Bu haftada ham O‘zbekistonga Erondan issiq va quruq havo oqimi kirishi davom etadi, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
Dushanbadan jumagacha janubiy oqim kuchayadi, ya’ni issiq havo respublika hududini qamrab oladi.
O‘zbekiston hududining katta qismida havo vaqti-vaqti bilan o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Harorat kechasi 17−22 daraja atrofida, 20−22 aprelda kunduzi 25−30 daraja, 23−24 aprelda 27−32 daraja, janubda va cho‘l zonasida ayrim joylarda 33−34 daraja issiqqacha ko‘tariladi, bunday haroratlar shu davr uchun xos bo‘lgan me’yoriy qiymatlardan 6−8 darajaga yuqoridir.
«Eslatib o‘tamiz, aprelning shu kunlari uchun maksimal harorat rekordlari 32−34 darajani, janub va cho‘l zonalarida esa 35−37 darajani tashkil qilgan», — deyiladi xabarda.
Faqat respublikaning shimoliy hududlariga haftaning ikkinchi yarmida g‘arbiy Qozoqistondan nisbatan salqin va kam nam havo oqimi kirishni boshlaydi. 23 aprelda Qoraqalpog‘istonda ayrim joylarga qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Harorat pasayib 24 aprelda kechasi 7−12, kunduzi 17−22 daraja iliq bo‘ladi.

На этой неделе на территорию Узбекистана продолжится вынос сухого и теплого воздуха с районов Ирана, сообщила пресс-служба Узгидромета.
С понедельника по пятницу с каждым днем будет усиливаться южная составляющая потоков, то есть все более и более теплый воздух будет проникать на территорию страны.
По большей части Узбекистана ожидается небольшая, местами переменная облачность без осадков. Температура воздуха будет в пределах ночью +17…+22 градусов, днем 20−22 апреля — +25…+30 градусов.
Со второй половины недели, 23−24 апреля, дневная температура станет доходить до +27…+32 градусов, а по югу и пустынной зоне местами до +33…+34.
Синоптики отмечают, что такие температуры повсеместно на 6−8 градусов выше нормальных значений. Рекорды максимальной температуры для этих дней апреля составляют +32…34 градуса, по югу и пустынной зоне — +35…+37.
Лишь на северные районы республики во второй половине недели начнется заток слабовлажного и относительно прохладного воздуха с районов западного Казахстана. В четверг 23 апреля по Каракалпакстану местами пройдет кратковременный дождь. Температура воздуха к 24 апреля понизится ночью до +7…+12 градусов, днем — до +17…+22.