23 iyundan boshlab O‘zbekistonda COVID-19 holatlarining har kunlik ko‘payishi eng kamida 200 tani tashkil etmoqda. O‘tgan hafta davomida koronavirus bilan kasallangan bemorlar orasida o‘lim holatlari sonida ham o‘sish kuzatildi.
2 iyul kuni soat 19:00 holatiga ko‘ra, COVID-19 kasalligidan 3000 dan ortiq bemor davolanmoqda (qariyb 9000 ta holat aniqlandi, 5900 nafarga yaqin odam tuzaldi, 27 kishi vafot etdi).
Sog‘liqni saqlash vazirining 25 martdagi buyrug‘iga («Gazeta.uz»da nusxasi bor) binoan, mamlakatdagi bir qator tibbiyot muassasalari koronavirus bilan kasallangan bemorlarni davolash uchun qisman qayta jihozlangan.
Toshkent shahrida COVID-19 bilan kasallangan bemorlarni kasalxonaga yotqizish uchun 2833 zaxira yotoq joylari tashkil etildi — Virusologiya ilmiy-tekshirish institutida (200), Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy-tadqiqot institutida (200), Toshkent tibbiyot akademiyasida (1514), 1-son shahar kasalxonasida (200) 423), 4-son shahar kasalxonasi (396) va 2-son bolalar yuqumli kasalliklar shifoxonasi (100).
Qoraqalpog‘istonda va boshqa viloyatlarda qayta jihozlangan tibbiyot muassasalarida 3830 ta yotoq joy ajratilgan.
5 iyuldan boshlab kasallikni asoratlarsiz boshdan kechirayotgan bemorlarni uyda davolanishiga ruxsat beriladi. Kasallanganlar bilan aloqada bo‘lgan insonlar karantinni uyda yoki mehmonxonada o‘tashlari mumkin.
Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti direktori va Sog‘liqni saqlash vazirligi bosh infeksionisti Erkin Musabayev «Gazeta.uz» bilan suhbatda COVID-19 qurbonlari sonining o‘sishi, shu jumladan, pandemiyaning bilvosita qurbonlari, asoratlarsiz kechayotgan kasallikni uy sharoitida davolash, antitanachalar uchun olinayotgan testlar va statistikani pasaytirib ko‘rsatish ehtimoli haqida aytib o‘tdi.
— Koronavirus qurbonlari ko‘payishining sababi nimada? So‘nggi bir hafta ichida (25 iyun — 1 iyul) 7 ta o‘lim qayd etildi. Bungacha, ikki hafta ichida (10−24 iyun) faqat bitta o‘lim haqida xabar berilgan edi.
— Keling, hisoblaylik. Hozir vafot etganlar soni 27. Bemorlarning soni esa kundan-kunga qanchaga ko‘paymoqda? O‘rtacha 200−250 nafar. Bunga qadar har kuni 40, 50, 100 nafarga ko‘payib borgan. Tuzalib ketganlar soni 5800 nafardan oshgan, o‘lganlar — 27. Bu taxminan 0,5% atrofida. Bu juda yaxshi ko‘rsatkich.
Biz imkon qadar barchani kasalxonaga yotqizamiz. Keling, kelgusida ham shunday yotqizishda davom ettirsak, nima bo‘lishini va bu nimaga olib kelishini tasavvur qilib ko‘ramiz.
Aytaylik, biz byudjetdan bir tiyin olmaymiz, yangi kasalxonalar ochmaymiz. Misol qilib bizning Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti kasalxonasini olsak. Bizda yiliga 3000 ga yaqin jigar sirrozi bilan og‘rigan bemorlar davolanadi. Sirrozni butunlay davolash mumkin emas. Agar davolanishni har chorakda yoki olti oyda bir marta o‘tkazmasak, unda odam o‘rtacha 5−6 yil yashaydi. Agar biz uni to‘g‘ri yo‘naltirsak, umrini 15 yilga uzaytiramiz. Bu yaxshi natija. Agar u moliyaviy imkoniyatlarga ega bo‘lsa, u jigarni qisman transplantatsiya qilishi mumkin, butunlay emas.
Bilasizki, to‘rtinchi oy davomida bizning klinikamiz karantinga yopilgan. Bir yilda jigar sirrozi bilan og‘rigan 3000 nafar bemorni qabul qilsak, demak hozirgacha bizning ixtisoslashgan bo‘limimiz butun respublika bo‘ylab deyarli 1000 nafar bemorni qabul qila olmadi. O‘rtacha 1000 nafar bemor shu payt davomida davolana olmadi. Men taxmin qilishimcha, shu vaqt ichida 200 ga yaqin bemor COVID-19 dan emas, balki sirrozdan vafot etdi. Tushunyapsizmi?
Agar biz koronavirus bilan og‘rigan barcha bemorlarni qabul qilishni davom ettirsak, keyingi bosqichda kardiologiya markazini yopish kerak bo‘ladi, bu esa dahshat. Qanchadan-qancha bemorlar COVID-19 dan emas, balki yurak xurujidan vafot etishadi. Keyin biz yana qandaydir boshqa klinikani yopamiz, tug‘ruqxonani yopamiz, sharoitlar keskin yomonlashadi, keyin esa shunchaki tug‘ruq paytida o‘lishni boshlashadi. Aynan shu hodisa Italiyada va boshqa mamlakatlarda sodir bo‘lgan — bu sog‘liqni saqlash tizimining falajlanishi.
30 iyun kuni men koronavirusni davolashda zaif joyni topishga harakat qilayotgan hamkasblaringizga intervyu berdim. Ular nima uchun bemorlarning o‘z vaqtida kasalxonaga yotqizilmaganini so‘radilar. Ha, bemorlar unchalik ko‘p bo‘lmagan davrda, biz klinikalarni yopib bo‘lsa ham davolash ishlarini olib bordik. Yana bizning Virusologiya ilmiy-tadqiqot institutidagi klinikamizning misolida — mamlakatda 25 kishi koronavirusdan vafot etgan bo‘lsa, sizga aytganimdek, jigar sirrozidan, to‘liq davolana olmaganligi sababli vafot etganlar soni — 10 baravar ko‘proq.
Shifoxona boshqa toifadagi kasallarni qabul qilaversa, shunaqa bo‘ladi. Bular COVID-19 pandemiyasining bilvosita qurbonlari deyiladi. Siz jurnalist sifatida bu haqda aytishingiz kerak.
Albatta, hozir rezonans yuzaga keladi: «Qanaqasiga? Bu kasallik haqida matbuotda juda ko‘p ma’lumotlar tarqaldi va endi to‘satdan uni uyda davolash mumkin ekanligi aytilsa». Birinchidan, dunyoning hech bir joyida bemorlar 100% kasalxonaga yotqizilmagan. Bir qator davlatlar hatto koronavirusning yengil va asoratlarsiz shakllari haqida xabar bermaydilar. Shuning uchun, endi o‘lim holatlarining ma’lum bir darajada o‘sishi kuzatilishi mumkin. Kasallik juda hiylali va ayyor — u asoratlarsiz tarzda kechadi, keyin birdan ikki tomonlama pnevmoniya boshlanadi, bu har doim ham yaxshi yakunlanmaydi.
— 5 iyuldan boshlab koronavirusni asoratlarsiz o‘tkazayotgan bemorlarga uyda davolanishga ruxsat berildi. Bu qanday tartibga solinadi?
— Albatta, bemor shifoxonaning nazorati ostida davolansa bu uning uchun yaxshiroqdir. Lekin hozir bizning mutaxassislarimiz milliy davolanish protokolini ishlab chiqishdi, shifokorlarimizni tayyorlashdi va uyda davolanayotgan koronavirus bemorlariga qo‘ng‘iroq qilish orqali to‘g‘ri tekshiruv algoritmini tuzishdi.
Asosiy asoratlar bor, agar ular paydo bo‘lsa, tez yordam chaqirishingiz va ushbu bemorni kasalxonaga olib borishingiz kerak.
Tizim qachon ishlaydi? Mana hozir endi yuqori darajadagi qaror qabul qilindi.
— O‘zbekistonda koronavirus bilan og‘rigan bemorlar uchun qancha joy kerak? Kasalxonalarimiz qanchalik to‘lgan?
— Kasalxonalardagi to‘shaklarning aniq sonini Sog‘liqni saqlash vazirligi biladi, ammo hozir hammasi darz ketmoqda (intervyu nashr etilgan paytda koronavirus bilan davolanayotgan bemorlar soni 3030 nafar edi — tahr.).
Shuning uchun endi imkon qadar tezroq bemorni ambulator davolash usulini yo‘lga qo‘yish kerak.
Bizda simptomlarsiz bemorlarning soni umumiy kasallanganlarning taxminan 60 foizini tashkil qiladi. Dastlab jiddiyroq kasallar ko‘p bo‘lgan, keyinchalik taxminan ikki oydan keyin asoratlarsiz bemorlar ko‘payib ketgan.
— Avvalroq, ushbu haftadan boshlab aholini COVID-19ga qarshi antitanachalarga testdan o‘tkazishni boshlashlari haqida xabar berilgan edi. Qancha test o‘tkazilishi rejalashtirilgan? Sinov uchun odamlar qanday tanlanadi?
— Hozirda mening ishchilarim buning ustida ishlamoqda. Bizda avtomatlashtirilgan analiz tahlillari uchun dastur mavjud. Biz buni Toshkentdagi 10 ta klinikada yo‘lga qo‘yamiz.
Biz iyul oyining boshidanoq boshlashga tayyor edik. Bizda antitanachalar uchun 86 mingta bepul testlar mavjud, ulardan 15 mingtasi poytaxtda. Bu birinchi qadam. Shuningdek, xususiy tibbiyot muassasalariga antitanachalar uchun testlar o‘tkazishga ruxsat berildi.
Alohida tanlov mexanizmi bo‘lmaydi. Har kim sinovdan o‘tishi mumkin. Shundan keyin biz namunalarni tekshiramiz hamda kasallangan va kasallikni boshdan o‘tkazganlarning haqiqiy sonini bilib olamiz.
Ushbu sinov nima uchun kerak? Ko‘pgina bemorlar allaqachon koronavirusning asoratsiz shakli bilan kasallanib, tuzalishga ulgurgan va bu haqda hatto bilmasliklari mumkin. Ammo natijalarimiz nimani ko‘rsatishini bilmayman. Biz epidemiyaning umumiy jarayonini qanday o‘tayotganini bilishimiz kerak.
Antitanachalar kasallikning eng baland nuqtasida paydo bo‘lishi mumkin, shuning uchun organizmda virusning bor yoki yo‘qligini bilish tavsiya etiladi. Ammo agar bu insonda viruslar bo‘lmasa, ammo antitanachalar bo‘lsa, demak, u himoyaga ega bo‘lgan insondir.
— Yaqinda antitanachalar ma’lum vaqtdan keyin yo‘qolishi mumkinligi haqidagi tadqiqot haqida xabar berildi. Bu haqda nima deb o‘ylaysiz?
— Ha, ular ikki oydan keyin yo‘q bo‘lib ketishi mumkin. Bunday tadqiqotlar mavjud. Ushbu holat nafaqat COVID-19, balki boshqa nafas olish yo‘llari orqali yuquvchi infeksiyalar bilan ham bog‘liq. Ammo antitanachalar bo‘lmasa, bu immunitet hujayralarida virus bilan duch kelgani haqidagi xotiralar bo‘lmaydi, degani emas. Ya’ni, virus tanaga qaytgach, hujayralar — immunotsitlar (T- va B-limfotsitlar) antitanachalarni ishlab chiqqanlarini eslashadi.
Tasavvur qiling, antitanachalar, bu — do‘kon rastalaridagi mahsulotlar. Tovarlar tugadi, xaridor sizdan: menga soqol olish losonini bering, deb so‘raydi. Va siz rastalarda qolmaganini, lekin omborda (zaxirada) borligini aytasiz. Buyam xuddi shunday narsa. Ammo shuni ta’kidlash kerakki, koronavirus haqida ma’lumotlar doimiy ravishda o‘zgarib turadi.
— Respublika maxsus komissiyasining yaqinda qabul qilgan qarorida aytilishicha, jamoat joylari va tadbirkorlik ob’ektlari hududlarida fuqarolar 2 metrdan iborat ijtimoiy masofani saqlashlari hamda tibbiy niqoblar va qo‘lqoplarda bo‘lishlari kerak. Ya’ni, garchi JSST qo‘lqoplardan foydalanishni tavsiya etmagan bo‘lsada, qo‘lqop kiyish shart.
— Men ushbu tavsiyalarni ishlab chiqishda qatnashmadim. Bu haqda mendan so‘rashmadi. Agar bu qaror chiqqan bo‘lsa, unda men rasmiy hujjat bilan bahslashmayman.
Men bilan hech kim qo‘lqop borasida maslahatlashmadi. Agar maslahatlashganlarida, qaror biroz boshqacha bo‘lishi mumkin edi.
Nafaqat men bilan, balki jiddiy ilmiy maqolalarni o‘qiydigan boshqa olimlar bilan ham.
— Odamlar shuningdek, nima uchun 23:00 dan 7:00 gacha fuqarolarga ko‘chada va ko‘p qavatli binolar mavjud ko‘chalarda yurish taqiqlanganligini so‘rashmoqda. Ushbu cheklovning sababi nima? Kechasi virus boshqacha harakat qiladimi?
— Bu haqda ham men bilan hech kim maslahatlashmagan. Balki bunga soat 23:00dan 7:00gacha huquqni muhofaza qilish idoralari uchun karantin talablariga rioya qilinishini nazorat qilish qiyinlashishi sababdir.
— O‘zbekistonda xotirjamlik uchun koronavirus statistikasini kamaytirishadimi? Yaxshilik uchun yolg‘onning bir turi sifatida.
— Bilasizmi… Men aniq aytishim mumkinki, hozirda avvalgidek hech qanday talablar qo‘yilayotgani yo‘q. Agar mahalliy darajada yoki beparvolik oqibati yoki boshqa sabablarga ko‘ra bunga yo‘l qo‘yilayotgan bo‘lsa, demak, statistika ancha past bo‘lishi tabiiy.
Ammo har qanday holatda ham, haqiqiy kasallik ko‘rsatkichlari va qayd etilgan kasallik ko‘rsatkichlari mavjud. Biz hamma narsani sinchkovlik bilan olib borsak ham, har qanday holatda ham qayd etilgan kasalliklar ko‘rsatkichi haqiqiy kasalliklar ko‘rsatkichidan nechadir foiz past bo‘ladi. Shuning uchun, ataylab kamaytirish degan narsa yo‘q.
Aytaylik, yaqin vaqtgacha bemorlarda, hatto asoratlarsiz koronavirus holati aniqlangan bo‘lsa ham, avtomatik ravishda kasalxonaga yotqizilgan. Agar kasallik asoratlari bo‘lmasa, kasalxonada yotishni kim istaydi? Siz xohlaysizmi? Istamaysiz, men ham xohlamayman. Keyin buni ro‘yxatdan o‘tkazmaslik uchun qandaydir yashirish ishlari boshlanadi.

С 23 июня дневной прирост зарегистрированных случаев COVID-19 в Узбекистане составляет не менее 200. За последнюю неделю также ускорился рост случаев смерти пациентов с коронавирусом.
По состоянию на 19:00 2 июля на лечении находятся более 3000 пациентов с COVID-19 (всего выявлено почти 9000 случаев, выздоровели около 5900 человек, 27 скончались).
Приказом министра здравоохранения от 25 марта (копия есть у «Газеты.uz») ряд медучреждений страны был частично перепрофилирован для лечения пациентов с коронавирусом.
В Ташкенте было создано 2833 резервных койко-места для госпитализации больных с COVID-19 — в Научно-исследовательском институте вирусологии (200), НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний (200), Ташкентской медицинской академии (1514), 1-й горбольнице (423), 4-й горбольнице (396) и 2-й детской инфекционной больнице (100).
В Каракалпакстане и других областях зарезервировано 3830 койко-мест в перепрофилированных медучреждениях (не считая строящийся медкомплекс в Зангиатинском районе на 2000 мест).
С 5 июля бессимптомных пациентов с коронавирусом разрешено лечить в домашних условиях. Контактировавшие с заболевшими могут пройти карантинный период дома или в гостинице.
Директор НИИ вирусологии и главный инфекционист Министерства здравоохранения Эркин Мусабаев в интервью «Газете.uz» рассказал о росте числа умерших, косвенных жертвах COVID-19, лечении бессимптомных пациентов на дому, тестах на антитела и возможном занижении статистики.
— С чем связан рост умерших от коронавируса? За последнюю неделю (с 25 июня по 1 июля) зарегистрировано 7 умерших. До этого в течение двух недель (с 10 по 24 июня) сообщалось только об одном умершем.
— Давайте посчитаем. Количество умерших сейчас 27. А количество больных на сколько увеличивается за день? В среднем на 200−250. До этого прибавлялось по 40, по 50, по 100. Количество выздоровевших — более 5800, умерших — 27. Это где-то 0,5%. Это очень хороший показатель.
Мы максимально всех госпитализируем. Давайте размышлять, что будет, если мы продолжим госпитализировать дальше, к чему это приведет.
Допустим, мы ни копейки из бюджета дополнительно не возьмем, не откроем новые клиники. Возьмем пример с нашей клиники НИИ вирусологии. У нас в год проходят лечение до 3000 пациентов с циррозом печени. Цирроз печени вылечить нельзя. Если мы не проводим лечение раз в квартал или раз в полгода, то человек в среднем живет 5−6 лет. Если мы правильно будем вести его, то можем продлить жизнь до 15 лет. Это неплохой результат. Если у него есть финансовые возможности, то он может пересадить печень на какой-то стадии, не все.
Получается, что у нас четвертый месяц клиника закрыта на карантин. В год 3000 больных циррозом печени, но сейчас наше специализированное отделение не смогло принять почти 1000 больных со всей республики. Где-то в среднем 1000 больных не смогло получить лечение. Я прогнозирую, что около 200 больных за это время умерли не от COVID-19, а цирроза печени. Вы поняли, да?
Если мы продолжим принимать всех больных с коронавирусом, то на следующем этапе придется закрывать Центр кардиологии, там вообще будет ужас. Сколько больных умрет от инфаркта, не от COVID-19. Дальше закрываем еще какую-то клинику, роддом закрываем, условия резко ухудшатся, будут умирать просто при родах. Вот что фактически произошло в Италии и других странах — паралич системы здравоохранения.
30 июня я давал интервью вашим коллегам, которые пытались найти слабое место в лечении коронавируса. Спрашивали, почему вовремя не помещают пациентов в больницу. Ну да, пока больных было не так много, мы все-таки, хоть и закрыв клиники, оказывали лечение. Опять же пример нашей клиники НИИ вирусологии — 25 умерли от коронавируса в стране, и приблизительно я вам говорю, сколько умерло от цирроза печени из-за того, что не получили полноценное лечение, — в 10 раз больше.
Вот к чему приводит перепрофилирование больниц. Это называется косвенные жертвы пандемии COVID-19. Вы как журналисты должны это рассказать.
Конечно, сейчас будет резонанс: «Как это так? Такая болезнь, она столько раздувалась в прессе, и вдруг, значит, это лечится в домашних условиях». Во-первых, нигде в мире 100% не госпитализируют. Ряд стран даже не регистрируют легкие и бессимптомные формы коронавируса. Поэтому сейчас может быть определенное повышение числа летальных случаев. Болезнь достаточно коварная — она идет как бессимптомная, потом в какой-то период начинается двусторонняя пневмония, которая не всегда хорошо заканчивается.
— С 5 июля бессимптомных пациентов с коронавирусом разрешили лечить в домашних условиях. Как это будет устроено?
— Конечно же, под наблюдением больницы пациенту лучше. Но вот сейчас наши специалисты разработали национальный протокол лечения, обучили наших врачей и составили правильный алгоритм обследования, точнее, обзванивания пациентов с коронавирусом, находящихся на лечении в домашних условиях.
Есть ключевые симптомы, если они проявляются, то тогда нужно будет вызывать скорую помощь и отвозить этого пациента в больницу в стационар.
Когда заработает система? Вот уже сейчас решение на высоком уровне уже принято.
— Каково количество койко-мест для пациентов с коронавирусом в Узбекистане? Насколько у нас заполнены больницы?
— Точное количество мест-коек в больницах знает Министерство здравоохранения, но все сейчас начинает трещать по швам уже (на момент публикации число пациентов, проходящих лечение от коронавируса, составляло 3030 — ред.).
Поэтому сейчас нужно как можно быстрее наладить эту систему амбулаторного лечения больного.
У нас доля бессимптомных больных в общей статистике заразившихся составляет примерно 60%. В начале было больше тяжелобольных, потом где-то два месяца было больше бессимптомных.
— Ранее сообщалось, что с этой недели начнут проводить тесты на антитела к COVID-19 среди населения. Сколько планируется провести тестов? Как будут отбирать людей для тестирования?
— Сейчас мои сотрудники уже работают над этим. У нас есть программа автоматизированного учета анализов. Мы ее внедряем в 10 поликлиниках Ташкента.
С начала июля мы уже были готовы начать. У нас есть бесплатных 86 тысяч тестов на антитела, из них 15 тысяч — в столице. Это на первом этапе. Еще разрешили частным медучреждениям проводить тесты на антитела.
Отдельного механизма отбора не будет. Тест может сдать любой желающий. Вот сейчас проверим выборку и узнаем реальное число заболевших и переболевших.
Зачем нужен этот тест? Многие пациенты уже переболели бессимптомной формой коронавируса и, возможно, даже не знают об этом. Но я не знаю, что покажут наши результаты. Нам нужно знать, как в целом идет эпидемический процесс.
Антитела могут проявляться в разгар заболевания, поэтому будет рекомендовано посмотреть, есть ли вирус сам. А вот если вирусов нет, а антитела есть, то по большему счету это человек, который имеет защиту.
— Недавно сообщалось об исследовании, согласно которому антитела могут исчезать через определенное время. Что вы думаете об этом?
— Да, могут исчезать через два месяца. Такие исследования есть. Такая картина не только при COVID-19, но и при других респираторных инфекциях. Но если антител нет, это еще не значит, что в иммунных клетках нет памяти о встрече с вирусом. То есть, когда вирус попадает повторно в организм, то клетки — иммуноциты (Т- и В-лимфоциты) — вспоминают, что у них выработались антитела.
Например, антитела — это товары на полках магазинов. Товар закончился, покупатель спрашивает: дайте мне лосьон для бритья. А вы говорите, что на полках не осталось, но у меня есть на складе. То же самое здесь. Но надо отметить, что информация по коронавирусу постоянно меняется.
— В недавнем решении Специальной республиканской комиссии говорилось, что в общественных местах и объектах предпринимательской деятельности граждане обязаны соблюдать социальную дистанцию в 2 метра и находиться в медицинских масках и перчатках. То есть теперь необходимо носить перчатки, хотя ВОЗ не рекомендует населению пользоваться перчатками.
— В разработке этих рекомендаций я не участвовал. Меня об этом не спрашивали. Если это уже вышло, то я с официальным документом спорить не буду.
Со мной по поводу перчаток никто не консультировался. Если бы консультировались, то решение, возможно, было бы несколько другим.
Не только со мной не [консультировались], но и с другими учеными, которые читают не бульварную литературу, а серьезные научные статьи.
— Общественность также задается вопросом, почему с 23:00 до 7:00 гражданам запрещается находиться на улице и во дворах многоэтажек. С чем связано такое ограничение? Вирус ведет себя как-то иначе в ночное время?
— По поводу этого со мной тоже никто не консультировался. Может быть, с 23:00 до 7:00 правоохранительным органам тяжелее контролировать соблюдение карантинных требований.
— Занижают ли в Узбекистане статистику по коронавирусу ради спокойствия населения? Своего рода ложь во благо.
— Знаете… однозначно могу сказать, что никаких установок, как раньше, сейчас нет. Если на местном уровне это как-то практикуется или за счет халатности либо других причин это делается, то, конечно же, статистика будет ниже.
Но в любом случае есть истинная заболеваемость и регистрируемая заболеваемость. Как бы мы тщательно все ни вели, в любом случае регистрируемая заболеваемость на какой-то процент будет ниже, чем истинная заболеваемость. Поэтому специально занижать — такого дела нет.
Допустим, до недавнего времени пациентов, даже если у них была бессимптомная форма коронавируса, автоматически везли в больницу. Кто хочет, если у него нет симптомов, находиться в больничных условиях? Вы хотите? Не хотите, я тоже не хочу. Начинается какое-то сокрытие, чтобы это не регистрировать.