Moskvada G‘alaba paradi 24 iyun kuni o‘tkaziladi, deya ma’lum qildi Rossiya prezidenti Vladimir Putin. Ushbu marosim 9 may kuni o‘tkazilishi kerak edi, biroq koronavirus pandemiyasi sababli u ko‘chirildi, deya xabar berdi RIA Novosti.
Endilikda Rossiyada koronavirus tarqalishi cho‘qqisiga chiqdi, mutaxassislar fikricha, o‘tib bo‘ldi deb hisoblanadi, dedi Vladimir Putin mudofaa vaziri Sergey Shoygu bilan uchrashuvda.
U paradga tayyorgarlik ko‘rishni boshlashga buyruq berdi. RF Mudofaa vazirligiga xavfsizlikning eng yuqori tartibini ta’minlash, xatarlarni eng past darajaga tushirish topshirildi.
G‘alaba paradi 9 may kuni bo‘lib o‘tishi kerak edi, biroq koronavirus pandemiyasi sababli u qoldirildi.
Qayd etish joizki, fevral oyida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ilhom Ne’matov jurnalistlarga iyun oyining ikkinchi yarmida prezident Shavkat Mirziyoyevning Rssiyaga tashrif buyurishi rejalashtirilayotganini ma’lum qilgan edi. Tashrif kun tartibidan hududlar va rektorlar forumlari, media-forum va boshqa amaliy tadbirlarni o‘tkazish o‘rin olgan.

Парад Победы пройдет в Москве 24 июня, заявил президент России Владимир Путин. Торжество должно было состояться 9 мая, но из-за пандемии коронавируса его перенесли, сообщило РИА Новости.
Теперь же пик распространения коронавируса в России, по мнению специалистов, считается пройденным, заявил Владимир Путин на встрече с министром обороны страны Сергеем Шойгу.
Глава государства приказал начать подготовку к параду. Министру обороны поручено обеспечить самый строгий режим безопасности, свести к минимуму риски.
Владимир Путин также отметил, что при марше «Бессмертного полка» сейчас невозможно соблюсти социальную дистанцию, поэтому его планируется провести 26 июля.
«При этом, конечно, будем руководствоваться только ответственным подходом, — добавил российский лидер. — Повторю: жизнь, здоровье, безопасность людей — для нас главная, безусловная ценность».
Отметим, что в феврале заместитель министра иностранных дел Узбекистана Ильхом Неъматов сообщал журналистам о планируемом во второй половине июня визите президента Шавката Мирзиёева в Россию. Повестка визита включает проведение очередных форумов регионов и ректоров, медиа-форума и других деловых мероприятий.