1 may kuni Sirdaryo viloyatida Sardoba suv ombori to‘g‘oni o‘pirilishi natijasida suv ostida qolgan hududlardan o‘n minglab fuqarolar xavfsiz joylarga evakuatsiya qilindi. Hozircha suv qaytgani yo‘q va odamlar maktablar, kollejlar, litsey va bolalar bog‘chalariga vaqtincha yashab turibdi.
Birinchi kuni evakuatsiya qilinganlar xususiy xonadonlarga ham joylashtirildi va aholi ularni mamnunlik bilan o‘z uylariga qabul qildi. Hozirga kelib barcha evakuatsiya qilinganlar uyushgan holda maxsus ajratilgan markazlarga joylashtirilgan. O‘zbekiston FVV matbuot xizmatining «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, viloyatda zaxira dala lagerini barpo etish ishlari yakuniga yetmoqda.
«Gazeta.uz» muxbiri Nikita Makarenko ofat hududidan evakuatsiya qilinganlar joylashtirilgan markazlardan biri — Mirzaobod tumanidagi 3-bolalar bog‘chasiga tashrif buyurdi. Ayni shu vaqtda bolalar bog‘chasi, IIV va prokuratura xodimlari insonparvarlik yordami — kiyimlarni saralash bilan mashg‘ul ekan. Ushbu kiyim-kechaklar mahalliy aholi va toshkentliklar tomonidan taqdim etilgan.
Kiyimlar shu qadar ko‘p ekanki, evakuatsiya qilinganlar o‘zlariga ma’qullarini tanlab olgach, qolganlari Yoshlar ittifoqi ko‘ngillilari tomonidan boshqa markazlarga olib ketildi.
Bolalar bog‘chasi xodimlarining ma’lum qilishicha, bu yerda barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Hokimiyat tomonidan issiq ovqat tashkillashtirilgan. Ayni vaqtda bog‘chada 24 nafar evakuatsiya qilingan bola ham bor.
Katta yoshlilar muxbir bilan suhbatda deyarli hech narsaga ehtiyoj sezmayotganlarini ma’lum qildi. Ular sharoitlardan mamnun, biroq tezroq uylariga qaytishni xohlashmoqda. Odamlarni eng ko‘p mol-mulklari va kelajaklari tashvishga solmoqda.
Bolalar bog‘chasida vaqtida muxbir mahalliy aholidan tarkib topgan ko‘ngillilarning tashrifiga guvoh bo‘ldi. Ko‘ngillilarga profilaktika inspektori hamrohlik qilmoqda. Ular bolalar uchun o‘yinchoqlar va tagliklar tarqatishdi.
Sirdaryo viloyatiga mamlakatning turli hududlaridan insonparvarlik yordamlari kelishda davom etmoqda. «Toshkent-Guliston» avtoyo‘lida oziq-ovqat mahsulotlari, kiyim-kechak va mebel ortilgan yuk mashinalari karvoniga ko‘rish mumkin.

Десятки тысяч человек были эвакуированы из зоны затопления в Сырдарьинской области, где 1 мая произошел прорыв дамбы на Сардобинском водохранилище. Пока не спадёт вода, людей временно размещают в школах, колледжах, лицеях и детских садах.
В первый день людей размещали и в частных домах, где их радушно приютили жители. Многие семьи приняли сотрудники УВД соседней Джизакской области. Сейчас все эвакуированные размещены централизованно. В пресс-службе МЧС Узбекистана «Газете.uz» сообщили, что в области завершается строительство резервного полевого лагеря.
Корреспондент «Газеты.uz» Никита Макаренко посетил один из центров размещения эвакуированных — детский сад №3 Мирзаабадского района. Как раз в это время сотрудники сада, МВД и прокуратуры занимались сортировкой гуманитарной помощи — одежды. Она поступила от местных жителей и из Ташкента.
Одежды было так много, что эвакуированные смогли выбрать то, что им приглянулось. Оставшиеся вещи волонтеры Союза молодежи унесли в другой центр.
Сотрудники детсада сообщили, что все необходимое имеется. Хокимият организовал питание. В детском саду находилось 24 эвакуированных ребёнка.
Взрослые в беседе с корреспондентом рассказали, что ни в чем особо не нуждаются. Их устраивают условия, но они хотели бы скорее вернуться домой. Люди беспокоятся за своё имущество и будущее.
Во время нахождения в детском саду корреспондент наблюдал приезд волонтеров из числа местных жителей. Волонтерам содействовал инспектор профилактики. Они раздали игрушки и подгузники для детей.
В Сырдарьинскую область продолжает поступать гуманитарная помощь из разных регионов страны. По трассе «Ташкент-Гулистан» можно увидеть множество грузовиков с продуктами, одеждой и мебелью.
В воскресенье хокимият Ташкента обратился к горожанам с просьбой прекратить сбор помощи ввиду ее избытка.