Janubiy Кореяда kun davomida 35 ta koronavirusga chalinish holati qayd etilib, oxirgi oydagi rekord ko‘rsatkich kuzatildi, deya xabar berdi RIA Novosti. Mamlakatda jami kasallanganlar soni 10,9 mingga qadar ko‘tarilib, 9632 kishi sog‘aydi.
Yangi holatlar lokal xarakterga ega bo‘lib, keyinroq COVID-19 tasdiqlangan 29 yoshli fuqaro 1 va 2 ay kunlari Seulning Itxevon tumanida bir qancha klub va barlarga borgani natijasida vujudga keldi. Yenin shahridan bo‘lgan bu fuqaro u yerarda boshqa shaharlardan kelgan bir necha kishiga infeksiya yuqtirgan.
Hukumat tasdiqlangan holatlar soni o‘sishini kutmoqda. Shu munosabat bilan barcha klub va ko‘ngilochar muassasalarni 7 iyunga qadar yopish tavsiya qilindi, Seul ma’muriyati esa barcha muassasalarni majburiy tartibda yopishga qaror qildi.
O‘tgan kun davomida Хитойда 17 ta yangi koronavirusga chalinish holati qayd etildi. Ularning 10 tasi lokal xarakterga ega. Uzoq tanaffusdan keyin Uxanda beshta COVID-19 holat qayd ro‘yxatga olindi. Shahar hukumati epidemiyaning ikkinchi to‘lqini sodir bo‘lmasligiga va’da berdi.
XXR Sog‘liqni saqlash masalalari bo‘yicha davlat qo‘mitasining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda 82,9 mingta koronavirus holati qayd etilgan bo‘lib, 78,1 ming bemor sog‘ayib, shifoxonalardan chiqarilgan.
O‘tgan hafta karantin yengillashtirilgan Германияда ham kasallanish darajasi o‘sdi. Mamlakatda kun davomida 357 ta, bir kun avval esa 667 ta yangi COVID-19 holati aniqlandi.
Epidemiya boshlanganidan buyon GFRda 169,5 ingta koronavirus holati tasdiqlandi, 145,6 mingdan oshiq bemor sog‘aydi.
Jon Xopkins instituti (AQSH) ma’lumotlariga ko‘ra, dunyoda koronavirus holatlari soni 4,1 milliontaga yetdi. 1,4 million kishi sog‘aydi, 282 ming kishi vafot etdi.

Южная Корея зарегистрировала рекордные за последний месяц 35 случаев заражения коронавирусом за сутки, большинство из них локальные, сообщает РИА Новости. Общее число заболевших в стране выросло до 10,9 тысячи, выздоровели 9632 человека.
Новый локальный кластер образовался после того, как в ночь с 1 на 2 мая 29-летний житель города Енин, которому позже подтвердили COVID-19, посетил несколько клубов и баров в сеульском райне Итхэвон. Там от него заразился ряд людей, в том числе приехавшие развлечься жители других городов.
Власти ожидают, что число подтвержденных заражений продолжит расти. В связи с этим правительство выпустило рекомендацию вновь закрыть все клубы и развлекательные заведения до 7 июня, а администрация Сеула выпустила приказ закрыть такие заведения в обязательном порядке.
В Китае за минувшие сутки выявлено 17 новых случаев заражения коронавирусом, 10 из которых локальные. Пять случаев COVID-19 после долгого перерыва зарегистрированы в Ухане. Власти города пообещали не допустить второй волны эпидемии, с которой тут фактически справились.
По последним данным Государственного комитета КНР по вопросам здравоохранения, в стране выявлено 82,9 тысячи случаев коронавирусов, 78,1 тысячи выписаны из больниц.
Число заражений также выросло в Германии, где на прошлой неделе власти ослабили карантин. За сутки в стране выявлено 357 случаев COVID-19, а днем ранее — 667 случаев.
С начала эпидемии в ФРГ зарегистрировано 169,5 тысячи случаев заражения коронавирусом, более 145,6 тысячи заболевших вылечились.
Согласно данным Института Джонса Хопкинса (США), общее количество случаев коронавируса в мире достигло 4,1 миллиона. 1,4 миллиона человек выздоровели, 282 тысячи скончались.