O‘zbekiston bosh davlat sanitariya nazoratchisi Nurmat Otabekov koronavirus uchun laboratoriya tekshiruvlarida O‘zbekistondagi xususiy tibbiyot muassasalari ishtirok etmasligini ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston nodavlat tibbiyot muassasalariga 1 sentyabrga qadar koronovirus infeksiyasini laborator tekshirish bo‘yicha pullik tibbiy xizmat ko‘rsatishlariga ruxsat berilgani haqida xabar qilingandi.
“Koronavirus tashxisi bo‘yicha to‘liq hajmda tadqiqotlar o‘tkazish uchun sog‘liqni saqlash tizimi va Sanitariya-epidemiologiya farovonligi agentligining laboratoriyalari yetarli. Koronavirusning laboratoriya diagnostikasi bilan bog‘liq barcha xarajatlar mamlakat byudjeti hisobidan qoplanadi”, — dedi Nurmat Otabekov 20 aprel kuni bo‘lib o‘tgan brifingda.
21 aprel kuni Sog‘liqni saqlash vazirligidagi koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha shtab vakili Habibulla Oqilov ham xususiy tibbiyot muassasalarini jalb qilishning hojati yo‘qligini aytdi.
“Xususiy klinikalarni jalb qilish imkoniyati maxsus komissiya tomonidan ko‘rib chiqilgan, ammo Sog‘liqni saqlash vazirligi va Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligining laboratoriya kuchlari tekshirilganda, ularning imkoniyatlari етарли ekanligi aniqlandi. Hozirgi vaqtda xususiy klinikalarni COVID-19 bo‘yicha tahlillarni o‘tkazishga jalb qilishning hojati yo‘q”, — deya ta’kidladi u.
O‘zbekistonda koronavirus uchun 150 mingdan ortiq sinov o‘tkazilgan, yaqin kunlarda ularning soni 500 mingga yetkazish rejalashtirilgan. “Faqat maksimal sinov qamrovi asta-sekin karantin sharoitini susaytiradi”, dedi Xabibulla Oqilov.
Prezidentning 26 martdagi qarori bilan tibbiyot muassasalariga istisno tariqasida koronavirus infeksiyasini yuqtirib olgan bemorlarga tibbiy xizmatlar ko‘rsatishga ruxsat berilgan edi.

Частные медицинские организации Узбекистана не будут привлекаться к проведению лабораторных анализов на коронавирус, заявил главный государственный санитарный инспектор страны Нурмат Атабеков в понедельник.
Напомним, 19 апреля Министерство юстиции со ссылкой на решение Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом сообщило, что частным медучреждениям до 1 сентября разрешено проводить платные тесты на COVID-19 на основе договоров, подписанных руководителями региональных центров санитарно-эпидемиологического благополучия.
«Лабораторий системы здравоохранения и Агентства по санитарно-эпидемиологическому благополучию достаточно для проведения полного объема исследований по диагностике коронавируса. Все расходы, связанные с лабораторной диагностикой коронавируса, будет покрываться за счет бюджета страны», — подчеркнул Нурмат Атабеков, выступая на брифинге 20 апреля.
Во вторник представитель штаба по борьбе с коронавирусом при Министерстве здравоохранения Хабибулла Окилов также заявил, что нет необходимости в привлечении частных медучреждений.
«Возможность привлечения частных клиник рассматривалась специальной комиссией, но когда проанализировали мощности по лабораторным силам Министерства здравоохранения, Агентства по санитарно-эпидемиологическому благополучию, выяснилось, что вполне достаточно мощностей. И в настоящее время нет необходимости привлечения частных клиник к проведению анализов на COVID-19», — сказал он.
Анализ на коронавирус в Узбекистане проводится методом полимеразной цепной реакции (ПЦР).
«Процент специфичности, чувствительности данной реакции наиболее высокие. Экспресс-тесты у нас пока не проводятся», — указал представитель штаба.
В Узбекистане проведено более 150 тысяч тестов на коронавирус, их число возрастет до 500 тысяч в ближайшие дни. «Только максимальный охват тестами позволит постепенно ослаблять условия карантина», — заявил Хабибулла Окилов.
Постановлением президента от 26 марта частным медучреждениям в порядке исключения было временно разрешено оказывать услуги больным, инфицированным коронавирусной инфекцией.