«Vitamin va minerallar bilan boyitilib quritilgan sabzavotlar va dukkakli mahsulotlardan iborat mazkur yordam sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoya ob’ektlari hamda uy xo‘jaliklarida qo‘llanadi», — deya qayd etdi elchixona.
Yordam respublikaning 35 ming nafardan ortiq ehtiyojmand fuqarolarini qamrab olib, 144 dan ortiq sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoya muassasalari orqali tarqatiladi.
Ushbu ro‘yxatga COVID-19 bilan bog‘liq karantin xizmatlari hamda sil bemorlariga uzoq muddatli yordam ko‘rsatayotgan muassasalar, shuningdek, mehribonlik uylari va ruhiy kasalliklar shifoxonalari kiritiladi.
Mazkur ko‘mak «Sog‘lom avlod uchun» xalqaro xayriya jamg‘armasi va Amerikaning Resource and Policy Exchange, Inc. (RPX) nodavlat notijorat tashkiloti bilan hamkorlikda tarqatiladi. RPXning asosiy maqsadi oziq-ovqat va dori-darmonlar shaklidagi texnik va nomoddiy yordam ko‘rsatish orqali sog‘liqni saqlash standartlari va axborot olish imkoniyatlarini yaxshilashdan iborat, deyiladi xabarda.

США через Агентство по международному развитию (USAID) доставили в Узбекистан 131,3 тонны продовольственной помощи почти на 400 тысяч долларов, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе американского посольства в Ташкенте.
«Поставка содержит смесь сушеных овощей и бобовых, обогащенных витаминами и минералами, которые будут использоваться в учреждениях здравоохранения и социальной защиты, а также в уязвимых домохозяйствах», — отметили в посольстве.
Помощь охватит более 35 тысяч наиболее уязвимых граждан республики и будет распределена среди 144 учреждений здравоохранения и социальной защиты.
В этот список входят учреждения, предоставляющие карантинные услуги, связанные с COVID-19, и долгосрочную помощь пациентам с туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью, а также детские дома и психиатрические учреждения.
Продовольственная помощь будет распространяться в сотрудничестве с благотворительным фондом «Соглом авлод учун» и американской некоммерческой организацией Resource and Policy Exchange, целью которой является улучшение стандартов здравоохранения и доступа к информации через предоставление технической и неденежной помощи, в том числе продуктов питания и фармацевтические препаратов, отмечается в сообщении.