27 may kuni bosh vazir o‘rinbosari — Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov prezident Shavkat Mirziyoyevga turizm sohasidagi loyihalarni taqdim etgan edi.
Uchrashuvda 16 martdan mamlakat xorijiy va mahalliy sayyohlar uchun yopilgani sababli 1500 dan ortiq turoperatorlar va 1200 dan ziyod mehmonxonalar o‘z faoliyatini to‘xtatgani qayd etildi. Bu 250 mingdan ziyod kishi, jumladan gidlar, hunarmandlar, arxitektura yodgorliklari va kurort muassasalari, umumiy ovqatlanish ob’ektlari, transport va boshqa sohalardagi ishchilarning daromadlariga ta’sir ko‘rsatdi.
Davlat rahbariga sayyohlar uchun sanitariya-epidemiologik xavfsizlik tizimini o‘zida mujassam etgan «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» («O‘zbekiston. Kafolatlangan xavfsiz sayohat») loyihasi taqdim etildi.
Aziz Abduhakimov «Gazeta.uz»ga bergan intervyusida loyiha doirasida turistik va yondosh ob’ektlarda xavfsiz xizmatlarni ko‘rsatish bo‘yicha davlat standartlari ishlab chiqilib, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi (SEOA) bilan kelishilganini ma’lum qildi. Ushbu choralar shaxsiy himoya va dezinfeksiya vositalaridan foydalanish, ijtimoiy masofaga amal qilish, xavfsizlikni ta’minlash uchun qurilma va jihozlarni joriy etish hamda xodimlarni himoya qilishni ko‘zda tutadi.
Davlat tasarrufidagi ob’ektlarda ushbu choralar majburiy tartibda joriy etiladi. Ular nazorat-o‘tkazish punktlari, aeroportlar, temir yo‘l va avtomobil vokzallari, davlat moddiy-madaniy yodgorlik ob’ektlari, muzeylar, teatrlar va boshqalarga taalluqli.
SEOAning ijobiy xulosasini olgan ob’ektlar Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining Xavfsiz turizm ob’ektlari ro‘yxatiga kiritiladi.
Tadbirkorlik sub’ektlari uchun ixtiyoriy asosdagi sertifikatlash tizimi ishlab chiqilmoqda. Mehmonxona, kafe, restoranlar, sayyohlar uchun xususiy madaniy muassasalar va ko‘ngilochar ob’ektlar Turizm qo‘mitasi huzuridagi markazga ariza bilan murojaat etishlari lozim. Standartlarga mos kelgan ob’ektlarga sertifikatlar taqdim etiladi. Ular Xavfsiz turizm ob’ektlari ro‘yxatiga ham kiritiladi.
Bundan tashqari, ob’ektlarda sanitariya talablari va qoidalariga rioya etilishi ustidan monitoring yuritib, Xavfsiz turizm ob’ektlari ro‘yxatini kengaytirish bo‘yicha takliflar beradigan, turistik ob’ektlar xodimlarini o‘qitish va turoperatorlar tomonidan ishlab chiqilgan turizm mahsulotlari asosida sayohatlarni tashkil etishga ko‘maklashadigan jamoat tashkilotlari vakillaridan ishchi guruh tuziladi.
Turoperatorlar faqatgina Xavfsiz ob’ektlar ro‘yxatiga kiritilgan ob’ektlarga sayohatlar tashkil etishlari lozim.
Bundan tashqari, sayyohlar harakat yo‘nalishlarini kuzatish uchun mobil ilova ishlab chiqish rejalashtirilmoqda.
«Uzbekistan. Safe travel guaranteed» loyihasi xorijlik fuqarolarni infeksion kasalliklardan sug‘urtalashni joriy etishni ko‘zda tutadi.
«Qizil», «sariq» va «yashil» reyslar
Aziz Abduhakimov «Gazeta.uz»ga «qizil», «sariq» va «yashil» aviareyslarni tashkil etish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
«Murakkab epidemiologik vaziyat kuzatilayotgan davlatlardan faqatgina „qizil“ reyslar tashkil etiladi. Ular — faqatgina o‘z fuqarolarimizni evakuatsiya qilish uchun. Epidemiologik xavf o‘rtacha darajada bo‘lgan davlatlardan „sariq“ reyslar tashkil etiladi. Parvozlar, ehtimol, yanada muntazam asosda amalga oshiriladi, biroq barcha yo‘lovchilar, baribir, karantinga olinadi», — dedi Turizm qo‘mitasi rahbari.
«Yashil» reyslar masalasida esa, ular koronavirus bilan bog‘liq vaziyat to‘liq nazoratga olingan davlatlardan amalga oshiriladi.
«Masalan, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Xitoy — ushbu davlatlarda yangi koronavirus holatlari qayd etilmayapti yoki barcha holatlar to‘liq tegishli tibbiy va sanitariya xizmatlari nazorati ostida. Ushbu mamlakatlar bilan bosqichma-bosqich xalqaro aviaaloqalarni tiklash va O‘zbekistonga sayyohlik guruhlarini tashkil etish mumkin», — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Ichki turizm
1 iyundan «yashil» va «sariq» karantin darajasidagi hududlarda ichki turizm qayta tiklandi. Ushbu sanadan boshlab ko‘rsatib o‘tilgan hududlarda turoperatorlar, turistik agentliklar, joylashtirish vositalari, madaniyat, moddiy yodgorlik ob’ektlari va boshqalar sanitariya-epidemiologik me’yor va talablarga qat’iy amal qilgan holda faoliyatini boshladilar. Turizmni jonlantirish uchun bozor ishtirokchilariga prezident farmoni bilan bir qator imtiyozlar va subsidiya dasturlari taqdim etildi.
Aziz Abduhakimov Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi sohilida sayyohlar dam olishi uchun sharoitlar yaratish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi. Ko‘llar tizimiga avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Chet ellik sayyohlar uchun «o‘yin hududlari» tashkil etiladi.
To‘dako‘l ko‘liga ham sayyohlarni dam olishga jalb etish rejalashtirilmoqda. Tadbirkorlar yordamida infratuzilmani yaxshilash va sayyohlar uchun o‘yin hududlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Dam olish kunlarini besh kunga qadar uzaytirib (bayram kunlari, birlashtirilgan dam olish kunlari), Golden Week amaliyotini qayta tiklash belgilangan.
Tadbirkorlarning reklama roliklari «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat» shiori ostida imtiyozli tariflar bo‘yicha tarqatiladi.

27 мая заместитель премьер-министра — председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов презентовал проекты в сфере туризма президенту Шавкату Мирзиёеву.
На встрече отмечалось, что из-за закрытия с 16 марта страны для иностранных и местных туристов более 1500 туроператоров и 1200 отелей приостановили деятельность. Это серьезно повлияло на доходы более 250 тысяч человек, в том числе гидов, ремесленников, работников архитектурных памятников и курортных учреждений, объектов общественного питания, транспорта и других.
Главе государства был представлен проект «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» («Узбекистан. Безопасное путешествие гарантировано»), представляющий собой систему санитарно-эпидемиологической безопасности для туристов.
В интервью «Газете.uz» Азиз Абдухакимов рассказал, что в рамках проекта будут разработаны и согласованы с Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия (АСЭБ) государственные стандарты по оказанию безопасных услуг на туристических и сопутствующих объектах. Меры предусматривают использование средств индивидуальной защиты и дезинфицирующих средств, соблюдение социальной дистанции, внедрение устройств и оборудования для обеспечения безопасности, а также защиту персонала.
На объектах, находящихся в ведении государства, эти меры будут внедрены в обязательном порядке. Это касается контрольно-пропускных пунктов, аэропортов, железнодорожных и автомобильных вокзалов, государственных объектов материально-культурного наследия, музеев, театров и других.
Объекты, получившие положительное заключение АСЭБ, войдут в Реестр объектов безопасного туризма Госкомитета по развитию туризма.
Для субъектов предпринимательства разработают систему сертификации на добровольной основе. Владельцы гостиниц, кафе, ресторанов, частных культурных учреждений и развлекательных объектов для туристов должны будут подать заявку в центр при Госкомтуризма. Сертификат будет выдаваться тем объектам, которые будут соответствовать стандартам. Их также включат в Реестр объектов безопасного туризма.
Кроме того, будет создана рабочая группа из числа представителей общественных организаций, которые будут вести мониторинг соблюдения санитарных требований и правил на объектах, вносить предложения по расширению Реестра объектов безопасного туризма, обучать работников туристических объектов и содействовать в организации путешествий на основе турпродуктов, разработанных туроператорами.
Туроператоры должны будут организовывать путешествия только на те объекты, которые включены в Реестр безопасных объектов.
Более того, для наблюдения за маршрутом передвижения туристов планируется разработать мобильное приложение.
Проект «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» предусматривает внедрение страхования иностранных граждан от инфекционных заболеваний.
Правительство также разработает маркетинговую стратегию под брендом «Uzbekistan. Safe travel guaranteed».
«Красные», «желтые» и «зеленые» рейсы
Азиз Абдухакимов рассказал «Газете.uz» о планах внедрения системы «красных», «желтых» и «зеленых» авиарейсов по аналогии с уровнями карантина в регионах.
«Из стран со сложной эпидемиологической ситуацией будут осуществляться только „красные“ рейсы — только для эвакуации наших граждан. Из стран со средним уровнем эпидемиологической опасности будут выполняться „желтые“ рейсы. Полеты, возможно, будут осуществляться на более регулярной основе, но все пассажиры все равно будут браться на карантин», — заявил глава Госкомтуризма.
Что касается «зеленых» рейсов, то они будут осуществляться из стран, у которых ситуация с коронавирусом уже полностью взята под контроль.
«Например, Япония, Республика Корея, Китай — там уже не фиксируются новые случаи коронавируса либо все эти факты находятся под полным контролем соответствующих медицинских и санитарных служб. С этими странами можно постепенно восстанавливать международное авиасообщение и организовывать туристические группы в Узбекистан», — сказал вице-премьер.
Внутренний туризм
С 1 июня в регионах с «зеленым» и «желтым» уровнями карантина возобновился внутренний туризм. С этой даты в указанных зонах начали деятельность туроператоры, турагентства, средства размещения, объекты культуры, культурного наследия и другие при строгом соблюдении санитарно-гигиенических норм и требований. Для «реанимации» туризма участникам рынка указом президента предоставлен ряд льгот и программы субсидирования.
Азиз Абдухакимов сообщил, что на побережье Айдар-Арнасайской системы озер планируется организовать условия для отдыха туристов. По системе озер будут курсировать автобусы. Для иностранных туристов создадут «игровые зоны».
Туристов также планируется привлечь к отдыху на озере Тудакуль. С помощью предпринимателей намечено улучшить инфраструктуру и также создать игровые зоны для туристов.
Намечено возобновить практику Golden Week с продлением выходных до пяти дней (праздничные дни, объединенные с выходными).
Рекламные ролики предпринимателей будут распространяться по льготным тарифам под лозунгом «Путешествуй по Узбекистану».