Milliy pasport o‘rniga joriy etilayotgan identifikatsiya ID-kartalarini rasmiylashtirganlik va berganlik uchun davlat boji miqdori bazaviy hisoblash miqdorining 89 foizi (198470 so‘m) etib belgilandi, deya xabar berdi O‘zbekiston Adliya vazirligi matbuot xizmati prezidentning 6 martdagi qaroriga havola qilgan holda.
Hujjatga muvofiq, ID-karta shaxsni, fuqarolikni tasdiqlaydigan hujjat hisoblanib, O‘zbekiston hududida foydalaniladi. Ular 2021 yil 1 yanvardan boshlab yangi tug‘ilgan bolaga, O‘zbekiston fuqarosiga, O‘zbekiston hududida doimiy yashaydigan fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga va xorijiy fuqaroga 10 yil muddatga beriladi.
Biometrik pasportni ID-kartaga almashtirish:
- 2021 yil 1 yanvardan 2022 yil 31 dekabrgacha ixtiyoriylik asosida;
- 2023 yil 1 yanvardan 2030 yil 31 dekabrgacha majburiy tartibda amalga oshiriladi.
O‘zbekiston fuqarosining 2011 yilgi namunadagi biometrik pasporti, fuqaroligi bo‘lmagan shaxs va xorijiy fuqaroning yashash guvohnomasi ularning amal qilish muddati tamom bo‘lgunga qadar haqiqiydir. Ushbu hujjatlarning egalari ularni belgilangan tartibda ID-kartaga almashtirish huquqiga ega.
O‘zbekiston fuqarosining 2011 yilgi namunadagi biometrik pasporti 2030 yil 1 yanvardan boshlab haqiqiy emas deb hisoblanadi.

Государственная пошлина за выдачу идентификационных карт (ID-карт), которые заменят национальный паспорт, установлена в размере 89% базовой расчетной величины (198470 сумов), сообщило Министерство юстиции Узбекистана со ссылкой из постановления президента от 6 марта.
Согласно документу, выдача ID-карт сроком действия до 10 лет начнется с 1 января 2021 года. Их будут получать все новорожденные граждане Узбекистана, лица без гражданства и иностранные граждане, постоянно проживающие на территории Узбекистана.
До 31 декабря 2022 года ID-карты будет выдаваться добровольно, а с 1 января 2023 года по 31 декабря 2030 года — в обязательном порядке.
Замена ранее паспортов образца 2011 года, видов на жительство для лиц без гражданства и иностранных граждан будет осуществляться по мере окончания срока их действия либо досрочно по желанию владельцев.
С 1 января 2030 биометрические паспорта гражданина Узбекистана образца 2011 года будут считаться недействительными.