O‘zbekiston prezidenti raisligida 26 may kuni investitsiya masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi avvalida mamlakatda koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida alohida to‘xtalib o‘tildi, deya xabar qildi prezident matbuot xizmati.
«Keyingi kunlarda koronavirus bilan kasallanganlar soni respublikamizda ham ko‘payganligi qayd etilmoqda. Aytish kerakki, aksariyat hudud va korxona rahbarlari, fuqarolarimiz karantin choralarining yumshatilganini „kasallik tugadi“ deb, noto‘g‘ri qabul qilmoqdalar», — dedi prezident.
Bugungacha chet eldan olib kelingan fuqarolar soni 47 mingtani tashkil etmoqda. Afsuski, ularning, ayniqsa keyingi ikki hafta davomida kirib kelganlarning aksariyatida koronavirus aniqlangan. Bemorlarning qariyb 50 foizini ham xorijdan kelgan fuqarolar tashkil etadi.
Keyingi 10 kunda 3,5 ming odam havo yo‘llari, 7 mingga yaqin vatandosh chegara postlari orqali mamlakatga kirib kelishi kutilyapti. Bunga qo‘shimcha yana 100 ming nafardan ortig‘i O‘zbekistonga qaytish istagini bildirib, navbat kutmoqda.
«Fuqarolarimiz qaytib kelayotgan davlatlar hamda qo‘shni mamlakatlardagi vaziyatning og‘irligini hisobga olib, xotirjamlikka berilish mumkin emas», — deya qayd etdi davlat rahbariyu
Bugungi kunda 40 ta tuman (shahar) «qizil», 45 tasi «sariq» hudud sifatida qolmoqda. Eng tashvishlisi, o‘tgan 10 kunda aholi o‘rtasida kasallanganlar soni ham oshib bormoqda. Jumladan, Navoiyda 57 ta, Samarqandda 73 ta, Toshkent shahri va Toshkent viloyatida 114 ta shunday holat aniqlangan.
Ayniqsa, bozorlar, savdo komplekslari, banklarda ijtimoiy masofaga amal qilmaslik, ko‘cha-ko‘yda tibbiy niqob taqmaslik, bemalol va xotirjam bo‘lib, uylarda turli tadbirlar o‘tkazish holatlari ko‘paymoqda.
«Bunday salbiy holatlar kasallikni aniqlash, oldini olish va davolash uchun qilayotgan barcha harakatlarimiz, byudjetdan olinayotgan trillionlab xarajatlarimiz natijadorligini yo‘qqa chiqarishi mumkin», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari Respublika komissiyasi viloyat hokimlari bilan birga bir kun muddatda epidemiologik vaziyat yomonlashgan hududlarning toifasini qayta ko‘rib chiqish hamda karantin choralarini kuchaytirish bo‘yicha taklif kiritishni topshirdi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi «qizil» va «sariq» hududlarda kunlik test olish sonini oshiradi. Bunda tibbiyot muassasalari, bozorlar, banklar va aholi ko‘p joylarda nazorat testlar olishni ko‘paytiradi.
«Shu o‘rinda bir muhim masalaga e’tiborni qaratmoqchiman. Pandemiyaning iqtisodiyotga ta’sirini yumshatishga qaratilgan 16 ta hujjat qabul qildik. Lekin joylarda ushbu qarorlar ijrosini tashkil etish oqsamoqda, yaratilayotgan sharoit va imtiyozlarni fuqarolar va tadbirkorlarga manzilli yetkaza olmayapmiz», — dedi davlat rahbari.
Shuningdek, tuman, shahar, viloyat hokimlari, vazirlarga har oyda bir marta prezident qarorlari ijrosi bo‘yicha brifing o‘tkazib, ommaviy axborot vositalari, parlament vakillari va keng jamoatchilik oldida hisobot berib borish topshirildi.
Albatta, karantin choralarini yumshatish oqibatida 19 mingdan ziyod (91 foiz) sanoat, 9 mingta (76 foiz) qurilish, 51 mingta (52 foiz) xizmat ko‘rsatish, 45 mingta (44 foiz) savdo korxonalarining faoliyati tiklandi. Buning natijasida may oyida soliq va bojxona tushumlari o‘tgan oyning mos davriga nisbatan 230 milliard so‘mga, tovar-xom ashyo birjasida qurilish materiallari savdosi hajmi esa 20 foizga ko‘paydi.
Tijorat banklari tomonidan kredit ajratish hajmi o‘tgan oyning mos davriga nisbatan 13 foizga o‘sdi.
«Bu boradagi ishlarimizni karantin talablariga qat’iy amal qilgan holda, ham tarmoq, ham hudud kesimida manzilli tarzda davom ettirishimiz lozim», — deya ta’kidladi prezident.

Сегодня, 26 мая, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в начале видеоселекторного совещания по вопросам инвестиций акцентировал внимание на работе по противодействию пандемии коронавируса, сообщила пресс-служба главы государства.
«В последние дни в нашей стране увеличилось число больных коронавирусом. Следует отметить, что руководители большинства регионов и предприятий, наши граждане неправильно воспринимают смягчение карантинных мер, ошибочно думая, что, якобы, болезнь прошла», — заявил президент.
До сегодняшнего дня из-за рубежа возвращены 47 тысяч узбекистанцев. У многих из них, особенно среди вернувшихся за последние две недели, выявлен коронавирус, отмечает пресс-служба. Почти 50% больных по стране составляют лица, прибывшие из-за границы.
Ожидается, что в течение следующих 10 дней прибудут еще 3500 человек воздушным путем и около 7000 через пограничные посты. Вместе с тем более 100 тысяч сограждан изъявили желание вернуться на родину и ждут своей очереди. «Учитывая серьезность ситуации в странах, откуда они возвращаются, а также в сопредельных государствах, предаваться спокойствию нельзя», — отмечается в сообщении.
Сегодня в «красной» зоне остаются 40 районов и городов, в «желтой» — 45. За последние 10 дней зафиксирован рост числа зараженных среди населения. В частности, выявлено 57 инфицированных в Навои, 73 пациента в Самарканде, 114 — в Ташкенте и столичной области, говорилось на совещании
Участились случаи несоблюдения социальной дистанции, особенно на рынках, в торговых комплексах, банках, уличных прогулок без медицинских масок, проведения различных массовых мероприятий дома. «Словом, слабеет бдительность и осторожность», — резюмирует пресс-служба президента.
Такая ситуация, сказал президент, может свести на нет все усилия по выявлению, предупреждению и лечению этой болезни, результативность триллионных расходов из бюджета.
Республиканской комиссии совместно с хокимами областей в однодневный срок пересмотреть категории территорий, эпидемиологическая ситуация в которых ухудшилась, и внести предложения об усилении карантинных мер.
Министерству здравоохранения поручено увеличить количество проводимых за день анализов в «красных» и «желтых» зонах. При этом необходимо расширить контрольное тестирование в медицинских учреждениях, рынках, банках и местах скопления людей.
«Здесь хотелось бы обратить внимание на весьма важный вопрос. Принято 16 указов и постановлений Президента, направленных на смягчение воздействия пандемии на экономику. Однако организация исполнения этих решений на местах отстает, мы не справляемся с задачей доведения созданных условий и льгот до граждан и предпринимателей», — говорилось на совещании.
Президент предложил наладить действенный контроль палат Олий Мажлиса совместно с местными кенгашами народных депутатов за исполнением президентских решений и поручений, принятых в рамках борьбы с пандемией.
Хокимам районов, городов и областей, министрам поручается ежемесячно проводить брифинги о выполнении президентских актов и представлять отчеты СМИ, представителям парламента и общественности.
В результате смягчения карантинных мер восстановлена деятельность более 19 тысяч (91%) промышленных, 9000 (76%) строительных, 51 тысячи (52%) обслуживающих и 45 тысяч (44%) торговых предприятий. Благодаря этому налоговые и таможенные поступления в мае увеличились на 230 млрд сумов по сравнению с аналогичным периодом прошлого месяца, а объемы реализации строительных материалов на товарно-сырьевой бирже выросли на 20%.
Возрос объем выданных коммерческими банками кредитов — на 13% по сравнению с соответствующим периодом прошлого месяца.
Мы должны целенаправленно продолжать эту работу, как по отраслям, так и по регионам, строго соблюдая требования карантина, заключил президент.