Koronavirus infeksiyasiga chalingan toshkentlik bemor (erkak kishi) o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Qayd etilishicha, Toshkent shahri Olmazor tumanida yashovchi 67 yoshli L.M. (erkak kishi) 26 iyundan tomog‘ida og‘riq, tana harorati ko‘tarilgan, ammo shifokorga murojaat qilmasdan uyida davolangan.
1 iyul kuni esa yo‘tali kuchayib, nafas siqishi belgilari paydo bo‘lgach, tez yordam chaqirgan va tez tibbiy yordam mashinasida Toshkent shahar 2-son yuqumli kasalliklar shifoxonasiga olib borilgan.
«Shu kuni undan „COVID-19″ infeksiyasiga tahlil olinib, zudlik bilan reanimatsion muolajalar boshlangan. Bemorga o‘tkir miokard infarkti, ikki tomonlama pnevmoniya, nafas yetishmovchiligining 2-darajasi, yurak ishemik kasalligi, gipertoniya kasalligi“ tashxisi qo‘yilgan. Unda koronavirus infeksiyasi ham aniqlangan», — deyiladi xabarda.
Bemorning davolanishi davomida kunlik ahvoli shifokorlar tomonidan doimiy nazoratga olingan.
Biroq shifokorlar tomonidan standartlar asosida o‘tkazilgan tezkor reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemor o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Ташкенте скончался 67-летний мужчина, у которого был выявлен COVID-19, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
У жителя Алмазарского района Л. М. с 26 июня наблюдались симптомы коронавируса — повышенная температура и боль в горле, но, несмотря на это, он не обращался за медицинской помощью, отмечает Минздрав.
В связи с ухудшением состояния здоровья 1 июля мужчина был госпитализирован во 2-ю городскую клиническую больницу.
В этот же день ему поставили диагноз «Коронавирусная инфекция COVID-19» и перевели в реанимационное отделение. У пациента были диагностированы острый инфаркт миокарда, двусторонняя пневмония, дыхательная недостаточность II степени, ишемическая болезнь сердца и гипертоническая болезнь.
Несмотря на реанимационные процедуры, мужчина скончался от острой дыхательной и сердечной недостаточности.