Botir Asadillayevich Xo‘jayev pensiyaga chiqqanligi munosabati bilan bosh vazirning sanoatni va kooperatsiya aloqalari rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi lavozimidan ozod etildi. Farmonni hukumat rahbari imzoladi, deya xabar beradi Gazeta.uz ga hukumatdagi manba.
Botir Xo‘jayev (1956 yilda tug‘ilgan) fevral oyidan beri bosh vazirning maslahatchisi bo‘lib ishlagan. Ilgari u (2017 yil noyabr oyidan) Iqtisodiyot vaziri bo‘lgan (2019 yildan — Iqtisodiyot va sanoat vaziri).
Toshkent temir yo‘l muhandislari institutini tamomlagan (1979).
2011−2016 yillarda — Iqtisodiyot vazirining birinchi o‘rinbosari, 2009−2011 yillarda — bosh vazir o‘rinbosari — Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi raisi, 2006−2009 yillarda — Iqtisodiyot vaziri, 2005−2006 yillarda — Prezidentning ijtimoiy-iqtisodiy masalalar bo‘yicha davlat maslahatchisi.
2002−2005 yillarda Vazirlar Mahkamasining Axborot-tahlil boshqarmasi boshlig‘i, 1998−2002 yillarda — Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari va raisi, 1997−1998 yillarda — Vazirlar Mahkamasi Axborot-tahlil boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, 1996−1997 yillarda — Davlat mulki qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari, 1992−1996 yillarda — Toshkent shahar Chilonzor tumani hokimining birinchi o‘rinbosari va Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari.

Ботир Асадиллаевич Ходжаев освобожден от должности советника премьер-министра по вопросам развития промышленности и кооперационных связей в связи с выходом на пенсию. Постановление об этом подписал глава правительства, сообщил «Газете.uz» источник в правительстве.
Ботир Ходжаев (1956 г. р.) занимал пост советника премьер-министра с февраля. Ранее он (с ноября 2017 года) был министром экономики (с 2019 года — министром экономики и промышленности).
Выпускник Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта (1979).
В 2011—2016 годах был первым заместителем министра экономики, в 2009—2011 годах — заместителем премьер-министра — председателем Государственного комитета по архитектуре и строительству, в 2006—2009 годах — министром экономики, в 2005—2006 годах — государственным советником президента по социально-экономическим вопросам.
В 2002—2005 годах работал начальником Сводного информационно-аналитического департамента Кабинета Министров, в 1998—2002 годах — первым заместителем председателя и председателем Налогового комитета, в 1997—1998 годах — заместителем начальника Информационно-аналитического управления Кабинета Министров, в 1996—1997 годах — первым заместителем председателя Госкомимущества, в 1992—1996 годах — первым заместителем хокима Чиланзарского района Ташкента и заместителем хокима Ташкента.