Buxorolik koronavirus infeksiyasiga chalingan bemor o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Qayd etilishicha, Buxoro viloyati Shofirkon tumanida yashovchi, 1962 yilda tug‘ilgan M.S. koronavirus infeksiyasida gumonlanib, joriy yil 21 iyun kuni tuman tibbiyot birlashmasidan viloyat yuqumli kasalliklar shifoxonasiga olib kelingan.
U «Yurak ishemik kasalligi, stenokardiya, gipertoniya kasalligi, semizlik 3-darajasi, o‘pka arteriyasi tromboemboliyasi. Nafas yetishmovchiligi 3-daraja» tashxisi bilan reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan.
Bemor (ayol) bundan avval, so‘nggi 8 yil davomida yurak ishemik kasalligi, stenokardiya, arterial gipertoniya, yurak yetishmovchiligi tashxisi bilan davolanib yurgan.
Bemorning davolanishi davomida kunlik ahvoli Buxoro viloyatidagi shifokorlar bilan bir qatorda mamlakatimizdagi shu sohaga ixtisoslashgan tibbiyot muassasalarining mutaxassislarining ham nazoratida bo‘lib, ular ishtirokida konsiliumlar o‘tkazib kelingan.
Biroq mutaxassislarimizning standartlar asosida o‘tkazgan reanimatsion muolajalariga qaramasdan bemor o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Ташкенте скончался еще один человек, у которого был диагностирован коронавирус, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана. Это 22-й случай смерти пациента с COVID-19 и 2-й случай, о котором сообщено за сутки.
Житель Юнусабадского района Д. Х. (42 года) был госпитализирован в крайне тяжелом состоянии в отделение реанимации Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи 20 июня. Диагноз: повторное острое нарушение мозгового кровообращения (инсульт, в первый раз мужчина перенес инсульт в 2018 году).
22 июня у пациента был диагностирован коронавирус, и он был переведен в многопрофильную клинику Ташкентской медицинской академии для оказания специализированной помощи. В связи с резким ухудшением его состояния он был подключен к аппарату искусственного дыхания.
Несмотря на оказанную медицинскую помощь, мужчина скончался от острого нарушения мозгового кровообращения и острой дыхательной и легочно-сердечной недостаточности.