Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Asaka tuman bo‘limi tomonidan UzAutoMotors kompaniyasi ishga kiritib qo‘yish evaziga fuqarolarning 42 ming dollarini qo‘lga kiritgan firibgarlarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Bosh prokuratura matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga xabar berishicha, UzAutoMotors boshqarma boshliqlari va boshqa xodimlar prokuraturaga bu haqda murojaat qilgan. O‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda aniqlanishicha, U-C qo‘shma korxonasi (kompaniya nomi qisqartirilgan) qo‘riqlash xizmati boshlig‘i A.Yu., korxona haydovchisi J.A. va boshqalar oldindan til biriktirib, 31 nafar fuqaroning ishonchiga kirib, ularni UzAutoMotors kompaniyasining tuman bo‘limiga turli lavozimlariga ishga joylashtirib qo‘yish evaziga 42 ming dollarni firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritgan.
Mazkur holat yuzasidan A.Yu. va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda firibgarlik) va 211-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan 28-modda orqali (juda ko‘p miqdorda pora berishda ishtirok etish) jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov xarakatlari olib borilmoqda.

Асакинский районный отдел Департамента по борьбе с экономическими преступлениями возбудил уголовное дело в отношении нескольких лиц, которые путем мошенничества завладели денежными средствами 31 гражданина за трудоустройство в компании UzAuto Motors.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры, начальники управлений и другие работники UzAuto Motors обратились с заявлением в прокуратуру. Выяснилось, что начальник службы охраны А. Ю., водитель Ж. А. и другие сотрудники совместного предприятия U-C (название компании сокращено) вступили в сговор, воспользовались доверием 31 гражданина и завладели мошенническим путем 42 тысячами долларов, пообещав трудоустроить их на различные должности в районном отделе компании UzAuto Motors.
По данному факту в отношении А. Ю. и других возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере) и пункту «а» части 3 статьи 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки в особо крупном размере). Ведется следствие.