7 martdan boshlab Toshkentdagi 51- avtobus yo‘nalishida (Beshyog‘och-Yunusobod) Xitoyning Yutong elektrobusini sinovdan o‘tkazish boshlandi, deya xabar qildi «Toshshahartransxizmat» kompaniyasi matbuot xizmati.
O‘n ikki metrlik past polli ZK6128BEVG modeli o‘rtacha 70 nafar yo‘lovchiga mo‘ljallangan bo‘lib, bir martalik quvvat bilan (quvvatlash vaqti — oddiy tarmoqda 4−5 soat) 300 km va undan ortiqroq masofani bosib o‘ta oladi.
Uch eshikli elektrobus konditsioner va isitish, elektron yo‘nalish ko‘rsatkichlari, o‘rta eshikda qo‘lda tushiriladigan pandus hamda yopiq haydovchi kabinasiga ega.
Transport vositasi litiy-ionli batareyaga ega bo‘lib, kuchli issiq vaqtida akkumulyatorlarni intellektual boshqarish tizimi hamda batareya bo‘limida avtomat o‘t o‘chirish tizimi bilan ta’minlangan.
«Toshshahartransxizmat»dan qayd etilishicha, avtobus bir necha oy davomida sinovdan o‘tkaziladi. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, shahar hokimiyat o‘nlab elektrobuslarni sotib olishni rejalashtirmoqda.
Bunga qadar poytaxtda uch oy davomida «Belkommunmash» (Belarus) kompaniyasining Vitovt Electro E420 elektrobusi sinovdan o‘tkazilgan edi. Belarus mashinasi Yutong elektrobusidan farqli ravishda tezkor quvvatlash tizimi bilan jihozlangan, biroq harakat davomiyligi taxminan 30 km ni tashkil etar edi. Shuningdek, uning uchun maxsus quvvatlash stansiyalarini barpo etish ham talab qilinadi.

С 7 марта на 51-м автобусном маршруте Ташкента (Бешагач — Юнусабад) начато тестирование китайского электробуса Yutong, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании «Тошшахартрансхизмат».
Двенадцатиметровая низкопольная машина модели ZK6128BEVG рассчитана в среднем на 70 пассажиров и способна проезжать на одной зарядке 300 и более км (время зарядки — 4−5 часов от обычной сети).
Трехдверный электробус оснащен системой кондиционирования и отопления, электронными маршрутоуказателями, ручным пандусом в средней двери и имеет закрытую кабину водителя.
Транспортное средство имеет литий-ионные батареи и оснащено интеллектуальной системой управления аккумуляторами при сильной жаре, а также автоматической системой пожаротушения в отсеке батареи.
Как отметили в «Тошшахартрансхизмат», испытания электробуса будут длиться несколько месяцев. По имеющимся данным, власти города планируют закупку десятков электробусов.
До этого в столице в течение трех месяцев тестировался электробус Vitovt Electro E420 производства «Белкоммунмаш» (Беларусь). В отличие от Yutong белорусская машина оснащена суперконденсаторами, обеспечивающими сверхбыструю зарядку, но запас хода при этом составляет примерно 30 км. Для нее также необходимо наличие специальной зарядной станции.