025 годы (PDF). Ее публикацию анонсировал государственный секретарь США Майкл Помпео в ходе недавнего визита в Узбекистан и Казахстан.
В документе отмечается, что с тех пор, как в 2015 году была утверждена предыдущая стратегия США по ЦА, новые лидеры в регионе создали новые возможности для развития, ориентированного на реформы, внутрирегионального взаимодействия и сотрудничества и более активного вовлечения Соединенных Штатов.
«Основной стратегический интерес США в этом регионе заключается в построении более стабильной и процветающей Центральной Азии, которая может свободно преследовать интересы в сфере политики, экономики и безопасности с различными партнерами на своих условиях, связанной с мировыми рынками и открытой для международных инвестиций, имеющей сильные, демократические институты, верховенство закона и уважение к правам человека», — говорится в стратегии.
В новую стратегию вошли некоторые константы из предыдущей стратегии, касающиеся ключевых тенденций в регионе: внутренний и трансграничный терроризм останется главной проблемой безопасности, а государства ЦА продолжат сталкиваться с такими угрозами стабильности, как радикальный экстремизм, незаконный оборот наркотиков и дезинформация.
В стратегии обозначены шесть основных принципов политики США в регионе:
1. Поддержка и укрепление суверенитета и независимости стран Центральной Азии как в отдельности, так и региона в целом. США увеличат свое дипломатическое участие в регионе и предоставят программную помощь для поддержки усилий местных органов власти по укреплению демократических институтов и повышению экономического процветания. Кроме того, Соединенные Штаты будут поддерживать усилия по преодолению разногласий, «которые разделили регион».
2. Уменьшение террористических угроз в ЦА. Общества региона должны вырабатывать устойчивость к экстремистской идеологии, а его территория не должна стать убежищем для террористов.
3. Расширение и оказание поддержки для стабильности в Афганистане. США признают, что безопасный и стабильный Афганистан является главным приоритетом для правительств стран Центральной Азии, и каждое сыграет важную роль в поддержке мирного процесса, который положит конец конфликту. Соединенные Штаты будут поощрять государства ЦА развивать экономические и торговые связи с Афганистаном и моделировать устойчивое управление многонациональными странами с мусульманским большинством.
4. Поощрение взаимодействия между Центральной Азией и Афганистаном. Государства ЦА должны развивать более тесные связи с Афганистаном через сферы энергетики, экономики, культуры, торговли и безопасности, которые непосредственно способствуют региональной стабильности.
5. Содействие реформам в сфере верховенства права и соблюдению прав человека. Укрепление стабильности государств Центральной Азии через обеспечение серьезного участия граждан, инклюзивных политических систем посредством выборов, транспарентной политики, верховенства закона и уважения прав человека.
6. Содействие инвестициям США в ЦА. Благоприятная среда для бизнеса в Центральной Азии будет привлекать американские компании и способствовать достижению более широких целей развития.
«Успешное участие США в делах Центральной Азии будет способствовать продвижению наших интересов в области национальной безопасности и защите нашей родины, граждан и интересов за рубежом», — говорится в стратегии.
«Тесные отношения и сотрудничество со всеми пятью странами будет содействовать продвижению ценностей США и обеспечит противовес влиянию соседей по региону. Расширение возможностей для американского бизнеса повысит экономическое процветание в регионе, а также будет содействовать трудоустройству и развитию промышленности в Соединенных Штатах», — отмечается в документе.