O‘zbekiston yangi turdagi koronavirusga qarshi kurashish uchun zarur tibbiy jihozlarni sotib olishga Yaponiya hukumati grantlarini jalb qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Bosh vazir o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov va Yaponiya bosh vazir o‘rinbosari, moliya vaziri Taro Aso ishtirokida videokonferensiyada koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashishda hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
«O‘zbekistondagi tibbiyot muassasalarini zaruriy asbob-uskunalar — o‘pkani sun’iy shamollatish moslamalari (O‘SSH) va polimeraza zanjiri reaksiyasi (PZR) bilan jihozlash maqsadida yaqin kunlarda Yaponiya hukumatining grant mablag‘larini jalb qilish istiqbollari ishlab chiqiladi», — deyiladi xabarda.
Sardor Umurzoqov Yaponiya hukumatiga test-tizimlari va virusga qarshi vositalar shaklida ilgari ko‘rsatilgan gumanitar yordami uchun minnatdorchilik bildirdi.
Avvalroq davlat bosh sanitariya inspektori Nurmat Otabekov koronavirusni aniqlash uchun qo‘llanilayotgan bitta PZR qurilmasi kun davomida 400 ta tahlil o‘tkaza olishini ma’lum qilgan edi. O‘zbekistonda 40 dan ortiq PZR laboratoriyasi faoliyat ko‘rsatayotgan bo‘lsa, PZR uskunalari soni ko‘pi bilan 200 ga yaqinroqni tashkil etadi.
O‘tgan hafta prezident Sog‘liqni saqlash vazirligiga Osiyo taraqqiyot banki va Jahon bankining 30 mln dollarlik mablag‘lari hisobiga 2300 ta o‘pkani sun’iy shamollatish uskunasini sotib olishga ko‘rsatma bergan edi.

Узбекистан планирует привлечь гранты правительства Японии на закупку необходимого медицинского оборудования для противодействия новому коронавирусу, сообщила пресс-служба министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ).
Заместителя премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков и заместитель премьер-министра, министр финансов Японии Таро Асо в ходе видеоконференции обсудили перспективы сотрудничества в борьбе с коронавирусной инфекцией.
«В ближайшее время будет проработана перспектива привлечения грантовых средств Японии с целью их направления на оснащение медицинских учреждений Узбекистана необходимым оборудованием — аппаратами искусственной вентиляции легких (ИВЛ) и полимеразной цепной реакции (ПЦР)», — говорится в сообщении.
Сардор Умурзаков выразил благодарность правительству Японии за ранее предоставленную гуманитарную помощь в виде тест-систем для диагностики коронавируса и противовирусных препаратов.
Ранее главный государственный санитарный инспектор Нурмат Атабеков рассказывал, что одно устройство ПЦР, используемое для выявления коронавируса, может выполнять 400 анализов за один день. В Узбекистане функционирует более 40 лабораторий ПЦР, и в их ведении количество аппаратов ПЦР может быть максимум около 200.
На прошлой неделе президент поручил Министерству здравоохранения закупить 2300 аппаратов искусственной вентиляции легких за счет 30 млн долларов от Азиатского банка развития и Всемирного банка.