Bektemir tumanining «Majnuntol», «Bektemir», «Oltin topgan», «Binokor» mahallalari, Husayn Boyqaro, Ziroat ko‘chalari bo‘ylab umumiy uzunligi qariyb 18 ming pogon metr yangi ichimlik suvi quvurlari o‘rnatilishi mo‘ljallangan. Buning natijasida 6,8 mingdan ortiq aholi markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanadi, poytaxt bo‘ylab markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanganlik darajasi 100 foizga yetkaziladi.
Toshkent shahridagi «Bo‘zsu» va «Salar» suv tozalash inshootlarini quvvatini sutkasiga 200 ming metr kubga oshirish rejalashtirilgan.
Toshkent shahrida bugungi kunda 1564 ko‘p qavatli uylarda aholiga 5001 ta lift xizmat ko‘rsatmoqda. Mavjud liftlarning 3343 tasi muddatini o‘tab bo‘lgan. Oxirgi 4 yilda 572 ta lift yangilandi.
Prezidentimizning Uchtepa tumaniga tashrifi davomida bergan topshiriqlariga muvofiq 697 ta liftni yangilash ko‘zda tutilgan. Yiliga 700 tadan lift yangilansa, yaqin 5 yilda poytaxtdagi muddatini o‘tab bo‘lgan liftlarning barchasini almashtirishga erishiladi.
Shuningdek, ko‘p qavatli uylarga tutush hududlarni obodonlashtirish davomida 100 ta bolalar maydonchalarini qurish, 2 ta yangi avtoturargoh barpo qilish, yo‘laklarning 100 000 metr kub qismini beton qoplamasi bilan ta’mirlash, 10 ming pogon metr irrigatsiya tizimini ta’mirlash rejalashtirilgan. Buning uchun mahalliy byudjetdan 20,8 milliard so‘m ajratilishi belgilangan.
Toshkent shahri ko‘chalarini yoritish tizimini rivojlantirish va avtoxo‘jalik texnikalarini yangilash dasturlari amalga oshiriladi. Umumiy hisobda 1,047 ming kvadrat metr yo‘llar ta’mirlanadi.
Joriy yilda Bektemir, Olmazor, Shayxontohur, Yashnobod tumanlarida yangi maktabgacha ta’lim muassasalari qurish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, Bektemir va Yashnobod tumanlarida maktab, Sergeli tumanida ko‘p tarmoqli shifoxona, Chilonzor va Yashnobod tumanlarida oilaviy poliklinika, Sergeli va Olmazor tumanlarida yangi madaniyat markazlari qurilishi belgilangan.
Prezident Shavkat Mirziyoyevga ana shu loyihalar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Davlat rahbari loyihalarning samaradorligi va ijtimoiy ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi. Ularning belgilangan muddatlarda amalga oshirilishini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительными и социальными проектами, которые запланированы на этот год в Ташкенте, сообщила пресс-служба главы государства.
На территории махаллей «Мажнунтол», «Бектемир», «Олтин топган», «Бинокор», по улицам Хусайна Бойкаро и Зироат Бектемирского района намечено проложить почти 18 тысяч погонных метров водопроводов. В результате доступ к централизованному водоснабжению получат свыше 6800 жителей, а уровень обеспеченности населения столицы питьевой водой достигнет 100%.
Мощности водоочистных сооружений «Бозсу» и Салар планируется увеличить на 200 тысяч кубометров в сутки.
Сейчас в 1564 многоквартирных домах столицы работает 5001 лифт. Из них 3343 лифта отработали свой срок. За последние четыре года заменены 572 лифта.
В 2020 году намечено обновить 697 лифтов. При таком темпе работы, то есть обновляя ежегодно по 700 лифтов, в ближайшие пять лет будут заменены на новые все лифты в многоэтажных домах столицы, отмечается в сообщении.
Фото: Кадр «Узбекистан 24».
При благоустройстве территорий при многоквартирных домах планируется построить 100 детских площадок, из которых 2 будут экспериментальные с автостоянкой под ними. Президент поручил сделать их максимально безопасными. С учетом этого проект будет дорабатываться.
Кроме того, будет выполнено бетонирование 100 тысяч кубометров тротуаров, отремонтировать 10 тысяч погонных метров ирригационных систем. На это из местного бюджета выделят 20,8 млрд сумов.
Будут также выполнены программы развития системы уличного освещения и обновления хозяйственной автотехники Ташкента, отремонтированы 1,047 тысяч квадратных метров дорог.
Планируется строительство новых детских садов в Бектемирском, Алмазарском, Шайхантахурском и Яшнабадском районах. В планах — возведение новых школ в Бектемирском и Яшнабадском районах, многопрофильной клиники в Сергелийском, семейных поликлиник в Чиланзарском и Яшнабадском, а также центров культуры в Сергелийском и Алмазарском районах.