Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Senat (parlamentning yuqori palatasi) spikeri Darig‘a Nazarboyevaning vakolatlarini tugatish bo‘yicha qarorga imzo chekdi. Bu haqda Akorda saytida xabar berilgan.
Ushbu qarorning sabablari ko‘rsatilmagan.
“D.N.Nazarboyevaga Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senatining raisi sifatidagi faol va sermahsul faoliyati uchun minnatdorchilik bildiraman”, — deya yozgan Qosim-Jomart Toqayev o‘z Twitter akkauntida.
Darig‘a Nazarboyeva — Qozog‘iston birinchi prezidenti Nursulton Nazarboyevning qizi. U 2016 sentyabr oyidan Senat deputati, 2019 yil mart oyida palata spikeri etib saylangan edi. 2019 yil sentyabr oyida Nazarboyeva Senat raisi sifatida qayta saylangan edi.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал указ о прекращении полномочий спикера Сената (верхней палаты парламента) Дариги Назарбаевой. Об этом сообщается на сайте Акорды. Причины такого решения не уточняются.
«Выражаю благодарность Д.Н. Назарбаевой за активную и плодотворную работу в качестве Председателя Сената Парламента Республики Казахстан», — написал Касым-Жомарт Токаев в Twitter.
Дарига Назарбаева — старшая дочь первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева. С сентября 2016 года является депутатом Сената, в марте 2019 года была избрана спикером палаты. В сентябре прошлого года Назарбаева была переизбрана председателем Сената.