O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati 11 may kuni bo‘lib o‘tgan to‘rtinchi yalpi majlisda “Salomatlik” ordeni va “Sog‘lom turmush” medalini ta’sis etish to‘g‘risidagi qonunlarni ma’qulladi. Bu haqda Senat matbuot xizmati xabar qildi.
Ushbu orden ikki darajadan iborat bo‘lib, I darajali “Salomatlik” ordeni bilan tibbiyot sohasini rivojlantirish, zamonaviy talablar asosida takomillashtirish va aholi salomatligini mustahkamlash ishlariga munosib hissa qo‘shganlar taqdirlanadi. II darajali orden bilan esa aholi salomatligini muhofaza qilish, turli kasalliklarning barvaqt oldini olish va bartaraf etishda faol ishtirok etgan shaxslar mukofotlanadi.
“Sog‘lom turmush” medali esa aholi orasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilishni keng targ‘ib qilish, jismoniy tarbiya va badantarbiyani kundalik turmush tarziga aylantirib, jamoatchilikka shaxsiy namuna bo‘layotgan fuqarolar xizmatlarini e’tirof etish maqsadida ta’sis etilmoqda.
“Salomatlik” ordeni hamda “Sog‘lom turmush” medali bilan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ham taqdirlanishi mumkin, deyiladi xabarda.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на четвертом пленарном заседании 11 мая одобрил законы об учреждении ордена «Саломатлик» («Здоровье») и медали «Соглом турмуш» («Здоровый образ жизни»). Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Орден состоит из двух степеней. Орденом I степени будут награждаться лица за весомый вклад в развитие и совершенствование сферы здравоохранения и укрепление здоровья населения, орденом II степени — лица, активно участвующие в охране здоровья населения, ранней профилактике различных заболеваний и их устранении.
Медаль «Соглом турмуш» будет вручаться лицам, послуживших личным примером для общественности в формировании здорового образа жизни среди населения, широкой пропаганде соблюдения правил личной гигиены и регулярном занятии физической культурой.
Орденом «Саломатлик» и медалью «Соглом турмуш» могут награждаться также иностранные граждане и лица без гражданства, отмечается в сообщении.