Ob-havo o‘tgan havftaning o‘rtasidan boshlab yoz rejimiga o‘tdi, deya ma’lum qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
May oyining birinchi va ikkinchi o‘n kunligida O‘zbekistonda nobarqaror ob-havo kuzatildi. Birin-ketin kuchli momaqaldiroqli yomg‘irlar va shiddatli shamol, xatto do‘l yog‘ishiga olib kelgan atmosfera jarayonlari rivojlandi. Garchi bu hodisalar kichik hududlarda kuzatilgan va mahalliy tavsifga ega bo‘lsada ular salbiy oqibatlarga olib keldi, deyiladi xabarda.
O‘tgan dam olish kunlaridan boshlab O‘zbekiston hududida havo juda isidi. Harorat kudan-kunga ko‘tarilib, kecha 26 may kuni 35−39 darajani, janubda 39−40 darajani tashkil qildi. Eng yuqori haroratlar Qoraqalpog‘istonda, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlarida kuzatildi, bu joylarda kunduzi havo 40−42 darajagacha, ayrim cho‘l tumanlarida 44 darajagacha qizidi.
Bunday harorat ko‘rsatkichlari O‘zbekistonda may oyining oxiri uchun xos emas. Respublikaning deyarli barcha mintaqalarida shu kunning harorat rekordlari qayd etildi.
O‘zbekiston shimolida ayrim joylarda butun oy uchun maksimal haroratning yangi rekordlari qo‘yildi. Boshqacha qilib aytganda, Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatidagi ko‘pchilik meteorologik stansiyalar ma’lumotlariga ko‘ra, 26 mayda qayd etilgan bunday yuqori oylik harorat avval hech qachon kuzatilmagan.
Toshkenda, masalan, may oyida eng yuqori harorat 39,9 daraja bundan ancha oldin 1902 yilda qayd etilgan. Oxirgi 20 yil ichida eng yuqori oylik harorat 2004 yilda kuztilgan va 38,6 darjani tashkil qilgan. Qolgan kuzatuv yillarida eng issiq yillarda Toshkentda may oyidagi harorat 37 darjadan yuqori bo‘lmagan. Respublika janubida bu yil may oyi oxirining haroratlari, xoynahoy, o‘z rekord qiymatlari — 43−44 darjaga yetmaydi.
Oyning oxirigacha respublikada asosan quruq va kam bulutli ob-havo saqlanib turadi. Faqat respublikamizning shimoli va cho‘l zonasida shamolning tezligi sekundiga 15−20 metrgacha kuchayishi mumkin. Havo harorati 34−39 daraja atrofida bo‘ladi, mamlakatimiz shimoli, janubi va cho‘l zonasida 40−42 darajagacha ko‘tariladi. 29−30 may kunlari harorat bir oz (2−3darajaga) pasayadi. Yozning boshida ob-havoda sezilarli o‘zgarish bo‘lmaydi.

Вчера, 26 мая, значения температуры практически во всех регионах Узбекистана перекрыли температурные рекорды этого дня, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Первые две декады мая в Узбекистане наблюдалась неустойчивая погода. Один за другим развивались атмосферные процессы, приводящие к выпадению ливневых дождей с грозами и сильным ветром, а даже к выпадению града.
К началу последней декады мая погода «успокоилась», и сразу же начала набирать силу жара. Температура воздуха росла день ото дня и вчера, 26 мая, достигала +35…+39 градусов, по югу — +39…40.
Самая высокая температура наблюдалась по Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областям, там жара в дневные часы достигала +40…42 градусов, в отдельных пустынных районах — до +44.
Такие значения температуры нехарактерны для конца мая в Узбекистане, отметили синоптики. Практически во всех регионах республики был перекрыты температурные рекорды этого дня.
По северу Узбекистана местами были установлены новые рекорды максимальной температуры для всего месяца.
«Другими словами, по данным большинства метеорологических станций Каракалпакстана и Хорезмской области, таких высоких майских температур, как 26 мая 2020 года, ранее никогда не наблюдалось», — подчеркнули в Узгидромете.
В Ташкенте, например, самая высокая температура в мае +39,9 градуса, была зафиксирована в 1902 году. За последние 20 лет самая высокая майская температура +38,6 градуса наблюдалась в 2004 году. В остальные годы этого тысячелетия в самые теплые годы температура в мае в Ташкенте поднималась не выше +37 градусов.
«А вот в Нукусе абсолютный максимум температуры в мае за все годы наблюдений составляет +41,3 градуса и, скорее всего, этот рекорд будет побит в этом году», — считают синоптики.
По югу республики значения температуры в конце мая в этом году, вероятно, не дотянут до своих рекордных значений, которые в самые жаркие годы достигали +43…+44, прогнозируют в Узгидромете.
До конца мая по всей республике сохранится сухая и преимущественно малооблачная погода. Усиление ветра до 15−20 м/с возможно лишь по северу и пустынной зоне республики.
Температура воздуха будет в пределах +34…+39, по северу, югу и пустынной зоне — до +40…+42 градусов. Затем, 29−30 мая, по сравнению с остальными днями температура снизится на 2−3 градуса, но останется в тех же пределах. В начале июня существенных изменений в погоде не произойдет, считают синоптики.