Koronavirus holatlari aniqlangani sababli Toshkentdagi “Malika” savdo majmuasi, Yunusobod dehqon bozori va Uchtepa tumanidagi “O‘rikzor” savdo kompleksi faoliyati to‘xtatildi, deya xabar qildi Toshkent IIBB matbuot xizmati.
Bundan tashqari, shahardagi 71 ta mahalla epidemiologik nuqtai nazardan “qizil” hududga kiritilib, u yerlarda Koronavirusga qarshi respublika maxsus komissiyasi bayonnomasi bilan belgilangan choralar qo‘llaniladi.
“Mazkur mahallalarga kirish va chiqish joylari yopiladi va statsionar postlar o‘rnatilib, u yerda Toshkent shahar IIBB xodimlari, Milliy gvardiya xizmatchilari va sanitariya-epidemiologiya nazorati xizmati xodimlari navbatchilik qilishadi. Mahallalar hududlarida sutkalik navbatchilik tashkil qilinadi va qat’iy nazorat o‘rnatiladi”, — deyiladi xabarda.
Toshkent IIBB “qizil” hududda yashovchi fuqarolarga uydan faqat oziq-ovqat va dori mahsulotlarini xarid qilish uchun chiqish mumkinligini eslatib o‘tdi. Shu bilan birga albatta tibbiy niqob taqish zarur.
“Barchamiz holatning jiddiyligini anglab, sanitariya-epidemiologiya qoidalariga mas’uliyat bilan yondashishimiz kerak. O‘z sog‘lig‘ingizni va yaqinlaringizning salomatliklarini xavf ostiga qo‘ymang. Oddiy niqob ham virus tashuvchi va atrofdagilar orasida yaxshi to‘siq vazifasini o‘tashini unutmang”, — deyiladi bayonotda.
Epidemiologik xavf bo‘yicha “qizil” toifaga kiritilgan Toshkent mahallalari (tumanlar bo‘yicha) ro‘yxati:
Mirobod tumani: “Fayzobod”;
Mirzo Ulug‘bek tumani: X. Abdullayev nomidagi, “Oqqo‘rg‘on”, “Avayxon”, “Yangi Avayxon”, “Sho‘rtepa”;
Yunusobod tumani: “Tiklanish”, “Turkiston”, “Xalkabog‘”, “Iftixor”, “Nurmakon”, “Oqtepa”, “Sharq haqiqati”, “Sobirobod”;
Yashnobod tumani: “Ko‘ksaroy”, “Qo‘yliqobod”, “Go‘zal”, “Mashinasozlar”, “Tong”, “Katta-Qo‘ylik”, “O‘rta Masjid”;
Uchtepa tumani: “Bog‘iston”, “Nishabarik”, “Degrez”, “Takachi”, “Xayratiy”, “O‘rikzor”, “Ko‘rkamobod”;
Yakkasaroy tumani: “Muqimiy”, “Qushbegi”;
Shayxontohur tumani: “Shodlik”, O. Xujayev nomidagi, “Bog‘ko‘cha”, “Kamolon”, “Chaqar”, “Jangoh”, “Yangi Beltepa”, “Gulobod”, “Zafarobod”, “Eshonguzar”;
Sergeli tumani: “Habibiy”, “Yangi Sergeli”, “Ezgulik”, 8-chi va 9-chi sanoat hududlari;
Olmazor tumani: “Shodiyona”, “Istiqbol”, “Nihol”, “Yoshlik”, “Chig‘atoy Oqtepa”, “Gulzor”, “Ahil”, “Guruch ariq”, “Islom ota”, “Chuqursoy”, “Sebzor”, “Xonchorbog‘”, “Qushtut”, “Eski shahar”, “Universitet”, Mirzo G‘olib nomidagi, “Alloy”, “Olimpiya”, “Shifokorlar”;
Bektemir tumani: “Binokor”, “Abay”;
Chilonzor tumani: “Qatortol”, “Katta Qozirobod”, “Katta Chilonzor-2”, “Guliston”, “Yakka tut”.
10 iyun kuni Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentiligi 42 ta mahallaning “qizil” hududga kiritilganini ma’lum qilgan edi.

В связи с выявлением случаев коронавируса в Ташкенте приостановлена работа торгового комплекса «Флешка» («Малика»), дехканского рынка в Юнусабадском и торговый комплекс «Урикзор» в Учтепинском районах, сообщила пресс-служба ГУВД Ташкента.
Кроме того, в 71 из 513 махаллей столицы введен «красный» уровень эпидемиологической опасности «со всеми вытекающими отсюда последствиями, предусмотренными протоколом Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом».
«Все въезды и выезды в данные махалли закрываются, на них будут установлены стационарные посты, где дежурить будут сотрудники ГУВД Ташкента, Национальной гвардии и службы санитарно-эпидемиологического надзора. На территориях махаллей организовывается круглосуточное дежурство, будет установлен строгий контроль», — говорится в сообщении.
ГУВД Ташкента напоминает, что на территории, входящей в «красную» зону, гражданам рекомендовано выходить из дома только в случае острой необходимости в лекарствах или продуктах и только одному члену семьи. При этом обязательно нужно быть в медицинской маске.
«Это значит, что всем нам необходимо понимать серьезность ситуации и со всей ответственностью относиться к правилам санитарно-эпидемиологической безопасности. Убедительно просим вас не рисковать собственным здоровьем и здоровьем ваших родных и близких и защищать себя от попадания вирусов в дыхательные пути», — следует из заявления.
Список махаллей Ташкента (по районам), где введен «красный» уровень эпидемиологической опасности:
- Мирабадский район: «Файзобод»;
- Мирзо-Улугбекский район: им. Х. Абдуллаева, «Оккургон», «Авайхон», «Янги Авайхон», «Шуртепа»;
- Юнусабадский район: «Тикланиш», «Туркистон», «Халкабог», «Ифтихор», «Нурмакон», «Октепа», «Шарк хакикати», «Собиробод»;
- Яшнабадский район: «Куксарой», «Куйликобод», «Гузал», «Машинасозлар», «Тонг», «Катта-Куйлик», «Урта Масжид»;
- Учтепинский район: «Богистон», «Нишабарик», «Дегрез», «Такачи», «Хайратий», «Урикзор», «Куркамобод»;
- Яккасарайский район: «Мукимий», «Кушбеги»;
- Шайхантахурский район: «Шодлик», им. О. Хужаева, «Богкуча», «Камолон», «Чакар», «Жангох», «Янги Белтепа», «Гулобод», «Зафаробод», «Эшонгузар»;
- Сергелийский район: «Хабибий», «Янги Сергели», «Эзгулик», 8-я и 9-я промзоны;
- Алмазарский район: «Шодиёна», «Истикбол», «Нихол», «Ёшлик», «Чигатой Октепа», «Гулзор», «Ахил», «Гуруч арик», «Ислом ота», «Чукурсой», «Себзор», «Хончорбог», «Куштут», «Эски шахар», «Университет», им. Мирзо Голиба, «Аллой», «Олимпия», «Шифокорлар»;
- Бектемирский район: «Бинокор», «Абай»;
- Чиланзарский район: «Катортол», «Катта Козиробод», «Катта Чилонзор-2», «Гулистон», «Якка тут».
10 июня Агентство санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения сообщало о 42 махаллях в «красной» зоне.