So‘nggi kunlarda O‘zbekiston hududida ob-havo sharoitida keskin yomonlashuv ro‘y berdi, bu haqda ob-havo mutaxassislari oldindan ogohlantirgan edi.
O‘zgidrometning xabar berishicha, 7 aprel kuni respublikaning ba’zi joylarida yomg‘ir yog‘di, 8 aprel kuni yomg‘ir kuchaygan bo‘lsa, 9 aprelda kecha va kunduzi mamlakatning aksariyat qismida yomg‘ir qorga aylandi. Faqat Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatida yog‘ingarchilik kuzatilmadi.
Ba’zi joylarda respublikada shamolning tezligi 15−20 m/s gacha, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Navoiy viloyatida esa 25 m/s gacha kuchaygan.
Havo harorati 8 aprel kuni kunduzi +3… +8 darajagacha, 9 aprelda kechasi esa 0… +3 darajagacha, ba’zi joylarda −2… −1 darajagacha tushdi.
Respublikaning markaziy va janubiy viloyatlarida qor ko‘rinishidagi yog‘ingarchilikdan keyin balandligi 2−8 sm, ayrim joylarda 10−20 sm gacha bo‘lgan beqaror qor qatlami shakllandi.Toshkentda 9 aprel kuni qor balandligi 15 sm ni tashkil qildi.
Respublikada kuzatilgan kuchli yog‘ingarchilik, shamol va haroratning keskin pasayishi Rossiyaning Yevropa hududi bo‘ylab hosil bo‘lgan sovuq va nam havo massasining Volgabo‘yi orqali O‘zbekiston hududiga kirib kelishi bilan bog‘liq.
«Aprel oyidagi qor yog‘ishi va qor qoplamining paydo bo‘lishi bizning iqlimimiz uchun juda kam uchraydigan hodisa», deya qayd etishdi sinoptiklar. — Oxirgi marta bu 2014 yilda bo‘lgan, ammo o‘sha vaqtda qor kamroq yoqqan, masalan, Toshkentda qor balandligi atigi 2 sm ga yetgan".
Aprelda 4−5 yilda bir marta, ayniqsa uning birinchi yarmida qisqa muddatga yomg‘irning qorga aylanishi kuzatiladi va bunda qor qoplamalari hosil bo‘lmaydi.
«Butun kuzatuvlar davomida Toshkentda eng kech qor yog‘ishi hodisasi 1989 yilning 30 aprelida qayd etilgan, — dedi O‘zgidromet vakili. — Bu haqiqatdan ham juda kam uchraydigan, noyob hodisa, o‘shanda aprel oyining oxiri va mayning birinchi kunlarida qish qisqa muddatga Toshkentga qaytgan edi. 30 aprelda qor yog‘ishi va may oyining dastlabki kunlarida kuzatilgan sovuq turli xil qishloq xo‘jaligi ekinlariga katta zarar yetkazgan edi».
«Aprel oyidagi ob-havo, albatta, juda o‘zgaruvchan, ammo joriy aprelda bunday jarayonning takrorlanishi dargumon, — deyishdi sinoptiklar. — Yaqin kunlarda harorat keskin ko‘tarila boshlaydi va kelajakda yomg‘ir shaklidagi yog‘ingarchilik nisbatan iliqroq bo‘ladi».
Yog‘ingarchilik vaqtidagi kuchli shamol sababi — havo oqimlari yo‘lida yer yuzasida atmosfera bosimining keskin o‘zgarishi bilan bog‘liq. Antitsiklon o‘tayotgan vaqtda havo oqimi bosim yuqori bo‘lgan hududdan bosim past bo‘lgan hududga yo‘naladi.

В последние дни по территории Узбекистана произошло резкое ухудшение погодных условий, о котором ранее предупреждали синоптики.
Как сообщили «Газете.uz» в Узгидромете, 7 апреля по республике местами прошли дожди, 8 апреля дожди усилились, а к вечеру того же дня и ночью 9 апреля по большей части территории страны дожди перешли в снег. Лишь по Каракалпакстану и Хорезмской области осадков в эти дни не наблюдалось.
Местами по республике наблюдалось усиление ветра до 15−20 м/с, а по Каракалпакстану и Навоийской области порывы ветра достигали 25 м/с.
Температура воздуха днем 8 апреля понизилась до +3…+8 градусов, а ночью 9 апреля — до 0…+3, местами до −2…−1 градусов.
После выпадения осадков в виде снега по центральным и южным районам республики образовался неустойчивый снежный покров высотой 2−8 см, а местами до 10−20 см. В Ташкенте высота снега на утро 9 апреля составила 15 см.
Прошедшие по республике сильные осадки, ветры и резкое понижение температуры были вызваны вторжением холодной и влажной воздушной массы, которая сформировалась над европейской территорией России, и, пройдя через Поволжье, принесла непогоду и на территорию Узбекистана.
«Выпадение снега в апреле с образованием снежного покрова — достаточно редкое явления для нашего климата, — отметили синоптики. — Последний раз это было в 2014 году, но тогда снега выпало гораздо меньше, в Ташкенте, например, высота снега составила всего 2 см».
Несколько чаще, примерно раз в 4−5 лет в апреле, особенно в первой его половине, наблюдается непродолжительный переход дождя в снег без образования снежного покрова.
«А самая поздняя дата выпадения снега в Ташкенте за весь исторический ряд наблюдений — 30 апреля 1989 года, — рассказали в Узгидромете. — Это был действительно редкий, уникальный случай, когда в самом конце апреля и в первые майские дни в Ташкент ненадолго вернулась зима. Снегопад, прошедший 30 апреля, и заморозки, наблюдавшиеся в первые дни мая, нанесли огромный ущерб различным сельскохозяйственным культурам».
«Погода в апреле, конечно, очень переменчива, но повторение такого процесса в нынешнем апреле очень маловероятно, — отметили синоптики. — В ближайшие дни начнется быстрое повышение температуры и в дальнейшем осадки в виде дождя будут идти уже на относительно теплом фоне».
Причина сильных ветров при осадках — резкая смена атмосферного давления у поверхности земли в зоне фронта вторжения. При прохождении антициклона вторжения поток воздуха устремляется из области высокого давления в область низкого давления.
Обычно осадки выпадают в это же время, но поскольку зона облаков и осадков занимает очень большие площади, то осадки продолжаются обычно гораздо дольше, чем сильный ветер. Сильные ветры могут иметь и другую природу, например, при развитии мощной конвекции в весенний период и иногда в начале лета.