Sog‘liqni saqlash vazirligi O‘zbekistonda ayni paytda koronavirus infeksiyasi qayd etilganlar 8 nafarga yetganini ma’lum qildi.
Shu yilning 15 mart kuni Fransiyada bo‘lib qaytgan bir nafar O‘zbekiston fuqarosida, shuningdek, uning o‘g‘li va qizi, turmush o‘rtog‘i va nabirasida koronavirus infeksiyasi aniqlanganini xabar qilgan edik. Olib borilgan tahlil natijalariga ko‘ra, ushbu bemor bilan muloqotda bo‘lgan qarindoshida ham koronavirus infeksiyasi qayd etilgan.
Bundan tashqari, joriy yilning 14 mart kuni «O‘zbekiston havo yo‘llari» aviakompaniyasiga qarashli London-Toshkent yo‘nalishidagi 201- reys bilan kelgan O‘zbekiston fuqarosida koronavirus infeksiyasi aniqlangan.
Eslatib o‘tamiz, shu yilning 15 mart kuni soat 05:15 da «O‘zbekiston havo yo‘llari» avia kompaniyasiga qarashli Istanbul-Toshkent yo‘nalishidagi 274-reys bilan kelgan O‘zbekiston fuqarosida ham ushbu infeksiya qayd etilgan edi.
Bemorlar bilan muloqotda bo‘lganlarning ro‘yxati olinib, ularning salomatligi ustidan ham tibbiy nazorat o‘rnatildi.
Hozirda shifokorlar va mutaxassislar tomonidan belgilangan standartlar bo‘yicha davolash va epidemiologik surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda.

Число зараженных коронавирусом COVID-19 в Узбекистане достигло восьми, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Инфекция выявлена еще у одного родственника первой пациентки и гражданина Узбекистана, вернувшегося из Лондона 14 марта рейсом HY201 компании Uzbekistan Airways.
Первый случай COVID-19 был подтвержден в Ташкенте утром 15 марта у гражданки Узбекистана, прибывшей из Парижа 11 марта. В тот же день вирус был обнаружен у ее дочери и сына, а 16 марта — у супруга и внука. В воскресенье вирус также был выявлен у гражданина Узбекистана, прилетевшего этим же утром из Стамбула рейсом HY274.
Как мы уже писали, все 10 родственников, с которыми была в контакте первая пациентка, находятся на карантине в НИИ вирусологии. Минздрав сообщал, что их состояние удовлетворительное.
Ответственные органы составили списки граждан, с которыми могли контактировать инфицированные, их возьмут под медицинское наблюдение.