«O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasi „Domodedovo“ va „Jukovskiy“ aeroportlarida O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining to‘planishi holatlarini rad etdi», — deyiladi «Dunyo» axborot agentligi tarqatgan bayonotda.
Diplomatik vakolatxonaga ko‘ra, «Vnukovo» va «Sheremetevo» aeroportlarida bo‘lgan vatandoshlarning aksariyati charter reyslarida O‘zbekistonga olib ketilgan. Ayni paytda esa ikki davlat o‘rtasidagi charter reyslar to‘xtatilgan.
Moskvada yashashga imkoni bo‘lmagan 160 ga yaqin o‘zbekistonliklar navbatdagi charter reyslari tashkil etilgunga qadar xostel (yotoqxona)ga joylashtirilgan. Fuqarolarga yashash uchun barcha sharoit yaratilgan. Xususan, kuniga uch mahal issiq ovqat tashkil etilgan, ular bilan doimiy aloqa o‘rnatilgan, deyiladi xabarda.
Moskvadagi elchixonaning «Gazeta.uz»ga xabar qilishicha, hozirda Rossiya poytaxti aeroportlarida O‘zbekiston fuqarolari yo‘q. Fuqarolarni xostellarga joylashtirish bilan bog‘liq barcha masalalar hal qilingan.
Charter reyslarini kutayotgan fuqarolarni Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi hamda Uzbeistan Airways aviakompaniyasi ham qo‘llab-quvvatlagan.
«Domodedovo»dan migrantlar chiqarib yuborilgani haqida 31 mart kuni tunda jurnalist Galiya Ibragimova o‘zining Facebook sahifasida ma’lum qilgan edi. Keyinroq RIA Novosti vaziyat haqida reportaj tayyorladi. Unda «Domodedovo»dan chiqarib yuborilgan migrantlar, aniqlashtirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, — Tojikiston fuqarolaridir. Aeroport xodimining qayd etishicha, ertalab ularni mahalliy tojik diasporasi avtobusda olib ketgan.

Посольство Узбекистана в Москве прокомментировало информацию российских СМИ о том, что 31 марта из международного аэропорта «Домодедово» были выдворены около 300 трудовых мигрантов из Центральной Азии, желающих вернуться домой чартерными рейсами.
«Посольство Узбекистана в Москве опровергает факт скопления граждан Республики Узбекистан в аэропортах „Домодедово“ и „Жуковский“», — говорится в заявлении, распространенном информационным агентством «Дунё».
По данным дипмиссии, большая часть соотечественников, находившихся в аэропортах «Внуково» и «Шереметьево», уже вывезена в Узбекистан чартерными рейсами.
Около 160 узбекистанцев, не имеющих средств для проживания в Москве, размещены в хостеле на время до организации следующих чартерных рейсов. Пока авиасообщение между странами остановлено.
«Им созданы все условия для проживания, организовано трехразовое горячее питание, поддерживается постоянный контакт», — говорится в заявлении.
Как сообщили «Газете.uz» в посольстве в Москве, сейчас в аэропортах столицы России граждан Узбекистана нет. Все вопросы, связанные с размещением граждан в хостелах, решила дипмиссия.
Граждан, ожидавших чартеры, также поддержали Агентство по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Узбекистана и авиакомпания Uzbeistan Airways.
Ранее посольство просило тех, у кого есть возможность оставаться в России, не покидать места временного или постоянного размещения и соблюдать карантинные меры, принятые российскими властями.
О выдворении мигрантов из «Домодедово» в ночь на 31 марта писала журналистка Галия Ибрагимова в своем Facebook. Несколько позже в этот же день ее репортаж о ситуации опубликовало РИА Новости. В нем говорится, что мигранты, выдворенные из «Домодедово», по уточненным данным, — граждане Таджикистана. Как отметили сотрудники аэропорта, утром их забрал на автобусе представитель местной таджикской диаспоры.