Toshkentda koronavirus infeksiyasiga chalingan bemor o‘pka — yurak yetishmovchiligidan vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
1957 yilda tug‘ilgan poytaxtlik X. da shu yilning 30 may kuni “Covid-19” aniqlanib, Toshkent tibbiyot akademiyasining ko‘p tarmoqli klinikasiga yotqizilgan edi. 63 yoshli (ayol) bemor shu yilning yanvar oyida bosh miya qon aylanishining o‘tkir buzilishi (insult) tashxisi bilan davolangan.
Bemorning davolanishi davomidagi kunlik ahvoli mamlakatimizdagishu sohaga ixtisoslashgan tibbiyot muassasalarining mutaxassislari nazoratida bo‘lgan. Ular tomonidan muntazam konsiliumlar o‘tkazib turilgan.
Biroq nevropatolog, kardiolog, virusolog, pulmonolog, reanimatologlarning belgilangan standartlar asosida o‘tkazgan reanimatsion muolajalariga qaramasdan sun’iy nafas olish apparatida bo‘lgan bemor bosh miya qon aylanishining o‘tkir buzilishi, o‘pka-yurak yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Ташкенте скончалась женщина, у которой ранее была выявлена коронавирусная инфекция, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
63-летняя жительница столицы Х. была госпитализирована в Ташкентскую медицинскую академию с COVID-19, который был диагностирован у нее 30 мая.
Отмечается, что пациентка в январе проходила лечение с диагнозом острое нарушение кровообращения мозга (инсульт).
«Состояние пациентки во время лечения находилось под ежедневным контролем специалистов специализированных медицинских учреждений страны. Они проводили регулярные консультации. Однако, несмотря на реанимационные процедуры, выполняемые неврологами, кардиологами, вирусологами, пульмонологами, реаниматологами в соответствии с установленными стандартами, пациент, подключенный к аппарату искусственного дыхания, умер острого нарушения кровообращения мозга, сердечно-легочной недостаточности», — говорится в заявлении Минздрава.
Ранее сообщалось, что три пациента, проходящих лечение в Ташкентской медицинской академии, из-за острой дыхательной недостаточности переведены в реанимационное отделение.