1 apreldan Toshkent shahri va Toshkent viloyatida propiskasi bo‘lmagan fuqarolar ham ko‘chmas mulk sotib olish imkoniyatiga ega bo‘lgan edi.
Adliya vazirligi matbuot xizmatining xabar qilishicha, bu imkoniyatdan o‘tgan 70 kunda foydalangan fuqarorlar Toshkent shahridan 12799 ta, Toshkent viloyatidan esa 2052 ta uy-joy oldi-sotdi bitimlarini notarial idoralarda rasmiylashtirishdi.
Qayd etilishicha, notarial idoralar tomonidan ushbu davrda bu hududlarda jami rasmiylashtirilgan uy-joy oldi-sotdi bitimlarining deyarli 70 foizini aynan, propiskasi boshqa hududlarda bo‘lgan fuqarolar ishtirokidagi bitimlarga to‘g‘ri keladi.
20 yildan ortiq amalda bo‘lgan, Toshkentdan uy sotib olishdagi to‘siqlarning olib tashlanishi fuqarolarning uy-joyga ega bo‘lishida yuzaga kelgan turli muammolarini ham barham topishiga xizmat qildi. Ko‘plab fuqarolar uyni Toshkentda propiskasi bo‘lgan tanishi nomiga rasmiylashtirib, keyin “o‘z uyida ijarachi” bo‘lib yashashga majbur bo‘lganligi ham sir emas. Farmon qabul qilinishi bilan yaratilgan imkoniyatdan birinchi navbatda shunday fuqarolar foydalanib, uylarini o‘z nomiga rasmiylashtirishdi, deyiladi xabarda.
Propiska tizimini isloh qilish bo‘yicha prezident Shavkat Mirziyoyev parlamentga murojaati vaqtida topshiriq bergan edi. Davlat rahbari propiskani kishanga tenglashtirib, ushbu muammo 30 yildan buyon hal etilmayotganini ta’kidlagan edi.
Avval shunday tartib joriy etilgan ediki, unga ko‘ra, Toshkentda har qanday qiymatdagi yangi va qurilganiga 3 yildan oshmagan uylardan turar joy sotib olib, notarial shartnomaning 5 foizi, biroq EKIHning 10 baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda davlat bojini to‘lagandan keyingina doimiy propiska olish mumkin edi. 20 may kuni davlat boji to‘g‘risidagi qonundan ushbu stavka chiqarildi.

С 1 апреля отменено требование о постоянной прописке для приобретения недвижимого имущества в Ташкенте и Ташкентской области для граждан Узбекистана.
Как сообщила пресс-служба Министерства юстиции, за последние 70 дней граждане, воспользовавшиеся этой возможностью, заверили в нотариальных конторах 14851 договор купли-продажи жилья: 12799 — в Ташкенте, 2 052 — в Ташкентской области.
Почти 70% от общего количества договоров — это сделки с участием граждан, которые прописаны в других регионах.
Минюст отмечает, что устранение барьеров, существовавших более 20 лет, помогло решить разные проблемы, с которыми сталкивались жители других регионов при приобретении жилья в столице.
«В частности, не секрет, что многим гражданам приходилось регистрировать свою недвижимость в Ташкенте на имя знакомых с постоянной пропиской, а затем жить в качестве квартиросъемщика в собственном доме. С принятием указа главы государства этой возможностью в первую очередь воспользовались такие граждане и оформили жилье на свое имя», — говорится в сообщении.
Ранее действовал порядок, при котором можно было получить прописку в Ташкенте, купив жилье любой стоимости в новостройке, которая была построена не более трех лет назад, при этом уплатив госпошлину за нотариальное удостоверение сделки в 5%, но не менее 10 МРЗП. 20 мая из закона о госпошлине эта ставка была исключена.
В мае президент подписал закон об изменениях в системе прописки. Отменено самое понятие «прописки», супругам больше не нужно проживать совместно в течение одного года после заключения брака для получения регистрации по месту постоянного проживания. Кроме того, регистрацию, полученную в браке, больше не будут аннулировать при его расторжении в течение года.