O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev dehqon va ishlab chiqaruvchilarga murojaatida narx-navoni oshirish mutlaqo mumkin emasligini ma’lum qildi. Davlat rahbari chorshanba kuni bandligini ta’minlash va daromadi keskin kamayishining oldini olish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida dehqonlar va ishlab chiqaruvchilarga murojaat qildi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, narx-navoning oshib ketmasligi bo‘yicha bosh prokuror Nig‘matulla Yo‘ldoshev shaxsan shug‘ullanmoqda.
“Narx-navoning oshib ketmasligi bo‘yicha… Bosh prokuror faqat narx-navo bilan shaxsan shug‘ullanyapti. Shu bilan birga, dehqonlarimizga ham, ishlab chiqaruvchilarimizga ham murojaat qilayapmizki, narx-navoni mutlaqo oshirish mumkin emas. Nimaga desangiz, ularga qo‘limizdan kelgancha davlat ko‘mak berayapti. Ulug‘ ayyom ro‘za oyimiz (Ramazon — tahr.) boshlanyapti. Ro‘za oyida narxlar oshadi degan gaplar bor edi bir vaqtlar… bunga yo‘l qo‘ymaslik kerak”, — dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyotning yetakchi soha va tarmoqlarini barqaror ishlatish shartligini ta’kidlab o‘tdi.
“Bir vaqtning o‘zida ham sog‘liqni saqlash kerak, ham ish bilan ta’minlash kerak. Biz hech qachon mana shunday og‘ir masalalarni, ko‘ndalang turgan ikkita-uchta vazifalarni birdaniga yechmaganmiz. Lekin hayotning o‘zi bizga shuni majbur qilyapti”, — dedi u.
Prezident dunyoda hozirda qabul qilinayotgan ham tibbiy, ham iqtisodiy masalalar bo‘yicha to‘g‘ri yechim hech kimda yo‘q ekanini ta’kidladi.
“Hech qaysi davlat ayta olmaydi: bu — eng to‘g‘ri tibbiy yechim, bu — eng to‘g‘ri iqtisodiy yechim, deb. Shuning uchun men yana bir marta aytaman, biz izlanishdamiz, o‘zimizning tajribamizdan kelib chiqib yakkayu yagona to‘g‘ri qarorni o‘zimiz qabul qilishimiz kerak. Shuning uchun mas’uliyat va javobgarlik hammamizda”, — dedi davlat rahbari.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining “Gazeta.uz"ga xabar berishicha, prokuratura organlari oziq-ovqat, dori-darmon, zarur tovarlar bilan uzluksiz ta’minlash, shuningdek, bozor va do‘konlardan uzoq joylarda oziq-ovqat yarmarkalarini tashkil etish, narxlar barqarorligi hamda oziq-ovqat mahsulotlari narxlarini sun’iy ravishda oshirilmasligi ustidan nazorat olib bormoqda.
Karantin boshlanganidan buyon prokurorlar tomonidan 1131 ta holatda narxlarning asossiz oshirilgani bo‘yicha 1025 ta ma’muriy bayonnoma chiqarilib, natijada mahsulotlarni 2,3 mlrd so‘mga arzonlashtirilgan narxda sotish imkoniyati yaratildi.
Toshkent prokurorining birinchi o‘rinbosari Ikrom Narimov Yunusobod dehqon bozorida . Surat: Toshkent prokuraturasi.
Toshkent prokuraturasi muntazam ravishda ijtimoiy tarmoqlarda nazorat organlari rahbarlarining bozorlarga, do‘konlarga, yarmarkalarga tashrif buyurib, “karantin va sanitariya qoidalariga rioya qilish, savdo-sotiqni tashkil etish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining narxlari barqarorligini ta’minlash bo‘yicha ishlarni” o‘rganayotgani to‘g‘risida fotosuratlar va xabarlarni chop etmoqda. Shunga o‘xshash tadbirlar mamlakatning boshqa hududlarida ham o‘tkazilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в обращении к дехканам и производителям заявил, что «абсолютно нельзя» повышать цены. Глава государства обратился к фермерам и предпринимателям на видеоселекторном совещании по вопросам обеспечения занятости и недопущения снижения доходов населения в среду.
По словам президента, вопросами ценообразования занимается лично генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев.
«Касательно предотвращения повышения цен… генпрокурор лично сам занимается ценами. Вместе с тем, мы обращаемся к нашим дехканам и производителям — абсолютно нельзя повышать цены. Потому что будет правильно сказать, что государство по мере возможности помогает им. Начинается священный месяц поста (Рамадан — ред.). Раньше говорили, что цены повысятся в месяц поста… не нужно допустить этого», — сказал глава государства.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность стабильной работы ведущих отраслей и сфер экономики.
«Мы в одно и то же время должны сохранять здоровье и обеспечивать работой. Мы никогда не решали одновременно такие сложные задачи. Но сейчас жизнь вынуждает нас делать это», — отметил он.
Президент заявил, что в мире ни у кого нет правильного решения по медицинским и экономическим вопросам в условиях пандемии коронавируса.
«Ни одна страна не может сказать, какое самое правильное медицинские решение или самое правильное экономическое решение. Поэтому я еще раз скажу, что мы в поисках, мы сами должны принять единственно правильное решение, исходя из своего опыта. Поэтому ответственность на всех нас», — подчеркнул глава государства.
Ранее Шавкат Мирзиёев заявил, что смягчение карантинных ограничений в регионах, где не зафиксирован коронавирус, должно проходить «с умом». Он поручил хокимам совместно с народными депутатами решить, какие предприятия могут возобновить работу с соблюдением санитарных правил.
«Одна задача хокимам. От вашего решения зависит многое, здоровье людей. Примите меры, семь раз отмерьте и один раз отрежьте. По каждому району точно определите, как это будет, кто и когда сделает, какое предприятие возобновит работу и кто будет отвечать за него. С учетом карантинных требований выскажете свои предложения», — указал президент.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Генпрокуратуры, органы прокуратуры занимаются надзором за беспрерывным обеспечением населения продовольственными продуктами, медикаментами, товарами первой необходимости, а также организацией выездных продовольственных ярмарок в отдаленных от рынков и магазинов местностях и обеспечением стабильности цен, предотвращением искусственного завышения цен на продукты питания.
С начала карантина органы прокуратуры оформили 1025 административных протоколов по 1131 случаю необоснованного завышения цен, что позволило реализовать по сниженной стоимости продукцию на 2,3 млрд сумов.
Первый заместитель прокурора Ташкента Икром Наримов на Юнусабадском дехканском рынке. Фото: прокуратура Ташкента.
Прокуратура Ташкента регулярно публикует в соцсетях фотографии и сообщения о том, что руководители надзорного органа посещают рынки, магазины, выездные ярмарки и изучают «проведение работ по соблюдению карантинных и санитарных правил, организации торговли и обеспечению стабильности цен продуктов сельского хозяйства». Аналогичные мероприятия проводятся и в других областях страны.