O‘zbekistonda yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirishning «Yevroprotokol» tamoyillariga asoslangan soddalashtirilgan tartibini joriy etish rejalashtirilmoqda. 2020 yilgi Davlat dasturi loyihasida bu haqda so‘z boradi.
Yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirishning «Yevroprotokol» tamoyili, bu — YTH tafsilotlarini aks ettiruvchi shakllar (blankalar) to‘plami bo‘lib, ularda hodisa ishtirokchilari bo‘lgan haydovchilar o‘z imzolari bilan roziliklarini ifoda etadi. Yevropada bunday turdagi bayonnomalar o‘n yil muqaddam joriy etilgan. U YTHda jabrlanganlarga zararlarni ortiqcha muammolarsiz qoplash imkonini beradi.
1 mayga qadar ishlab chiqish rejalashtirilayotgan hujjatlarda:
- yo‘l-transport hodisalarini Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari ishtirokisiz rasmiylashtirish tartibi va kelib chiqqan zararni to‘lash shartlari;
- yo‘l-transport hodisasi bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzilmasdan, bu haqdagi ma’lumotlar (shu jumladan, suratga yoki videoga olish orqali) uning ishtirokchilari tomonidan xabarnoma blankasida aks ettirilishi va sug‘urta tashkilotlariga taqdim etilishi;
- yo‘l-transport hodisasida ishtirok etgan transport vositalari sug‘urtalovchilar talabiga ko‘ra ko‘rikdan o‘tkazish yoki mustaqil texnika ekspertizasi uchun taqdim etilishi;
- yo‘l-transport hodisasini ichki ishlar organlari xodimlari ishtirokisiz rasmiylashtirish yuzasidan to‘lanadigan sug‘urta tovonining cheklangan miqdorini belgilash nazarda tutiladi.

В Узбекистане планируется ввести упрощенный порядок оформления дорожно-транспортных происшествий, основанный на принципах «европротокола». Об этом говорится в проекте Государственной программы на 2020 год.
Единая европейская форма извещения о ДТП («европротокол») — это комплект бланков, описывающих обстоятельства ДТП, с которыми соглашаются оба водителя транспортных средств, заверяя свое согласие подписями. В Европе такой тип извещения был введен десятки лет назад. Он позволяет пострадавшим в ДТП без лишних проблем решать вопрос о компенсации убытков.
Документами, которые планируется разработать до 1 мая, будут предусмотрены:
- порядок оформления ДТП без участия сотрудника ГУБДД и условия возмещения ущерба;
- информация (в том числе фото или видео) о ДТП, которая должна быть отражена в бланке извещения и предоставлена страховым организациям без составления административного протокола;
- предоставление транспортных средств, участвовавших в аварии, по требованию страховщиков для проведения осмотра или независимой технической экспертизы;
- установление лимита страхового возмещения при оформлении ДТП без участия сотрудников органов внутренних дел.
Соответствующие проекты нормативно-правовых актов поручено разработать Министерству внутренних дел, Министерству транспорта и Агентству по развитию страхового рынка при Министерстве финансов.