Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) 2020-yilda koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan iqtisodiy inqirozga qaramay, O‘zbekistonda YAIMning 1,5 foizga o‘sishi kutilmoqda. Bu haqda “Gazeta.uz"ga bankning mamlakatdagi vakolatxonasi matbuot xizmati xabar berdi.
Ekspertlar fikricha, O‘zbekistonda koronavirusning oldini olish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar va eksport hajmining kamayishi tufayli mamlakat iqtisodiyotining o‘sish sur’atlari sezilarli pasayadi. Shu bilan birga, bank 2021-yilda mamlakatda eksportning tiklanishi va ichki talabning o‘sishi sharoitida YAIMning 6.5 foiz o‘sishini prognoz qilmoqda.
Inqirozga qadar davrda kuzatilgan xususiy sektorni kreditlashning tezkor kengayishi ijtimoiy masofalanish uzoq davom etgan taqdirda, zaiflik manbasiga aylanishi, bu esa bank tizimi barqarorligi uchun salbiy oqibatlarni keltirib chiqarishi mumkin, deyiladi hisobotda.
Mutaxassislar fikriga ko‘ra, O‘zbekiston yalpi ichki mahsulotning qariyb 8 foizini tashkil etadigan Rossiyadan pul o‘tkazmalar hajmi pasayishi kutilmoqda. Bunda, koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq uzilishlar turizm va mehmonxona sektorlari juda katta zarar yetkazadi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, O‘zbekistondan eksport qilinadigan tovarlarning asosiy yo‘nalishi Xitoy bozori bo‘lishiga qaramay, Xitoy mamlakat eksportining atigi 14 foizini tashkil qiladi va bu, o‘z o‘rnida, umumiy eksport tarkibi boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlariga nisbatan mahsulot va bozor nuqtai nazaridan ko‘proq diversifikatsiyalangan.
ETTB prognozlariga ko‘ra, tovar narxlarining pasayishi va pul o‘tkazmalarining qisqarishi sababli Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiyoti bu yil 1,2 foizga pasayadi va 2021 yilda esa 5,8 foizga o‘sishini kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Jahon banki O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sish darajasi 1,6 foizni, Xalqaro valyuta jamg‘armasi 1,8 foizni va Osiyo taraqqiyot banki esa 4,7 foizni tashkil etishini prognoz qilgandi. O‘zbekiston Markaziy banki koronavirus pandemiyasi sababli 2020-yilda mamlakat yalpi ichki maxsulotining o‘sish sur’atlari ko‘zlangan 5,2−5,5 foizdan 1,5−2,5 foizgacha pasayishini kutayotgani haqida xabar bergandi.

В 2020 году в Узбекистане, как ожидается, будет зафиксирован скромный рост ВВП в 1,5%, несмотря на глобальный экономический спад, вызванный пандемией коронавируса, говорится в новом макроэкономическом отчете Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе представительства банка в стране.
Экономика страны замедлится из-за воздействия мер по сдерживанию коронавируса и сокращения объемов экспорта, отмечают эксперты. Уже в 2021 году банк прогнозирует рост ВВП в 6,5% на фоне восстановления экспорта и роста внутреннего спроса.
Быстрое расширение кредитования частного сектора, которое наблюдалось до кризиса, может стать источником уязвимости, если меры по социальному дистанцированию будут действовать в течение длительного периода времени, что будет иметь негативные последствия для стабильности банковской системы, говорится в отчете.
Эксперты ожидают, что денежные переводы из России, на долю которых приходится около 8% ВВП, сократятся, а сектора туризма и гостиничного хозяйства сильно пострадают от сбоев, связанных с коронавирусом.
В отчете поясняется, что несмотря на то, что Китай является основным рынком для экспорта товаров из Узбекистана, на его долю приходится лишь около 14% от общего объема экспорта, а общая структура экспорта страны более диверсифицирована с точки зрения продуктов и рынков по сравнению с другими странами Центральной Азии
По прогнозу ЕБРР, экономику стран ЦА, которая оказалась под давлением из-за обвала цен на сырьевые товары и сокращения объема денежных переводов, в этом году ожидает падение на 1,2% и рост в 5,8% в 2021 году.
Подобный, но чуть более оптимистичный прогноз экономике Узбекистана с учетом мирового экономического спада ранее давали Всемирный банк (1,6%) и Международный валютный фонд (1,8%). Прогноз самого Узбекистана, сделанный Центральным банком страны, совпадает с ожиданиями ЕБРР (1,5%).