O‘zbekiston prezidenti 1 sentyabrga qadar Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki ekspertlarini jalb qilgan holda Gaz-transport tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish dasturining bosh режасини ishlab chiqishni topshirdi. Bu haqda davlat rahbarining 4 apreldagi qarorida so‘z boradi.
Mazkur topshiriqni bajarish Energetika vazirligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga topshirildi.
Xuddi shu muddagacha barcha ishtirokchilarga teng kirish imkoniyatini ta’minlash va narxni shakllantirishning shaffof mexanizmlarini nazarda tutgan holda elektr energiyasi va tabiiy gazning birja savdolari asosidagi ulgurji бозорини yaratish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilishi lozim.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy Osiyo mamlakatlari operatorlari uchun elektr energiyasining ulgurji bozorini yaratish to‘g‘risida o‘tgan yilning o‘rtalarida O‘zbekiston energetika vaziri o‘rinbosari Sherzod Xo‘jayev e’lon qilgan edi. O‘rta Osiyoning elektr energiyasini ishlab chiqaruvchilari ishlab chiqarilgan ortiqcha mahsulotni bunday birja orqali taklif qilishlari mumkin, O‘zbekiston esa Afg‘onistonga elektr energiyasini etkazib berish uchun u orqali yetishmayotgan hajmlarni to‘ldirishni rejalashtirmoqda.
Bundan tashqari, 1 iyulga qadar xalqaro darajada tan olingan konsalting va auditorlik kompaniyalarini jalb qilgan holda Neft-gaz tarmog‘i korxonalarining operatsion samaradorligini yaxshilash bo‘yicha «Yo‘l xaritasi» ishlab chiqiladi. Ushbu korxonalarga yuqori malakali xorijiy ekspertlar va mutaxassislar, shu jumladan, xorijdagi vatandoshlarni ishga yollash rejalashtirilmoqda.
1 oktyabrga qadar neft-gaz tarmog‘idagi barcha korxonalarda korrupsiyaga qarshi «komplayens-nazorat» tizimi joriy etilishi lozim.
2017−2021 yillarda uglevodorod xomashyosi qazib chiqarishni ko‘paytirish dasturini moliyalashtirishni davom ettirish maqsadida Ipak yo‘li jamg‘armasi (XXR) va xorijiy tijorat banklarining 250 million dollar miqdoridagi, shuningdek, eksport-kredit agentliklari hisobidan 400 million dollar miqdoridagi kredit mablag‘larini jalb qilish rejalashtirilmoqda.

Президент Узбекистана поручил до 1 сентября разработать Генеральный план программы развития газотранспортной системы до 2030 года с привлечением экспертов Всемирного банка и Азиатского банка развития. Об этом говорится в постановлении главы государства от 4 апреля.
Исполнение поручения возложено на министерства энергетики, экономического развития и сокращения бедности, финансов, инвестиций и внешней торговли, Антимонопольный комитет и Агентство по управлению государственными активами.
В этот же срок ведомствам предстоит разработать предложения по созданию оптового рынка электроэнергии и природного газа на основе биржевых торгов, предусмотрев обеспечение равного доступа всем участникам и прозрачного механизма ценообразования.
Напомним, создание оптового рынка электроэнергии операторов стран Центральной Азии анонсировал в середине прошлого года заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев. На такой бирже производители электроэнергии из Центральной Азии смогут предлагать излишки произведенной генерации, а Узбекистан планирует через нее восполнять недостающие объемы для будущих поставок электроэнергии в Афганистан.
Кроме того, международно признанные консалтинговые и аудиторские компании привлекут к созданию до 1 июля «дорожной карты» по улучшению операционной эффективности предприятий нефтегазовой отрасли. На эти же предприятия планируется нанять высококвалифицированных зарубежных экспертов и специалистов, в том числе соотечественников за рубежом.
До 1 октября на всех предприятиях нефтегазовой отрасли постановлением поручено внедрить антикоррупционный комплаенс-контроль.
Постановлением предусмотрена капитализация в счет увеличения доли государства в уставных фондах:
- компании «Узбекнефтегаз» основного долга и начисленных процентов по кредитам Фонда реконструкции и развития (ФРР), ранее выделенных «Узбекнефтегазу» для реализации инвестиционных проектов;
- компании «Узкимёсаноат» основного долга и начисленных процентов по кредитам ФРР, ранее выделенных для «Биринчи резинотехника заводи» на проект по созданию производства конвейерных лент, сельскохозяйственных и автомобильных шин в свободной экономической зоне «Ангрен». Далее капитализированные средства будут направлены на увеличение уставного фонда завода.
Планируется привлечение кредитных средств Фонда шелкового пути (КНР) и иностранных коммерческих банков в размере 250 млн долларов, а также 400 млн долларов за счет экспортно-кредитных агентств для финансирования программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017−2021 годы.