Ichki ishlar vazirligi fuqarolarni koronavirus infeksiyasiga qarshi dezinfeksiya ishlarini o‘tkazish kerakligi aytib jinoyat sodir etishi mumkin bo‘lgan kutilmagan «dezinfektor"larni uyga kiritmaslikka chaqirmoqda. Vazirlik matbuot kotibi Shoxruh G‘iyosov bu haqda ma’lum qildi.
«Shunday kimsalar borki, bunday vaziyatdan o‘z g‘arazli maqsadlari yo‘lida foydalanib qolishga harakat qilishadi. Ularning asosiy nishoni aholining eng zaif qatlami bo‘lgan qariya va bolalar ekani achinarli holat, albatta», — deyiladi xabarda.
«Shuning uchun katta yoshdagilardan begonalarni uyga kiritmaslikni iltimos qilamiz, xatto ular koronavirus infeksiyasiga qarshi dezinfeksiya ishlarini o‘tkazishimiz kerak, degan holatda ham ishonmaslikka chorlaymiz, chunki bu jinoyat maqsadida keltirilgan bahona bo‘lishi mumkin», — deya ma’lum qildi Shoxruh G‘iyosov.
«Bu kabi talab bilan uyingizga biron bir kimsa kelgan taqdirda „102“ qisqa raqamiga yoki hududingizda faoliyat yurituvchi profilaktika inspektoriga qo‘ng‘iroq qilishingizni so‘raymiz», — deya ogohlikka chaqirdi vazirlik.

Министерство внутренних дел призвало не пускать в дома нежданных «дезинфекторов», которые под предлогом обработки помещения от коронавирусной инфекции могут совершить преступление. Соответствующее заявление сделал пресс-секретарь ведомства Шохрух Гиясов.
«Есть люди, которые в своих корыстных целях пользуются сложившейся ситуацией. Их привлекает, в первую очередь, наиболее уязвимая категория граждан — старики и дети», — говорится в сообщении.
«Убедительно просим представителей старшего поколения не пускать в свои дома тех, кто под предлогом необходимости продезинфицировать их жилища от коронавирусной инфекции, могут воспользоваться ситуацией в целях совершения преступления», — призвал Шохрух Гиясов.
«Если к вам пришли с такими требованиями, срочно звоните на короткий номер „102“ или же своему инспектору профилактики», — инструктирует МВД.